9.2.2010 Korisliigan tämän kauden tarkimman vapaaheittäjän Kouvojen Ajene Moyen peräkkäisten onnistuneiden vapaaheittojen putki meni poikki maanantain tv-ottelussa. Siitä huolimatta Moye ehti hilata itsensä kaikkien aikojen listauksessa seitsemännelle sijalle.

Kouvojen Ajene Moye on Korisliiga-kauden tarkin vapaaheittäjä ja hänen maanantaina katkennut onnistuneiden vapaaheittojen putki oikeuttaa kaikkien aikojen tilastossa seitsemännelle sijalle. Kuva: Matti Koskinen.
Ennen maanantain tv-peliä Korihait-Kouvot Moye oli heittänyt edellisissä peleissään, tammikuun 9. päivästä lähtien, kaikki saamansa 36 vapaaheittoa pussin pohjalle. Voitokkaassa Korihait-pelissä hän jatkoi sarjaansa heittämällä kolme ensimmäistä saamaansa vaparia sisään, mutta neljäs meni ohi ja näin peräkkäisten onnistuneiden vapaaheittojen määräksi jäi 39.
Moyen yhteismäärä on kuitenkin Korisliigan kaikkien aikojen seitsemänneksi paras. Listan kärjessä on Kalevi Pietikäinen, joka pelikaudella 1981-82 upotti 48 vapaaheittoa peräkkäin sisään.
Ajene Moye on kuluvalla kaudella onnistunut vapaaheitoissaan 89,3 prosentin (133/149) tarkkuudella. Lukema oikeuttaa sarjan paremmuustilastoissa kärkisijaan.
Kun Moyen putki katkesi, on pisin perättäisten onnistuneiden vapareiden sarja tällä hetkellä Tampereen Pyrinnön Kenneth Lowelle. Hänellä on tilillään 34 perättäin onnistunutta vapaaheittoa. Keskiviikkona Pyrintö kohtaa Pyynikillä Katajan ja silloin Lowella on taas mahdollisuus näyttää vapaaheittovarmuuttaan.
48 Kalevi Pietikäinen 1981-82
44 John White 1994
43 Toni Ilmonen 1999
43 Roope Ahonen 2009-10
41 Petri Uronen 2003
41 Toni Ilmonen 2007
39 Ajene Moye 2010
38 Mika Luukkanen 1995
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.