Kouvot nousi kuilun partaalta voittoon

25.4.2008 Pakkovoiton paineet kestänyt Kouvot on yhä mukana Korisliigan mestaruustaistelussa. Kouvot kukisti kotiyleisönsä edessä Kouvolassa pelatussa kolmannessa finaaliottelussa Espoon Hongan huikean ja sykähdyttävän trillerin jälkeen 67-66 (41-30) kaventaen samalla finaalisarjan lukemiin 2-1.

Seuraava ottelu pelataan sunnuntaina iltapäivällä Tapiolan Urheiluhallissa, jossa Hongalle tarjoutuu toinen tilaisuus mestaruuden sinetöimiseen.

- Huh, huh! Meinasi mennä tiukaksi, mutta vielä ollaan hengissä, huokaisi voittajien ehdottomaan parhaimmistoon lukeutunut Jukka Kataja (15/4).

Kataja puolusti Hongan kapteenin Jukka Matisen (2/4) pimentoon. Matisen yhdeksästä heitosta upposi tällä kertaa vain yksi Katajan jatkuvassa häirinnässä.

Hyvällä liikkeellä ja kovalla puolustuksella parketilla häärännyt Kouvot näytti ratkaisevan pelin pitkälti edukseen jo toisen neljänneksen kahdeksan ensimmäisen minuutin aikana, jolloin se vei vieraitaan kylmästi pistein 21-4.

Sama tahti jatkui edelleen välittömästi tauon jälkeen, kun kotijoukkue kävi parhaimmillaan jo 19 pisteen johdossa numeroissa 49-30.

Honka 10,3 sekunnin päässä mestaruudesta

Myöhemmin Kouvojen peli meni kuitenkin kävelyksi samalla, kun Honka lisäsi tuntuvasti höyryä.

Hongalla oli jo vahva ote mestaruuteen 10,3 sekuntia ennen pelin loppumista, kun hienoja finaaleja pelaava Kimmo Muurinen (15/9) veti kylmäpäisen kolmosen sisään ja vieraat 66-65 -johtoon.

Ilo jäi kuitenkin lyhytaikaiseksi ja Pantteri-veistos edelleen odottamaan ottajaansa, kun Corey Smith (19/6) nosti Kouvot uudelleen johtoon ja voittoon Ben Perkinsin (18/3) edestä, kun kellossa oli aikaa jäljellä enää pari sekuntia.

Ratkaisua edelsi Kouvojen valmentajan Jukka Toijalan onnistunut aikalisä.

- Missasin viimeksi vastaavan tilanteen Espoossa. Pistimme nyt neljä heittäjää nurkkiin ja se toimi, viittasi Toijala Smithille tarjoutuneeseen ajoon, jonka puolustamisessa Perkins ei saanut apuja muilta espoolaisilta.

Välillä suurissa vaikeuksissa ollut ja vaisusti kaukaa heittänyt Honka osoitti kuitenkin jälleen kerran vaarallisuutensa, vaikka kotijoukkue näyttikin jo menevän menojaan toisen puoliajan alussa.

- Aloimme pelata vasta 15 viimeisen minuutin aikana. Silloin joukkueeni näytti, mitä he todellisuudessa osaavat. Sunnuntaina meiltä on varmasti luvassa parempaa kotiyleisön edessä, vakuutti Hongan päävalmentaja Mihailo Pavicevic.

"Nälkä vain kasvaa”

Toijala oli luonnollisesti innoissaan voitosta, joskin miehen mieltä jäi varmasti painamaan se, että Kouvot ei pystynyt säilyttämään hyvää otettaan silloin, kun sille tarjoutui tilaisuus lopulliseen irtiottoon.

- Pelimme passivoitui ja kävelimme pallon ylös. Mutta tärkeintä on tietenkin se, että saimme yhden pelin lisää. Eikun kaksi, korjasi Toijala terävästi heti perään.

Katajan ja Smithin lisäksi voittajien sankareihin lukeutui ottelun yllättäjä, 17-vuotias Matti Nuutinen, joka heitti seitsemän pistettään heti ensimmäisellä puoliajalla.

- Meiltä nousi Tuomas Iisalon (2/2) virhevaikeuksien jälkeen esiin uusia ratkaisijoita. Nuutisen esitys lämmitti mieltä, kehaisi Kataja nuorukaista.

Kouvot selvitti voitollaan ensimmäisen ”ottelupallon”. Korisliigan historiassa yksikään joukkue ei ole noussut finaaleissa 0-2-tappioasemasta mestaruuteen. Voitollaan Kouvot kuitenkin osoitti olevansa henkisellä tasolla kova.

- Upea voitto. Täytyy myöntää, että nälkä tässä kasvaa koko ajan, Kataja lisäsi.

Pallon seitsemän kertaa menettänyt Akeem Scott (19/1) jatkoi Hongan pelintekijänä, vaikka Petteri Koponen olikin jo mukana ottelun alkuverryttelyssä. Hän ei tosin käynyt pelin aikana kertaakaan kentällä.

- Peukalon luutuminen kulkee aikataulussa, mutta riskeihin ei ole aihetta, muistutti Koponen.

Hongan ja Kouvojen välinen neljäs kohtaaminen on vuorossa sunnuntaina klo 14.30 alkaen Tapiolan Urheiluhallissa.

Jännitysottelun ennakkolippuja (25/15 euroa) on myynnissä lauantaina klo 10.30 alkaen Tapiolan Heikintorin Kalabaarissa ja Niittykummun Essossa. Kalabaarissa liput ovat myynnissä lauantaina ja Esso Niittykummussa edelleen myös sunnuntaina.

YLE televisioi neljännen finaalin TV2-kanavalla suorana lähetyksenä.

Lue myös seuraavat

Korisliigan täydelliset ottelutilastot, muita tilastoja ja tulevat ottelut löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
1.6.2026 19:00 Korisliiga

Vuoden pelaaja Samu Adler tekee muuttoa Indianaan mieli avoimena: ”En tiedä yhtään, mitä odottaa, mutta sillä mennään, mitä sieltä sanotaan”

Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.

25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

12.5.2026 20:34 Korisliiga

Vilpas kesti Joensuun paineet – finaalisarja tasan 2–2

Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.

9.5.2026 20:09 Korisliiga

Vilpas laittoi kovasanaisen vastalauseen Katajan rynnistykselle kohti mestaruutta – kavensi finaalit 2–1:een

Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.

8.5.2026 10:15 Korisliiga

Korisliiga jatkuu Ruudussa – uusi monivuotinen sopimus

Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.

5.5.2026 20:38 Korisliiga

Kataja ei taipunut kotonaankaan – Korisliiga-finaalit 2–0-tilanteessa

Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.

Näytä lisää vastaavia