KTP kaatoi kärkipelissä Karhun, Kataja vei Kouvoja

15.10.2014 KTP kaappasi Korisliigassa keskiviikkona kovan kotivoiton kukistettuaan kahden tappiottoman joukkueen kärkiottelussa Kauhajoen Karhun 98-95 (52-44). Joensuun Kataja taas jatkoi alkukauden voittoputkeaan kukistettuaan kotipelissään Kouvot 87-78 (41-36).

Brandon Jefferson nakutti 21 pistettä, kun KTP kaatoi Karhun.

Katajan Teemu Rannikko teki 18 pistettä ja jakoi 9 syöttöä. Kuvat: Kai Kilappa.


Peli eteni kotijohdossa, mutta KTP ei pystynyt karistamaan Karhua kannoiltaan. KTP:tä kolme edelliskautta valmentaneen Sami Toiviaisen nyt luotsaama Karhu kärkkyi toiseksi viimeisellä minuutilla kahden pisteen päässä.

 

Karhun Bojan Sarcevicin viimeisen sekunnin kolmonen kavensi lopullisen eron kolmeen pisteeseen. Ratkaiseva ero syntyi oikeastaan vapaaheitoilla, joita KTP pussitti 11 Karhua enemmän.
 

- Tämä oli hyökkäyspelin juhlaa täydet 40 minuuttia. Teimme hyviä rykäisyjä, mutta Karhu nousi tapansa mukaan aina takaisin kannoille. Hyökkäyspelimme oli hyvää, vaikka Karhun paikkapuolustus hyydytti sitä toisella puoliskolla jonkin verran, kommentoi KTP:n valmentaja Anton Mirolybov.
 

Kotkalaisilta löytyi neljä tasaista tehomiestä, kun Brandon Jefferson heitti 21, Timo Heinonen ja Kenneth Simms 20 sekä Lamonte Ulmer 19 pistettä.
 

Karhusta noille lukemille ylsivät vain Devonne Giles 21:llä ja Sarcevic 20 pisteellä.

 

 

Katajalle kotivoitto Kouvoista

 

Kataja karkasi jo ensimmäisellä neljänneksellä 14 pisteen johtoon. Kouvot kävi edellä ennen puoliaikaa, mutta Kataja hallitsi taas toista puoliskoa. Kotivoitto ratkesi käytännössä kuusi minuuttia ennen loppua 76-60 -numeroissa.

- Pääteemoissa onnistuttiin. Kun Kaunisto saa noin pienen määrän levypalloja, olemme tehneet jotain oikein. Alkuun arvelutti, onko perustekemisemme riittävällä tasolla, kun opettelemme runsaasti uusia asioita. Hyvältä näyttää ja tuntuu, Katajan päävalmentaja Pekka Salminen kommentoi.
 

Katajan tehotriossa Robert Arnold teki 25 ja Teemu Rannikko sekä Ken Horton 18 pistettä.


Jason Conley (19) ja Jonathan Jones (15) olivat Kouvojen tarkimpia.

 

 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

Näytä lisää vastaavia