28.3.2006 Korisliigan pudotuspelien kaikki neljä ottelusarjaa alkoivat kotivoitoilla, kun lauantaisten Joensuun Katajan ja Lappeenrannan NMKY:n kotivoittojen jatkeeksi myös Namika Lahti ja Espoon Honka aloittivat maanantaina kotivoitoilla.
Namika Lahti kukisti Kouvolan Kouvot 86-82 (47-44) ja Honka otti Uudenkaupungin Korihaista selvän 88-67 (38-31) -voiton. Lahtelaiset nousivat tasaisessa pelissä niskan päälle kolmannella jaksolla, kun komeat kaukoheitot kasvattivat kotijohdon suurimmillaan 15 pisteeseen.
Kouvot kiri kuitenkin vielä viime hetkillä ja kavensi toiseksi viimeisen minuutin alkaessa tilanteeksi 81-79. Sen lähemmäksi Namika ei vieraita päästänyt. Namika Lahden tehokkaimmaksi nousi jälleen sentteri Jonathan Jones 32 pisteellään. Michael Kuebler nakkasi isäntien karkuvaiheessa neljä kolmosta 18 pisteen saaliiseensa.
Aloitusviisikkoaan paljon peluuttaneesta Kouvoista John Allen aloitti vahvasti ja keräsi 31 pisteestään 20 jo ennen pelin puoliväliä. David Bell heitti 20 pistettä.
Korihait johti Espoossa Honkaa vastaan ensimmäiset 13 minuuttia, mutta sen jälkeen Honka hallitsi peliä. Kotivoitto ratkesi jo kolmannella jaksolla Hongan karattua. Hongalta löytyi kolmoskaaren taakse todellinen kultakäsi, kun Tuomas Iisalo upotti kaikki 21 pistettään kolmosilla.
Heikki Zitting pääsi 15 pisteellä toiseksi tehokkaimmaksi, kun Hongan amerikkalaiskaksikosta Tim Kisner jäi yhdeksään ja Monte Cummings kolmeen pisteeseen. Tasaisen tehottomasta Korihaista Rashard Lee teki 14 ja Martti Kuisma sekä Boakai Lalugba 12 pistettä.
(STT)
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.