Kotikenttäedut pitivät naisten puolivälieräavauksissa

26.2.2004 Ylemmässä jatkosarjassa kolmanneksi sijoittunut Pussihukat ei antanut mestaruutta puolustavalle Äänekosken Huimalle mitään mahdollisuuksia, kun joukkueet kohtasivat Vantaalla ensimmäisessä puolivälierässä. Puolivälierien toisessakin otteluparissa kotikenttäetu säilyi, kun BC Nokia rutisti niukan 61-60-voiton Turun Riennosta.

Vantaalla Pussihukat dominoi Laaksosten siskosten, Jennin ja Niinan, sekä Hanna Rotisen johdolla korinalustoja. Huima oli kotijoukkueen pituusylivoiman edessä aseeton. PuHu kiskoi irtopallot huomaansa selkeästi 53-36 ja vaikeutti puolustuksellaan huimalaisten heittopeliä niin, että vieraiden pelitilanneheittojen onnistumisprosentiksi kirjattiin tilastoihin lohduton 29,0 (20/69).  

Huima kärsi lisäksi syömähampaansa Sanna Puskalan virhevaikeuksista. Puskala sai neljännen virheensä jo toisella jaksolla. Viides virhe hänelle vihellettiin reilu kahdeksan minuuttia ennen loppua.  

Pussihukkista Rotinen nosteli 19 pistettä ja sai mukavasti apuja Tiina Lehdolta (15/5), Niina Laaksoselta (12/11) sekä Jenni Laaksoselta (10/9). Huimasta eniten pisteitä (17) teki SM-runkosarjan korikuningattaruuden vienyt Saara Lind.  

TuRi lähellä yllätystä, Ojala käänsi Nokialle 

Turun Riento hävisi SM-runkosarjan ja ylemmän jatkosarjan viimeisestä 13 ottelustaan 12. Ainokaisen voittonsa nuori turkulaisryhmä otti BC Nokiasta. Puolivälieräsarjan avauksen perusteella BC Nokia näyttäisi sopivan TuRi:lle vastustajana, vaikka tappio tulikin. Tiina Stenin johdattamana TuRi pisti Nokian kotisalissaan selkä seinää vasten, mutta joutui lopulta taipumaan 60-61-lukemin.  

BC Nokian Reetta Ojala hääri kentällä tehokkaasti ja ratkaisevasti. Hän pisti kymmenestä kahden pisteen heitostaan sisään yhdeksän kooten kaikkiaan 19 pistettä. Ojala tasoitti tilanteeksi 60-60 ja upotti saamallaan bonusheitolla voittopisteen, kun aikaa oli 4,5 sekuntia jäljellä. Satu Raimesalo heitti voittajille 13 pistettä. Riennon ehdoton ykkönen oli 23 pistettä tehnyt ja 13 levypalloa repinyt Sten.  

Puolivälieräsarjat ratkeavat kahdella voitolla. Toiset osaottelut pelataan sunnuntaina 29.2., jolloin Turussa käynnistyy kamppailu Nunnavuoren Palloiluhallissa klo 18 ja Äänekosken Liikuntatalolla klo 19.30. Puolivälieräparien voittajat etenevät välieriin, joihin ovat jo selviytyneet Pantterit Helsingistä sekä Espoo Basket Team.

Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

17.4.2025 14:10 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa vastakkain finaalissa kolmatta vuotta putkeen – finaalisarja käynnistyy perjantaina

Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.

11.4.2025 20:15 Naisten Korisliiga

PeKa ja ToPo taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.

10.4.2025 21:01 Naisten Korisliiga

ToPo:n finaaliputkelle jatkoa

Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.

8.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa voiton päässä finaaleista

Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.

7.4.2025 12:45 Naisten Korisliiga

EBT:n Erika Mace naisten Korisliigan maaliskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.

6.4.2025 21:05 Naisten Korisliiga

Tyson-Thomas johdatti ToPo:n voittoon

Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.

Näytä lisää vastaavia