Kouvot saa vieraakseen vauhdissa olevan Korikobrat

2.1.2015 Korisliigan osalta vuosi 2015 pyörähtää käyntiin, kun VeikkausTV:n ottelussa sarjakolmosena majaileva Kouvolan Kouvot isännöivät kahdesti perättäin Pohjanmaan paikalliskamppailussa Kauhajoen Karhun kaataneen Lapuan Korikobrat. Ottelu alkaa Mansikka-ahon urheiluhallilla kello 18:30.

Kouvot ja Tuomas Hirvonen saavat vieraakseen Mansikka-aholle Korikobrat. Kuva: Kai Kilappa.


Kouvot on etsinyt viime aikoina peliään ja kolmannella sijalla majaileva joukkue onkin hävinnyt edellisestä viidestä pelistään peräti neljä. Korikobrat taas yllättivät sekä vieraissa että kotonaan rakkaan kilpakumppaninsa Kauhajoen Karhun.

 

- Uusi vuosi on vaihtunut, emmekä kauan ehtineet makustella Kauhajoki voittoja, kun on jo uusi koitos edessä. Kouvot on erittäin vahva kotonaan ja meidän on onnistuttava hyvin mikäli aiomme pisteet tuoda Pohjanmaalle, Lapuan päävalmentaja Nenad Stefanovic kertoo Korikobrien ennakossa.

Joukkueet ovat kohdanneet aiemmin tällä kaudella vain kerran. Lokakuun lopussa Korikobrat olivat tyly isäntä Kouvoille ratkaisten pelin käytännössä jo avausneljänneksellä ja seilaten 93-76 (43-36) -voittoon.

- Kuten meilläkin Kouvojen amerikkalaiskolmikko on hiukan elänyt, mutta joukkueessa on niin vahva runko kotimaisia pelaajia, jotka ovat pelanneet jo pidemmän aikaa yhdessä, että pieni käymistila amerikkalaisten osalta ei joukkuetta haittaa. Kouvot on erittäin hyvä heittojoukkue ja siihen meidän on kiinnitettävä kovasti huomiota

Ottelu näytetään suorana nettilähetyksenä VeikkausTV:n toimesta perjantaina 2.1. kello 18:30.

 

Lisätietoja: VeikkausTV
Lisätietoja: Kobrien ennakko

Henkilöt

 
17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

Näytä lisää vastaavia