KTP jäädytti Poundsin pelipaidan, kunnioitti myös toista seuraikonia Hiltusta

12.10.2012 20:50 Kotkassa tehtiin perjantaina suomalaista koripallohistoriaa, kun KTP-legendan ja moninkertaisen Suomen mestarin Larry Poundsin pelipaita ja pelinumero 14 jäädytettiin. Poundsin pelipaidan viereen Kotkan Steveco Areenalla nostettiin toisen KTP-ikonin, vuosikymmenien ajan seuran priimusmoottorina toimineen Erkki Hiltusen valmentajapaita.

KTP kunnioitti perjantaina seuraikoneitaan Larry Poundsia (kuvassa) ja Erkki Hiltusta.

SM-sarjalegendoihin kuuluvan, moninkertaisen Suomen mestarin ja korikuningas Poundsin pelinumero 14 on KTP:n seurahistorian ensimmäinen jäädytetty pelinumero.

Vierelleen Poundsin pelipaita sai Steveco Areenan seinälle KTP:n pitkäaikaisen priimusmoottorin ja valmentajan Erkki Hiltusen valmentajapaidan. Kuvat: SKL-arkisto & Kai Kilappa.

  

Poundsin pelinumero on ensimmäinen kautta aikain, jonka KTP on jäädyttänyt.

Ensimmäisen ottelunsa KTP:n paidassa 17.10.1976 pelannut, pelaajauransa lopullisesti vuonna 1997 päättänyt 203-senttinen Larry Pounds kuuluu Suomen koripallon pääsarjan kaikkien aikojen legendoihin.

Pounds pelasi SM-sarjaa 14 kauden verran heittäen 387 runkosarjaottelussaan huimat 10 296 pistettä, joka oikeuttaa kaikkien aikojen taulukossa kolmossijaan. Tukijalkaliikkeistään ja millintarkasta hyppyheitostaan tunnettu Pounds vei nimiinsä SM-sarjan korintekijätilaston viidesti, vuosina 1977, 1985, 1986, 1987 ja 1989. Lisäksi hän repi myös uskomattomat 3667 levypalloa, jolla hän sijoittuu SM-sarjahistorian levypallotaulukon neljänneksi.

SM-pudotuspeleissä Pounds ehti pelata 96 ottelua, joissa hän heitti 2458 pistettä ja kaapi 900 levypalloa. Poundsin piste- ja levypallolukemat oikeuttavat kaikkien aikojen pudotuspelien kärkisijaan.

Suomen kansalaisuuden jo pelaajaurallaan saanut Pounds johti KTP:n neljään Suomen mestaruuteen vuosina 1988, 1991, 1993 ja 1994, jonka lisäksi hän on aktiiviuransa jälkeen valmentanut niin KTP:n miehiä kuin Peli-Karhujen naisiakin.

Poundsin lisäksi Karhuvuoren urheilutalona aiemmin tunnetun Kotkan Steveco Areenan seinälle laitettiin toisen KTP-legenda Erkki Hiltusen valmentajapaita. Seuran nokkamiehenä ja priimusmoottorina vuosikymmenien ajan toiminut Hiltunen, 85, valmensi KTP:ta pääsarjassa 1957-66, 1970 sekä 1974-77. Vuonna 1950 Pajulahdessa valmentajakurssin suorittanut Hiltunen aloitti KTP:n valmennuksen vuonna 1953 nostaen kaikkien aikojen voitokkaimman pääsarjaseuran SM-sarjaan vuonna 1957.

Hiltunen piiskasi KTP:n 284 runkosarjaottelussaan 179 voittoon sekä kymmenessä playoff-ottelussa neljään voittoon. KTP saavutti Hiltusen alaisuudessa ensimmäisen Suomen mestaruutensa 1958, joka oli samalla pääsarjahistorian ensimmäinen Helsingin ulkopuolelle mennyt mestaruus. Hiltunen on saavuttanut myös lukuisia Suomen juniorimestaruuksia.

Vuonna 2001 Koripalloliiton kunniajäseneksi nimetty Hiltunen tunnetaan myös SM-erotuomarina. Hiltunen tuomitsi vuodesta 1952 alkaen 73 pääsarjaottelua, jonka lisäksi toimi erotuomarina maaottelutasolla.

Kuriositeettina mainittakoon, että koripalloinnokkuudestaan tunnettu Hiltunen vastasi Helsingissä vuonna 1952 pelatuissa olympialaisten koripallo-otteluissa tulostaulun toiminnasta. 

Henkilöt

 
13.9.2021 23:18 Mestarien liiga

Vilpas taipui Mestarien liigan karsinnoissa

Salon Vilppaan historian ensimmäinen euro-ottelu päättyi karvaaseen tappioon romanialaista Cluj-Napocaa vastaan. Vastustajan salama-alusta toipunut Vilpas taisteli takaisin peliin, mutta taipui lopulta 106–97 (51–51).

12.9.2021 12:53 Mestarien liiga

Vilpas-leiri luottavaisena Mestarien liigan karsintaan

Hallitseva Suomen mestari Salon Vilpas matkasi perjantaina Ateenaan, jossa se aloittaa maanantaina Mestarien liigan karsinnan romanialaista Cluj Napocaa vastaan. VeikkausTV näyttää ottelun suorana.

17.8.2021 18:23 Susijengi

Hannes Pöllä Kouvojen paitaan

Viimeiset neljä kautta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Oklahomassa ja Tennessee-Martinissa pelannut Susijengin sentteri ja Lahti Basketball Juniorien kasvatti Hannes Pöllä, 211 cm ja 23 vuotta, edustaa alkavalla 2021-22 Korisliiga-kaudella Kouvoja.

16.8.2021 09:50 Korisliiga

Henri Kantonen, Cameron Jones ja Rene Rougeau tekevät paluun Korisliigaan ja Kauhajoelle

Susijengiin murtautunut ja viime kaudella Ranskan Pro B:ssä pelannut Henri Kantonen vahvistaa Karhu Basketia alkavalla kaudella. Edellisen mestaruuden takuumiehet Rene Rougeau ja Cameron Jones pukevat oranssin paidan jälleen.

13.8.2021 10:58 Korisliiga

Petteri Koponen Korisliigaan pitkän tauon jälkeen, vahvistaa Seagullsia

Korisliigasta keväällä 2008 Suomen mestarina ja liigan arvokkaimpana pelaajana lähtenyt MaSu-Basketin kasvatti Petteri Koponen, 33, palaa kotimaan pääsarjakentille kolmentoista ulkomaan ammattilaisvuoden jälkeen. Susijengin pitkäaikaisen keulakuvan, mm. Espanjassa, Venäjällä ja Italiassa uraa tehneen Koposen uusi seura on Helsinki Seagulls.

5.8.2021 13:34 Susijengi

Roope Ahonen Vilppaaseen kymmenen vuoden jälkeen

Korisliigan hallitseva mestarijoukkue, salolainen Vilpas Vikings sai haaviinsa yhden kesän siirtomarkkinoiden kovimmista pelaajista, kun Vilppaan oma kasvatti Roope Ahonen, 31, allekirjoitti seuran kanssa yksivuotisen sopimuksen. Keväällä Espanjan kakkosliigan mestaruutta juhlineen Ahosen sopimuksessa on ulkomaanoptio 15.8. asti.

23.7.2021 10:01 Korisliiga

Korisliigan vahvistettu sarjaohjelma kaudelle 2021-2022 on julkaistu

Pantterijahti käynnistyy lokakuussa alussa ja Suomen mestari on selvillä viimeistään 9.5.2022. Korisliiga jatkaa formaatilla, jossa 22 kierroksen jälkeen joukkueet jaetaan ylempään ja alempaan jatkosarjaan.

18.7.2021 12:03 Susijengi

Shawn Hopkinsille sopimus Islannin liigaan

Viimeisen kahden kauden ajan Korisliigan ystäviä Tampereen Pyrinnössä ja BC Nokiassa ihastuttanut BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, 26, on allekirjoittanut ensimmäisen Suomen ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Susijengin vahvuuteen kuuluva 195-senttinen Hopkins edustaa ensi kaudella KK Stjarnania Islannin liigassa.

7.7.2021 09:00 Korisliiga

Joonas Lehtoranta palaa KTP-Basketiin

Kevään Hollannin liigassa Feyenoordissa pelannut Joonas Lehtoranta, 27, on tehnyt ensi kauden kattavan sopimuksen kasvattajaseuransa KTP-Basketin kanssa. Lehtoranta siirtyi Korisliiga-kauden jälkeen juuri Kotkasta Hollantiin.

27.6.2021 08:34 Suomalaiset ulkomailla

Okko Järvi Belgian pääsarjan Phoenix Brysseliin

Korisliigan Vuoden pelaajaksi valittu Okko Järvi, 25, siirtyy urallaan ensimmäistä kertaa ulkomaille, kun hän solmi vuoden mittaisen sopimuksen belgialaisseuran kanssa. Järvi on kesän ajan kuulunut Susijengin Open Gym -leiritykseen.

24.6.2021 08:46 Korisliiga

Kobrat julkaisi ensi kauden joukkueensa rungon: Carter, Kilpinen ja JBA-kaksikko Lapualle

Korisliiga-kauteen valmistuva Kobrat on solminut sopimukset Paul Carterin, Justus Kilpisen, Henry Boydin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Lapualaisjoukkue luottaa jatkossakin Jussi Turjaan ja Juho Lehtorantaan.

17.6.2021 20:00 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2021–22 myönnetty – mukana ennätysmäärä joukkueita

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2021–22. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

16.6.2021 13:08 Korisliiga

Vuoden ulkomaalaispelaaja Jeremiah Wood ja Vilpas jatkosopimukseen

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas ja finaaleiden arvokkaimmaksi pelaajaksi sekä Vuoden ulkomaalaispelaajaksi valittu Jeremiah Wood solmivat yksivuotisen jatkosopimuksen.

9.6.2021 14:50 Korisliiga

Osku Heinoselle kahden vuoden jatkosopimus Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut kahden vuoden jatkosopimuksen Osku Heinosen kanssa. Kokenut ja tarkkakätinen Heinonen aloittaa jo 12. kautensa Pyrinnön Korisliiga-joukkueessa.

7.6.2021 11:26 Korisliiga

Pyrinnölle merkittävä jatkosopimus, David Gonzalvez jatkaa Tampereella kevääseen 2023

Tampereen Pyrintö on solminut kahden vuoden jatkosopimuksen kapteeninsa David Gonzalvezin, 33, kanssa. Tuleva kausi on amerikkalaisen kuudes Korisliigassa.

3.6.2021 10:00 Susijengi

Matti Nuutinen nostaa tossut naulaan

Kolmet arvokisat, kahdet EM-karsinnat ja yhdet MM-karsinnat Susijengin sinivalkopaidassa pelannut likaisen työn tekijä ja kaksinkertainen Suomen mestari, kaarinalaisen Ura Basketin kasvatti Matti Nuutinen, 31, lopettaa koripallouransa.

2.6.2021 15:00 Mestarien liiga

Suomen mestari Vilpas lähtee Mestarien liigan karsintoihin

Keväällä ensimmäisen koripalloilun Suomen mestaruutensa voittanut Salon Vilpas on päättänyt osallistua syyskuussa Mestarien liigan karsintoihin. Mestarien liigan karsinnat pelataan 13.–17. syyskuuta. Arvonta suoritetaan heinäkuussa ja otteluohjelma varmistetaan heinäkuun viimeinen päivä.

2.6.2021 13:00 Suomen Cup

Koripallon Suomen Cup Ylelle pitkällä sopimuksella

Suomen Koripalloliitto ja Yle solmivat kolmivuotisen sopimuksen miesten ja naisten Suomen Cupin finaaliviikonloppujen tv-oikeuksista.

2.6.2021 08:34 Korisliiga

Korisliigassa ja Susijengissä debytoinut Remu Raitanen siirtyy KTP:hen

KTP-Basket ja Susijengin nuorempaan osastoon kuuluva Remu Raitanen solmivat 1+1-mallisen sopimuksen. 206-senttinen Raitanen esiintyi viime kesänä ensimmäistä kertaa Susijengin paidassa.

30.5.2021 14:12 Korisliiga

Aatu Kivimäki Tigers Tübingenin vahvuuteen

Kevään 2021 Suomen mestaruuden salolaiselle Vilpas Vikingsille ratkaisseiden pelaajien eliittiin ryminällä kohonnut karkkilalaislähtöinen Aatu Kivimäki, 23, siirtyy ensi kaudeksi Saksan kakkostasolle Pro A:han. Kivimäen uusi työnantaja on suomalaisen valmentajakaksikon Daniel Jansson-Hussain Dassouki luotsaama Tigers Tübingen.

Näytä lisää vastaavia