13.12.2004 Suomalaislaituri Tuukka Kotin hyvät esitykset USA:n yliopistokentillä jatkuvat. 204-senttinen Kotti pisti jo kolmannen kerran kuluvalla kaudella uusiksi piste-ennätyksensä. Kotti heitti ottelussa Wichita Statea vastaan 22 pistettä.
Providencea edustava Kotti oli pelissä aktiivinen ja vaikea pysäytettävä vastustajalle. Wichita State joutui rikkomaan Kottia tuon tuosta ja hän tekikin pisteistään 12 bonusviivalta (15 yritystä). Seitsemästä kahden pisteen heitoistaan Kotti pisti sisään viisi.
Tuukka Kotti otti ottelussa myös seitsemän levypalloa ja riisti kahdesti. Peliminuutteja hän sai eniten Providencen joukkueesta, kaikkiaan 37.
Providence kärsi Kotin ennätyspelistä huolimatta kotonaan 86-90-tappion.
Esa Mäki-Tulokkaan Long Island kärsi sekin tappion, kun Hartford piti kotikentällään pintansa lukemin 74-60. Mäki-Tulokas pelasi 30 minuuttia, kauhoi yhdeksän levypalloa ja teki viisi pistettä. Edellisessä ottelussaan Long Island voitti jatkoajan jälkeen Albanyn 80-76. Mäki-Tulokkaan heitto ei ottanut kulkeakseen ja hän jäi nollille, mutta jakeli kuusi koriinjohtanutta syöttöä ja riisti kaksi kertaa 32 minuutissa.
Shawn Huffin Valparaiso saalisti kauden avausvoittonsa, kun Jarryd Loyd onnistui vapaaheitossaan 1,8 sekuntia ennen loppua ja heitti 72-71-voiton Wisconsin-Milwaukeesta. Huff ei ottelussa pelannut. Edellisessä pelissään Valparaiso hävisi niukasti Indiana Statelle vieraissa 68-70. Huff kokosi 19 minuutissa kuusi pistettä ja kolme syöttöä.
Olli Ahvenniemi torjui kolme vastustajan heittoa, kun hänen edustamansa Maine hävisi vieraissa Morgan Statelle 63-71. 206-senttinen Ahvenniemi nosteli myös kaksi pistettä ja otti kolme levyriä pelattuaan kuusi minuuttia.
213-senttinen Artur Surov kaapi kolme levypalloa neljässä minuutissa, kun Saint Joseph’s sai takkiinsa San Fransiscolta lukemin 54-80. Voittopelissä (84-56) UC Davisia vastaan Surovin tilille merkittiin yksi heitontorjunta ja kuusi peliminuuttia.
Yliopistotulokas Sami Pekkola teki St. Francis –uransa avauspisteet Columbiaa vastaan. Pekkola pussitti kuusi pistettä, vei nimiinsä viisi levypalloa ja antoi neljä syöttöä. Peliminuuttejakin kertyi mukavasti 20. St. Francis hävisi pelin 57-65.
NBA:ssa Utah Jazz kärsi kotitappion Boston Celticsille 119-129. Lauri Markkanen heitti 22 pistettä ja repi 9 levypalloa.
Edon Maxhuni tuikki Gravelines-Dunkerquen joulutähtenä, kun hän siivitti joukkueensa kauden kolmanteen voittoon. Miikka Muurinen teki piste-ennätyksensä Partizanin paidassa ja Olivier Nkamhoua avitti Varesen tärkeään voittoon Italian Serie A1:ssä.
NBA:ssa Utah Jazz voitti toisen peräkkäisen pelinsä ja samalla katkaisi San Antonio Spursin kuuden ottelun mittaisen voittoputken. Lauri Markkanen heitti 29 pistettä, kun Jazz voitti Spursin 114-127.
NBA:ssa Utah Jazz nappasi niukan kotivoiton Detroit Pistonsista 131-129. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 30 pistettä, 4 levypalloa ja 4 syöttöä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat Elina Aarnisalo, Elsa Lemmilä, Albina Syla sekä hurjan tilastorivin tahkonnut Henna Sandvik.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa menneen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat Okku Federiko, joka säkitti 17 pistettä Draken ensimmäisessä konferenssipelissä, ja Eemeli Yalaho, joka kahmi 14 pisteen ja 10 levypallon tupla-tuplan.
NBA:ssa Lauri Markkanen palasi pelikentille, kun Utah Jazz hävisi Denver Nuggetsille 135-112. Kaksi edellistä Jazzin ottelua loukkaantumisen takia sivussa ollu Markkanen tilastoi 27 pistettä ja 8 levypalloa.
Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.
Susiladiesin pelaajat ottivat mittaa toisistaan Turkissa ja Isossa-Britanniassa. Lilli Onnela loisti Italiassa viimeistellessään tupla-tuplan.
Syyskauden ajan Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Fuenlabradan paidassa pelannut Korisliigan MVP ja kaksinkertainen Korisliigan mestari Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 vuotta, siirtyy Espanjasta Tshekkien liigaa pelaavaan Hradec Kraloveen.