30.1.2010 Kouvot ja Torpan Pojat vahvistivat asemiaan Korisliiigan kärkituntumassa voitettuaan pelinsä lauantaina. Kouvot kukisti kotipelissään Lappeenrannan NMKY:n pistein 89-78 (39-39). ToPo haki vierasvoiton Kauhajoen Karhusta 94-85 (50-34) -tuloksella.
Kouvot viimeisteli tehokkaasti lähietäisyyksiltä LrNMKY:tä vastaan. Kuvassa Kouvojen Ross Nelner.
ToPo haki vieraspisteet Kauhajoelta Corey Smithin johdolla. Kuvat: Matti Koskinen & Francois Perthuis.
LrNMKY pysyi Kouvolassa kotijoukkueen tahdissa kolmannen jakson puoliväliin, jonka jälkeen Kouvot nykäisi voittoon kantaneen eron.
- Aloimme ratkaisuvaiheessa vaihdella puolustusmuotoja ja se sotki vastustajan peliä. Takamiehistämme olivat tuossa vaiheessa pelissä Antto Nikkarinen ja Antti Kanervo, jotka kumpikin onnistuivat hyvin. Ajene Moyella puolestaan taisi olla tähän asti paras heittoiltansa, tiivisti Kouvojen valmentaja Jukka Toijala.
Moye heitti 28 pistettä ja Ross Neltner 24. LrNMKY:n tehokkaimpia olivat J'son Stamper 18:lla ja Adam Hall 15 pisteellä.
Kauhajoella ToPo hillitsi Karhun nousua sarjan peräpäästä. ToPo otti pelissä heti komennon ja voitti ensimmäisen neljänneksen 32-14. Karhu onnistui vasta lopussa nousemaan lähelle, mutta isänniltä loppui aika kesken.
ToPon tehosta vastasivat Corey Smith 26:llä ja Tyray Pearson 21 pisteellä. Karhusta Reginald Golson keräsi 20 pistettä ja Jeremiah Wood 18 pistettä sekä 14 levypalloa.
(STT)
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.
Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.
Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.