3.3.2004 Suomen Koripalloliitto on valinnut miesten SM-runkosarjan helmikuun TEFAL-pelaajaksi kotkalaista KTP Basketia edustavan amerikkalaislaiturin Kenny Youngerin. Kovilla tehoilla koko kauden pelanneen Youngerin johdolla KTP porskutti helmikuussa sarjakärkeen.
KTP voitti helmikuun kymmenestä ottelustaan seitsemän ja pitää sarjan kärkipaikkaa yhdessä Hongan kanssa. Younger oli kuun aikana yhdestä ottelusta poissa ja sen KTP hävisi Namika Lahdelle vieraissa.
Monipuolinen Younger pussitti helmikuun aikana pelaamassaan yhdeksässä pelissä keskimäärin 21,9 pistettä ja noukki 12,0 levypalloa. Lisäksi 203-senttinen amerikkalainen vei pelivälineen vastustajalta keskimäärin 1,89 kertaa ja antoi 1,78 koriinjohtanutta syöttöä ottelua kohden. Kahden pisteen heittonsa Younger viimeisteli erinomaisella 64,9 prosentin (72/111) tarkkuudella. Esimerkillisenä joukkuepelaajana tunnettu Younger on viime aikoina kunnostautunut myös kolmoskaaren taakaa. Helmikuun peleissä hän osui hämmästyttävällä 57,1 prosentin (8/14) sihdillä.
Aiemmin kuluvalla kaudella on SM-Koriksen kuukauden pelaajiksi valittu Korihaiden William McFarlan (tammikuu), Kouvojen Ville Kaunisto (joulukuu), Katajan Shawn Swords (marraskuu) sekä Lappeenrannan NMKY:n Pasi Riihelä (lokakuu).
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.
Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.
Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.
Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.
Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.
13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.