Kouvot ja Korihait voittoihin illan Korisliiga-kierroksella

20.10.2017 Perjantain Korisliiga-kierroksella nähtiin sarjakärki Kouvojen ilmiömäinen comeback-voitto Joensuun Katajasta lukemin 87–74 (40–52). Perjantain toisessa ottelussa Uudenkaupungin Korihait taisteli kotivoittoon KTP Basketista numeroin 97–90 (42–42).

Kouvojen James Sinclair viimeisteli 18 pisteestään 12 tauon jälkeen perjantain kamppailussa Katajaa vastaan. Kuva: Kai Kilappa

Uudenkaupungin Korihaiden Juan Pattillo nakutti 22 pistettä Korihaiden voittaessa KTP Basketin. Kuva: Ville Vuorinen

 

Keskiviikkona FIBA Europe Cupissa voiton napannut Joensuun Kataja jäi perjantaina kouvolalaisjyrän alle Korisliigassa. Kataja vei Kouvolan Kouvoja selkeästi perjantain ottelun avauspuolikkaalla, mutta ei pystynyt vastaamaan isäntien kohentuneeseen peli-ilmeeseen tauon jälkeen.

 

Ottelun alku oli Katajan pommitusta. Kun Kouvot tuskaili heittojensa kanssa, entiselle seuralleen vaikeuksia tuotti erinomaisessa vireessä ollut Ilari Seppälä, joka rankaisi hyvällä itseluottamuksella sekä kaaren takaa että sen sisältä. Toisella jaksolla isännät alkoivat osua paremmin Jamie Skeenin löytäessä jyvän, mutta Seppälän ja Damier Pittsin sihti piti vieraat hyvässä johdossa tauolle.

Kouvot aloitti kolmannen neljänneksen pirteästi 8–0-pisterallilla ja urakoi rinnalle ja ohi jakson puoliväliin mennessä. Päätösneljänneksellä pelin asetelmat kääntyivät päälaelleen ottelun alkunäkymistä. Kouvot pysäytti lähes jokaisen Katajan hyökkäyksen kun vieraiden heittovirta tyrehtyi täysin. Omassa hyökkäyksessään Kouvot onnistui laajasti Ville Kauniston, Severi Kaukiaisen sekä amerikkalaisvahistustensa James Sinclairin ja Jamie Skeenin voimin.

 

Kouvot onnistui perjantaina laajalla rintamalla. James Sinclair (18/5/6) toimi pistekärkenä Severi Kaukiaisen (13/2/2), Jamie Skeenin (14/6/1), Thomas Gipson III:n (13/9/5) ja tupla-tuplan urakoineen Ville Kauniston (13/14/2) säestäessä. Vierasjoukkueen riveistä Damier Pitts (25/4/4), Ilari Seppälä (22/5/0) ja Timothy Williams (13/9) pelasivat tehokkaasti erityisesti avauspuolikkaalla.

Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen antoi Kaukiaiselle ja Teemu Knihtiselle vastuuta Tuomas Hirvosen puuttuessa kokoonpanosta.

– Kun konsepti on tuttu, niin kaksi nuorta pelaajaa (Kaukiainen ja Knihtinen) pystyvät tulemaan helposti konseptiin sisään. Kahdella ensimmäisellä jaksolla emme olleet sillä tasolla, missä meidän pitää puolustuksessa olla. Kataja taas oli huikea ensimmäisellä puolikkaalla.
– Toisella puoliajalla Kataja meni meidän ansaan. Toisella puolikkaalla emme ottaneet edes aikalisiä, sillä konsepti on niin vahva, että pelaajat eivät tarvitse neuvoja. Lisäksi toisella puolikkaalla yksinkertaistimme hyökkäystämme, Lehtonen kuvaili taktiikkaansa ottelussa.

Severi Kaukiainen kiitti saamastaan vastuusta parketilla.

– Totta kai uskon omiin mahdollisuuksiini, mutta tietysti minua jännitti. Jännitys saattoi näkyä pelin alussa. Valmentajan ohje oli vain, että pitää pelata aggressiivisesti. Pelaaminen on kivaa eikä paina jaloissa, Kaukiainen kertoi.


Joensuun Katajan päävalmentaja Greg Gibson myönsi, että Kouvot ansaitsi voiton.
– Puoliajan jälkeen Kouvot oli joukkue, joka todella halusi voittaa koripallo-ottelun. Kouvot oli paljon intensiivisempi kuin me kahdellakymmenellä viimeisellä minuutilla.
– Alussa olimme aggressiivisia ja pelasimme hyvällä temmolla. Annoimme ekstrasyöttöjä ja ekstraekstrasyöttöjä. Kolmannen jakson alusta alkaen tempo ei ollut lähelläkään sitä mitä se oli ottelun alussa.

Ottelun avauspuoliskolla hyviä otteita väläytellyt Ilari Seppälä myönsi, että ottelun käsikirjoitus sai tauolla rajun käänteen.

– Oli todella kaksijakoinen peli. Meillä oli ensimmmäisellä puoliajalla peli hyvin hallussa sekä puolustuksessa että hyökkäyksessä. Tauon jälkeen peli kääntyi ihan päälaelleen ja Kouvot pääsi dominoimaan peliä täysin. Kouvot oli keksinyt uuden setin, joka toimi hyvin. Emme keksineet lääkkeitä Kouvojen pelaamista vastaan.

 

Ottelutilastot: Kouvot–Kataja

 

Korihait vahvaan kotivoittoon

 

Uudenkaupungin Korihait isännöi perjantaina Kotkan KTP Basketia. Isäntäjoukkue venyi äärimmäisen tasaisissa merkeissä alkaneen ottelun voittoon seitsemän pisteen marginaalilla 97–90. Voitto oli Korihaille seurahistorian 600.

 

Avausjaksot juostiin Uudessakaupungissa äärimmäisen tasaisissa tunnelmissa. Kumpikaan joukkueista ei saanut nykäistyä kunnollista etumatkaa, vaikka KTP johti avauspuolikkaalla parhaillaan 7 pisteellä.
 

Taon jälkeen Korihait alkoi saamaan sai hyviä stoppeja ja kiskaisi noin 9 pisteen karkumatkalle Marius Van Andringan hyvillä heitoilla kaaren takaa viimeiselle neljännekselle. Päätösjaksolla vieraat pääsivät hätyyttelemään enää kolmen pisteen päähän, mutta Korihaiden van Andringa ja Deng Deng onnistuivat pistämään tärkeät vapaaheitot sisään ottelun lopussa.

 

Korihaiden paras pistemies oli Marius van Andringa (24/4/2). Amerikkalaisvahvistuksista Juan Pattillo (22/4/2) ja Chaz Williams (16/3/5) tukivat hyvin voittotilastoja. KTP Basketin riveistä Deon Edwin (19/10/1) urakoi tupla-tuplan. Myös Mandell Thomas (18/5/1) ja Michael Pounds (18/2/2) osallistuivat tehokkaasti.

 

Ottelutilastot: Korihait–KTP Basket
 
18.7.2025 11:03 Korisliiga

Innamaalle monivuotinen jatkosopimus Vilppaan kanssa

Salon Vilpas on solminut monivuotisen jatkosopimuksen takamies Eero Innamaan (26) kanssa. Sopimus ulottuu kevääseen 2028 saakka, joten turkulaislähtöinen Innamaa nähdään Vilppaan paidassa ainakin seuraavat kolme kautta.

11.7.2025 18:42 Pääjuttu

Ze´Rik Onyemasta Vilppaan uusi sentteri

206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.

9.7.2025 09:58 Korisliiga

Hugo Boman siirtyy Kauhajoelle

Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.

7.7.2025 11:48 Korisliiga

Laituri Brian Goracke vahvistaa Korihaita

Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

18.6.2025 12:41 Mestarien liiga

Kauhajoki mukaan Mestarien liigan karsintoihin

Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.

14.6.2025 10:32 Susijengi

Hannes Pöllä vahvistaa KTP-Basketin korinalustaa

Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

Näytä lisää vastaavia