Kouvot pysäytti Katajan voittokulun, tunnelma pudotuspeliviivalla tiivistyy

8.3.2014 Kataja Basketin voittoputki katkesi kymmenen pelin jälkeen, kun pudotuspelipaikkaa kärkkyvä Kouvolan Kouvot nujersi ilman Teemu Rannikkoa pelanneet joensuulaiset 93–85 (47–43). Tunnelma pudotuspeliviivalla tiivistyi entisestään, kun kahdeksannesta sijasta kamppailevat Salon Vilpas sekä Lapuan Korikobrat hakivat myös voitot.

Alexander Madsen loisti, kun Kouvot sai Katajan nalkkiin.

Kyle Foggin Korikobrat parasi raiteilleen.

Samu Kaaresvirta osui Uudessakaupungissa kolmosissaan oikeaan aikaan.

"Reggie" Arnoldin Namika Lahti pääsi taas voiton makuun. Kuvat: Matti O. Koskinen, Francois Perthuis & Kai Kilappa.

Kataja saapui Kouvolan Mansikka-aholle ilman Teemu Rannikkoa, josta tuli eilen kaksinkertainen isä.

 

Kouvot hyödynsi Rannikon poissaoloa, sai heittonsa putoamaan pelin toisella neljänneksellä ja johti parhaimmillaan kymmenellä pisteellä ennen kuin Katajan Pistooli-Pete Virtanen toi onnistumisillaan helpotusta joensuulaisahdinkoon.


Kolmannella jaksolla Kataja sai ilmiömäisesti pelanneen Virtasen johdolla otteen tahtipuikosta, mutta päätösjaksolla määräsi taas Kouvot. Katajan 72–78-johdossa Gregg Thondique onnistui kahdesti viivalta ja Alexander Madsen kahdesti perättäin kaaren takaa.

 

Johto vaihtui vielä pariin otteeseen, kunnes Matt Gibson suolasi vieraat onnistuneella kolmosellaan vajaat kaksi minuuttia ennen loppua.

 

– Peli ratkesi lopussa kahden nuoren kasvattimme koviin ratkaisuihin. Tuomas Hirvonen ja Alexander Madsen heittivät tärkeitä koreja ja venyivät muutenkin hienosti, hehkutti Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen.

 

Gibson (24/4/4 riistoa) ja Thondique (19/16) olivat kouvolalaisten tehokaksikko. Madsen (12/3/3 syöttöä), Ville Kaunisto (9/11/4 syöttöä) ja Ilari Seppälä (10/2/3 syöttöä) onnistuivat suomalaismiehistöstä.

 

Petri Virtanen (29/2/3 syöttöä) ylsi Katajasta kauden parhaimpaansa. Myös Mike Morrison (12/10/3 syöttöä/2 blokkia) oli terävänä.

 

Korikobrat pesi kasvonsa

 

Edellisessä ottelussaan rumin numeroin Kouvoille hävinnyt Lapuan Korikobrat pesi kasvonsa komeasti kaatamalla runkosarjan viidettä sijaa havittelevan Tapiolan Hongan kotonaan 85–81 (44–40).

 

Ottelussa nähtiin ennen kaikkea joukkueiden ulkomaalaispelaajien tuoksina, kun Korikobrien Kyle Fogg (32/8/8 syöttöä) ja Marcus Kitts (23/8) upottivat koreja Hongan Jaraun Burrowsin (26/11), Ronnie Clarkia (20/2) ja Brady Morningstaria (15/7/5 syöttöä/4 riistoa) vastaan.

 

Pelin ratkaisu nähtiin, kun pelin neljäs jakso oli ehtinyt vanheta kaksi minuuttia ja Korikobrat johti lukemissa 69–67.

 

Marcus Kitts pussitti viisi perättäistä pistettä ja Kyle Fogg kakkosen, jonka jälkeen lapualaisjohto oli kasvanut yhdeksään pisteeseen. Honka tuli vielä kahdesti neljään pisteeseen, muttei sen lähemmäs.

 

Kaaresvirta harppuunoi Korihait kolmosillaan

 

Uudessakaupungissa Korihait esitteli kotiyleisölleen uuden amerikkalaislaiturinsa Jonathan Jonesin (18/8) ja haki kauden kuudetta voittoaan vierailija Salon Vilppaan kustannuksella.

 

Ilmiömäisen ottelun pelanneen Marcus Relphorden (37/12/4 riistoa) johtama Vilpas johti neljännellä jaksolla lukemissa 63–65, jolloin peli ratkesi. Relphorden kakkosen jälkeen Samu Kaaresvirta onnistui kahdesti kolmoskaaren takaa johdattaen salolaiset kymmenen pisteen karkumatkalle. Liigajumbo ei päässyt kahdeksaa pistettä lähemmäs.

 

Relphorden ja Kaaresvirran (6/2) lisäksi Shawn Atupem (14/5) sekä Divari B:n Perniön Urheilijoista siirtynyt Renado Parker (9/5) olivat salolaisten parhaimmistoa.

 

Chace Stanback (16/9/3 syöttöä) oli Jonesin lisäksi Korihaiden paras.

 

Namika Lahti katkaisi tappioputkensa

 

Namika Lahden kahdeksan tappion pituinen piinaputki Korisliigassa katkesi lauantaina Kauhajoen Karhun tallusteltua Suurhallin parketille.

 

Kahden kipeästi kohennusta liigataulukkosijoituksiinsa kaipaavan joukkueen kohtaaminen oli fyysistä vääntöä, jossa lahtelaiset pitivät peliä komennossaan kolmannen jakson lopusta alkaen.

 

Namika vei päätösjakson ensimmäiset hetket 5-0 kasvattaen johtonsa yli kymmenen pisteen. Karhu nousi puolitoista minuuttia ennen loppua kolmen pisteen päähän (71–68), mutta Storm Warrenin ja Robert Arnoldin perättäiskorit karistivat Karhun kannoilta.

 

Lahti voitti pelin lukemin 79–74 (35–35) Arnoldin (21/8/6 blokkia) ja Dan Opplandin (18/12) kunnostautuessa. Kauhajokisista Markus Molenius (15/2) ja uusi vahvistus Justin Baker (14/9) ansaitsivat leipänsä väkevimmin.

 

Lauantaikierroksen myötä pudotuspelikamppailu käy kiivaampana kuin koskaan. Kahdeksannen sijan Salon Vilpas on voittanut 13 ottelua, Kouvot ja Korikobrat puolestaan kumpikin 12. Seitsemännen sijan Namika Lahdella on kahden voiton etumatka Vilppaaseen nähden.

 

(Basket.fi-STT)

Lisätietoja: Korisliiga
 
26.5.2022 10:32 Susijengi

Daniel Dolenc mestari-Karhun korin alle, Carter jatkaa Kauhajoella

Espoo Basket Teamin kasvatti ja Susijengin korinalusduunarina kunnostautunut Daniel Dolenc, 28, liittyy Suomen mestari Karhu Basketin vahvuuteen kaksivuotisella sopimuksella. Kauhajokisten korinalusta tulee olemaan ensi kaudella väkivahva, sillä myös mestaruuden takuumiehiin lukeutunut Simeon Carter jatkaa seurassa.

24.5.2022 09:55 Korisliiga

Ventoniemi ja Waxlax jatkavat Lahti Basketballin paidassa

Lahtelaisseura on käyttänyt sopimuksien optiovuodet Henri Ventoniemen, 26, ja Ricky Waxlaxin, 22, kanssa.

20.5.2022 11:11 Korisliiga

Korisliigan Vuoden pelaaja Remu Raitanen arvostaa saamaansa tunnustusta – ”Henkilökohtaisiin palkintoihin kannattaa suhtautua ennen kaikkea motivaattoreina”

24-vuotias Remu Raitanen pelasi KTP-Basketissa onnistuneen kauden, joka toi hänelle torstai-illan gaalassa Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon. Ura jatkuu syksyllä joko KTP:ssä tai ulkomailla.

18.5.2022 20:16 Korisliiga

Remu Raitanen on Korisliigan Vuoden pelaaja, Suomen mestari Karhu Basketille kosolti tunnustusta

KTP-Basketia edustava Remu Raitanen on äänestetty Korisliigan Vuoden pelaajaksi. Kauhajoen Karhu Basket kahmi palkintoja viidessä eri kategoriassa.

17.5.2022 09:55 Korisliiga

Perttu Blomgren ja Vilpas jatkosopimukseen

Salon Vilpas ja Perttu Blomgren ovat solmineet yksivuotisen jatkosopimuksen. 20-vuotias takamies oli suuressa roolissa hopeaan päättyneellä kaudella.

16.5.2022 16:55 Korisliiga

Jussi Savolainen Vilppaan päävalmentajaksi, Sami Toiviaisesta seuran uusi toiminnanjohtaja

Päättyneellä kaudella SM-hopeaa saavuttanut Salon Vilpas on maanantaina kertonut uusista tulevaisuuden kuvioistaan. Päävalmentajaksi nousee seuran oma kasvatti Jussi Savolainen. Sami Toiviainen puolestaan siirtyy toimiston puolelle.

14.5.2022 11:55 Korisliiga

Mestarivalmentaja Janne Koskimies: ”En olisi koskaan uskonut tällaiseen viiden vuoden pätkään”

Kun Janne Koskimies saapui syksyllä 2017 Kauhajoelle, hän ei voinut kuvitella mitä seuraavat vuodet pitävät sisällään. Neljän edellisen loppuun asti pelatun kauden aikana Karhu Basket on juhlinut Suomen mestaruutta kolmesti ja noussut kotimaiset koripallon ehdottomaksi voimataloksi.

12.5.2022 15:19 Korisliiga

Vesa Ojala: ”Rima on nyt eurokentillä ja siellä menestymisessä”

Karhu Basketin puheenjohtaja Vesa Ojala odottaa innolla seuran uutta aikakautta, kun uusi areena valmistuu ja seura ammattimaistuu entisestään. Puheenjohtajalle mestaruuden jälkeinen aamu tuntui jälleen ikimuistoiselle.

11.5.2022 20:20 Korisliiga

Kauhajoki vei mestaruuden ennätysyleisön edessä – finaalien MVP Cameron Jones varmisti voiton

Viimekautinen mestari Salon Vilpas joutui luopuman Pantterista ja tyytymään tällä kertaa hopeamitaleihin, kun kauden sensaatiotapaus Kauhajoki selätti finaalisarjan voitoin 4–1.

10.5.2022 12:22 Korisliiga

Henri Kantonen: ”On etuoikeutettua olla tässä tilanteessa ja päästä kotiyleisön eteen”

Kauhajoki pääsee keskiviikkona kotiyleisönsä eteen tilanteessa, jossa voitto toisi seuralle kolmannen Suomen mestaruuden. Henri Kantonen kokee olevansa etuoikeutettu tilanteesta, jollaista kaikki pelaajat urallaan eivät pääse kokemaan.

10.5.2022 09:47 Korisliiga

Remu Raitanen jatkaa KTP-Basketissa

Viime kauden kovin kotimainen pistenikkari Remu Raitanen on tehnyt jatkosopimuksen seuransa KTP-Basketin kanssa.

9.5.2022 20:34 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Roope Ahonen sytytti Vilppaan, mutta Cameron Jones ilmoitti, että ei käy

Kauhajoki taivutti huikean taistelun päätteeksi Salon Vilppaan ja otti 3–1 johtoaseman Korisliiga-finaaleissa.

6.5.2022 20:33 Korisliiga

Vihdoin tasaväkinen vääntö – kolmas Korisliiga-finaali ratkesi epäonnistuneeseen voittoheittoon

Kauhajoki piti pintansa Salon Vilppaan loppukiriä vastaan ja nousi Korisliiga-finaaleissa 2–1-johtoon.

4.5.2022 20:02 Korisliiga

Vilpas tuli otteluun täysin uudella varmuudella – Korisliiga-finaalit tasan

Salon Vilpas tasoitti miesten Korisliigan finaalisarjan Kauhajokea vastaan 1–1:een.

2.5.2022 20:56 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ryminällä käyntiin – Kauhajoki otti rajun avausvoiton

Rene Rougeau ja Lee Skinner dominoivat kentällä, kun Kauhajoki kaatoi Salon Vilppaan miesten Korisliiga-finaalien avauksessa.

2.5.2022 09:30 Korisliiga

Korisliigan finaalit tänään käytiin – avausfinaali vapaasti katsottavissa Jimiltä

Kauhajoki ja Vilpas huipentavat Pantterijahdin tänään käynnistyvässä finaalisarjassa. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa. Avausfinaalin ennakkostudio käynnistyy tänään klo 18.00.

1.5.2022 16:50 Korisliiga

Janne Koskimies: ”Viime vuosien ylivoimaisesti kovimmat kilpakumppanit kohtaavat finaalisarjassa”

Kauhajoki lähtee neljänteen peräkkäiseen finaalisarjaan ennakkosuosikin viitta harteillaan. Päävalmentaja Koskimies myöntää, että vastus on pahin mahdollinen, kuten kauden aikaiset keskinäiset kohtaamiset ovat osoittaneet.

1.5.2022 10:15 Korisliiga

Sami Toiviainen: ”Kauhajoki herättää suuria tunteita Salossa”

Hallitseva Suomen mestari lähtee monissa papereissa finaalisarjaan hienoisena altavastaajana, mutta se sopii paremmin kuin hyvin salolaisjoukkueelle, joka runkosarjassa aiheutti Kauhajoella harmaita hiuksia.

30.4.2022 20:50 Korisliiga

Kauhajoen Severi Kaukiainen luottaa joukkueensa kykyyn käsitellä ennakkosuosikin paineet: ”Valmentaja ja vahvistukset pitävät huolta, ettei jengi lähde leijumaan”

Kauhajoki esitti yhden kaikkien aikojen runkosarjasuorituksista miesten Korisliigassa. Finaalissa vastaan asettuu vanha tuttu ja hallitseva mestari, Salon Vilpas, mutta takamies Severi Kaukiainen tietää, miten tilanne pitää kohdata.

30.4.2022 08:45 Korisliiga

Vilppaan Juho Nenosella edessään kymmenennet Korisliiga-finaalit – muistaa yhä uransa raskaimmat loppuottelut

Juho Nenonen on juossut parketille Korisliigan loppuotteluissa jo yhdeksän kertaa. Maanantaina 2. toukokuuta juhlitaan pyöreitä, kun hänen edustamansa hallitseva mestari Salon Vilpas kohtaa kauden ennakkosuosikin Kauhajoen.

Näytä lisää vastaavia