KTP jäädytti Poundsin pelipaidan, kunnioitti myös toista seuraikonia Hiltusta

12.10.2012 20:50 Kotkassa tehtiin perjantaina suomalaista koripallohistoriaa, kun KTP-legendan ja moninkertaisen Suomen mestarin Larry Poundsin pelipaita ja pelinumero 14 jäädytettiin. Poundsin pelipaidan viereen Kotkan Steveco Areenalla nostettiin toisen KTP-ikonin, vuosikymmenien ajan seuran priimusmoottorina toimineen Erkki Hiltusen valmentajapaita.

KTP kunnioitti perjantaina seuraikoneitaan Larry Poundsia (kuvassa) ja Erkki Hiltusta.

SM-sarjalegendoihin kuuluvan, moninkertaisen Suomen mestarin ja korikuningas Poundsin pelinumero 14 on KTP:n seurahistorian ensimmäinen jäädytetty pelinumero.

Vierelleen Poundsin pelipaita sai Steveco Areenan seinälle KTP:n pitkäaikaisen priimusmoottorin ja valmentajan Erkki Hiltusen valmentajapaidan. Kuvat: SKL-arkisto & Kai Kilappa.

  

Poundsin pelinumero on ensimmäinen kautta aikain, jonka KTP on jäädyttänyt.

Ensimmäisen ottelunsa KTP:n paidassa 17.10.1976 pelannut, pelaajauransa lopullisesti vuonna 1997 päättänyt 203-senttinen Larry Pounds kuuluu Suomen koripallon pääsarjan kaikkien aikojen legendoihin.

Pounds pelasi SM-sarjaa 14 kauden verran heittäen 387 runkosarjaottelussaan huimat 10 296 pistettä, joka oikeuttaa kaikkien aikojen taulukossa kolmossijaan. Tukijalkaliikkeistään ja millintarkasta hyppyheitostaan tunnettu Pounds vei nimiinsä SM-sarjan korintekijätilaston viidesti, vuosina 1977, 1985, 1986, 1987 ja 1989. Lisäksi hän repi myös uskomattomat 3667 levypalloa, jolla hän sijoittuu SM-sarjahistorian levypallotaulukon neljänneksi.

SM-pudotuspeleissä Pounds ehti pelata 96 ottelua, joissa hän heitti 2458 pistettä ja kaapi 900 levypalloa. Poundsin piste- ja levypallolukemat oikeuttavat kaikkien aikojen pudotuspelien kärkisijaan.

Suomen kansalaisuuden jo pelaajaurallaan saanut Pounds johti KTP:n neljään Suomen mestaruuteen vuosina 1988, 1991, 1993 ja 1994, jonka lisäksi hän on aktiiviuransa jälkeen valmentanut niin KTP:n miehiä kuin Peli-Karhujen naisiakin.

Poundsin lisäksi Karhuvuoren urheilutalona aiemmin tunnetun Kotkan Steveco Areenan seinälle laitettiin toisen KTP-legenda Erkki Hiltusen valmentajapaita. Seuran nokkamiehenä ja priimusmoottorina vuosikymmenien ajan toiminut Hiltunen, 85, valmensi KTP:ta pääsarjassa 1957-66, 1970 sekä 1974-77. Vuonna 1950 Pajulahdessa valmentajakurssin suorittanut Hiltunen aloitti KTP:n valmennuksen vuonna 1953 nostaen kaikkien aikojen voitokkaimman pääsarjaseuran SM-sarjaan vuonna 1957.

Hiltunen piiskasi KTP:n 284 runkosarjaottelussaan 179 voittoon sekä kymmenessä playoff-ottelussa neljään voittoon. KTP saavutti Hiltusen alaisuudessa ensimmäisen Suomen mestaruutensa 1958, joka oli samalla pääsarjahistorian ensimmäinen Helsingin ulkopuolelle mennyt mestaruus. Hiltunen on saavuttanut myös lukuisia Suomen juniorimestaruuksia.

Vuonna 2001 Koripalloliiton kunniajäseneksi nimetty Hiltunen tunnetaan myös SM-erotuomarina. Hiltunen tuomitsi vuodesta 1952 alkaen 73 pääsarjaottelua, jonka lisäksi toimi erotuomarina maaottelutasolla.

Kuriositeettina mainittakoon, että koripalloinnokkuudestaan tunnettu Hiltunen vastasi Helsingissä vuonna 1952 pelatuissa olympialaisten koripallo-otteluissa tulostaulun toiminnasta. 

Henkilöt

 
10.10.2018 21:07 Korisliiga

Pyrintö tulitti Ura Basketin nurin – KTP vei Kymenlaakson derbyn

Helsinki Seagulls aloitti kautensa vahvasti Korihaiden kustannuksella.

6.10.2018 11:13 Korisliiga

Korisliiga 2018-19 ennakko 1/3: Viime kauden finalistit ottavat varaslähdön kauteen – Ottelu sunnuntaina suorana Yle TV2:lla

Muutoksia kokenut Karhu Basket ja hyvin kasassa pysynyt Salon Vilpas hakevat jälleen paikkaa loppuotteluissa.

4.10.2018 14:59 Ajankohtainen

Kotimainen koriskausi vahvasti esillä Elisa Viihde Sportilla

Uutuutena katsottavissa on myös suomalaisia vilisevä Saksan Bundesliiga.

Rene Rougeau vei Karhu Basketin Korisliigan finaaleihin

Kauhajoen Karhu Basket selvitti ensimmäistä kertaa seurahistoriansa aikana tiensä Korisliigan finaaleihin, joukkueen kaadettua BC Nokian välierissä otteluvoitoin 4-1. Ratkaisevassa ottelussa Kauhajoen liikuntahallilla BC Nokia johti ottelua vielä päätösjakson puolivälin jälkeen, mutta Karhu Basket käänsi ottelun nimiinsä Rene Rougeaun viime hetken korilla numeroin 84-82 (34-42).

Karhu Basket venyi jatkoajan kautta 3-1 -johtoon

Kauhajoen Karhu Basket nousi voiton päähän Korisliigan finaaleista, joukkueen kairattua jatkoajan kautta tiensä voittoon perjantai-illan neljännessä välieräottelussa BC Nokiaa vastaan. Takamatkalta neljännelle jaksolle lähtenyt Karhu Basket voitti varsinaisen peliajan viimeisen neljänneksen yhdeksällä pisteellä ja venyi jatkoajan jälkeen 105-102 (42-46, 93-93) -vierasvoittoon.

Vilpas suorin 4-0 voitoin finaaleihin

Salon Vilpas suoritti tyylipuhtaan lakaisun, viikinkipurren selvittäessä tiensä Korisliigan finaaleihin 4-0 -voitoin ohi Helsinki Seagullsin. Torstai-illan ottelussa lokkipaidat hallitsivat tapahtumien kulkua avausjakson, mutta viimeiset kolme neljännestä menivät salolaismerkeissä, Vilppaan juostua lopulta 86-69 (33-29) -vierasvoittoon.

25.4.2018 22:22 Huippu- ja kilpaurheilu

Karhu Basket jatkoi kotivoittojen sarjaa

Karhu Basketin ja BC Nokian välinen välieräsarja jatkoi keskiviikkona tutulla kaavalla, joukkueiden ottaessa kolmannen kerran mittaa toisistaan. Kauhajoen liikuntahallin 1147-päinen kotiyleisö sai todistaa Karhu Basketin karatessa vierailijoilta päätösjaksolla, mesikämmenten venyessä lopulta kotivoittoon lukemin 78-72 (38-34). Karhu Basket johtaa ottelusarjaa voitoin 2-1.

Salon Vilpas voiton päähän finaalipaikasta

Salon Vilpas kaatoi tiistaina Helsinki Seagullsin jo kolmatta kertaa peräkkäin välieräsarjassa. Vilpas kaatoi helsinkiläisvieraat numeroin 79–71.

BC Nokia tasoitti välieräsarjan

Sunnuntai-illan välieräkamppailu pelattiin Nokian palloiluhallissa, jossa näätäpaitainen BC Nokia onnistui tasoittamaan välieräsarjan Kauhajoen Karhu Basketia vastaan. Tasaisen avauspuolikkaan jälkeen BC Nokia nousi kuskin paikalle kolmannella jaksolla, pysytellen loppuun asti kuskin paikalla matkalla 89-84 (38-37) -voittoon.

Vilpas venyi jatkoajan kautta 2-0 -johtoon

Salon Vilpas otti tuiki tärkeän vierasvoiton lauantai-iltana, joukkueen matkattua välieräsarjan toisessa ottelussa Helsinki Seagullsin vieraaksi Töölön Kisahalliin. Kisiksen parketilla tahtipuikkoa heilutti pitkään Seagulls, mutta jatkoajalle venynyt Vilpas otti kuskin paikan ylimääräisellä viisiminuuttisella ja karkasi 77-86 (35-35, 72-72) -vierasvoittoon.

Lapuan Kobrat liigakarsinnan voittoon – jatkaa Korisliigassa kaudella 2018/19

Lapuan Kobrat päihitti HBA-Märskyn suoraan kahdessa ottelussa kuluvan vuoden liigakarsinnoissa. Paikka ensi kauden Korisliigassa varmistui Kobrien perjantaisella 84–72-voitolla.

BC Nokia ja Karhu Basket vääntämään finaalipaikasta

Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyy perjantai-iltana, kun runkosarjan kolmanteen sijaan päättänyt BC Nokia matkustaa sarjataulukon toisen sijan valloittaneen Karhu Basketin vieraaksi. Molemmat joukkueet selvittivät tiensä puolivälierien läpi suoraan kolmessa ottelussa ja ottelusarjasta onkin ennakoitavissa äärimmäisen tasainen.

Karhu Basket säilytti kotiedun

Kauhajoen Karhu Basket otti komealla tavalla välieräsarjan avausvoiton BC Nokiaa vastaan perjantai-iltana Kauhajoen liikuntahallilla. Jokaisen jakson nimiinsä vieneet mesikämmenet karkasivat lopulta 92-78 (39-31) -voittoon, kauhajokisten pitäessä täten tiukasti kiinni sarjasijoituksen tuomasta kotiedusta.

Timo Heinonen kaikkien aikojen ykkönen pudotuspeliotteluissa

Helsinki Seagullsin ja Kouvolan Kouvojen välisen puolivälieräsarjan ratkaisuottelussa tehtiin viime sunnuntaina liigahistoriaa. Lokkipaitojen laituri ja puolustuspelaamisen kulmakivi Timo Heinonen siirtyi nimittäin kaikkien aikojen listalla ykköseksi pelatuissa pudotuspeliotteluissa.

Vilppaalle ensimmäinen kiinnitys finaalipaikkaan

Salon Vilpas otti ensimmäisenä välieräjoukkueena askeleen kohti finaalipaikkaa, joukkueen aloittaessa välieräsarjan Helsinki Seagullsia vastaan torstai-iltana Salohallissa. Päätösjakson alkupuolella vielä tasoissa ollut ottelu kääntyi lopulta Vilppaan aavistuksen leveämmän materiaalin ansiosta isännille lukemin 78 -71 (37-38).

Seagulls haastaa Vilppaan taistelussa finaalipaikasta

Korisliigan välierät polkaistaan käyntiin torstaina, kun Salon Vilppaan ja Helsinki Seagullsin välinen ottelusarja saa alkunsa Salohallin täpötäysien lehtereiden edessä. Runkosarjan ykkösjoukkue Vilpas eteni 3-1 -otteluvoitoin finaaliin, kuten myös lokkipaitainen runkosarjan nelonen.

Korisliigan välierien otteluohjelma

Miesten Korisliiga on edennyt välierävaiheeseen. Salon Vilpas saa vastaansa Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen Karhu Basket kohtaa BC Nokian. Kotiedut itselleen runkosarjassa pelasivat sarjataulukon ykkönen Vilpas ja kakkonen Karhu Basket. Välierät alkavat Salohallissa torstaina 19.4.

Seagulls Korisliigan välieriin

Helsinki Seagulls selvitti tiensä neljäntenä joukkueena Korisliigan välieriin, lokkipaitojen tiputtaessa Kouvolan Kouvot kesälomille otteluvoitoin 3-1. Ottelusarjan katkaisuottelu Kouvolassa suoritti ratkaisevan irtioton kolmannella jaksolla, matkaten lopulta 83-74 (35-33) -vierasvoittoon.

Näytä lisää vastaavia