16.2.2023 15:53 Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt KTP-Basketin Brandon Tabbille varoituksen.
Erotuomari raportoi KTP-Basketin pelaajan Brandon Tabbin käytöksestä ottelun päättymisen jälkeen ja joukkueuiden kättelyssä. Tabb oli raportin mukaan ottelun jälkeen osoitellut ja arvostellut erotuomarien toimintaa epäasialliseen sävyyn ja jatkanut epäasiallista kielenkäyttöä vielä poistuessaan pukuhuoneeseen.
Kurinpitosääntöjen 4§ 1 momentin 10-kohdan mukaan voidaan rangaista henkilöä, joka liiton, alueen tai jäsenseurojen toiminnassa käyttäytyy lainvastaisesti tai muutoin ilmeisen epäurheilijamaisesti.
Vastineissaan Tabb pahoitteli käytöstään, mutta myönsi käyttäytyneensä epäasiallisesti erotuomareita kohtaan ottelun päättymisen jälkeen.
Kurinpitopäällikkö katsoo Tabbin käyttäytyneen erotuomariraportissa kuvatulla tavalla. Käytös on kokonaisuutena ilmeisen epäurheilijamaista. Ottaen huomioon lausumien sisällön, teko on vielä varoituksella sovitettavissa.
Edellä olevan perusteella kurinpitopäällikkö määrää KTP Basketin Brandon Tabbille varoituksen.
Korisliigojen kapteenit ja päävalmentajat ovat äänestäneet vuosittaiset valinnat sarjojen vuoden parhaiksi. EBT:n Nicole Ogun ja Kataja Basketin Thomas Tumba äänestettiin Vuoden tulokkaiksi.
25-vuotias Tavon King on Vilppaan ensimmäinen kiinnitys ulkomaalaisosastolle tulevalle kaudelle. Viime kaudella King pelasi Slovakian pääsarjassa.
Tampereen Pyrintö on tehnyt sopimuksen Chrysostom ”Chuku” Chukwuman kanssa. Kaksi edellistä kautta Kobrissa Lapualla pelanneen Chukwuman sopimus on muotoa 1+1.
Tampereen Pyrinnön korisliigajoukkue saa mieluisan paluumuuttajan. Kaksi kautta Kobrissa pelannut Justus Kilpinen palaa kasvattajaseuraansa. Kilpisen, 29, sopimus on muotoa 1+1.
Kauhajoen riveissä Suomen mestaruuden ja SM-hopeaa voittanut Miikka Marttinen kaksivuotisella sopimuksella KTP-Basketiin.
Viime kaudella Tapiolan Hongassa pelannut Valtteri Mervola, 21, jatkaa uraansa Saksassa. Joensuun Kataja Basketin kasvatti on tehnyt Saksan kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla pelaavan Ehingen Urspringin kanssa sopimuksen.
Kun Jussi Laakso otti kesällä 2019 vetovastuun Helsinki Seagullsista, odotukset pääkaupungissa nousivat. Nelivuotinen projekti huipentui tänä keväänä seurahistorian ensimmäiseen Suomen mestaruuteen.
Timo Heinosen ja Antti Kanervon pitkien pääsarjaurien ensimmäiset mestaruudet, Rene Rougeaun siirtymä Kauhajoelta Helsinkiin mestaruuden perässä, Lassi Nikkarisen kasvu kotikaupunkinsa ykkösjoukkueen johtajaksi – Helsinki Seagullsin mestaruuskausi 2022-23 tarjosi valtavan määrän tarinoita, joita tunnelmoida vielä vuosikymmenten päässä.
Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen kuudes finaaliottelu päättyi lukuihin 91–66 ja Seagullsin mestaruuteen.
Helsinki Seagulls näytti Korisliigan viidennen finaalin neljännen jakson alussa liitelevän vastustamattomasti kohti mestaruutta Kauhajoen IKH Areenalla, mutta Henri Kantosen johtama Karhu Basket tuli rinnalle ja nipisti voiton. Kantosen ja Karhu Basketin teema tiistain kuudenteen finaaliotteluun on selvä: iso ryöstö.
Kauhajoen ja Helsinki Seagullsin välinen viides finaaliottelu venyi jatkoajalle mutta päättyi isäntien voittoon.
Kouvot ja Joel Mäntynen ovat solmineet vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Kotkalaislähtöinen Mäntynen aloittaa uuden sopimuksen myötä jo seitsemännen kautensa Kouvoissa.
Helsinki Seagulls johtaa miesten Korisliigan finaalisarjaa Kauhajokea vastaan 3–1. Puolustava pelinjohtaja Lassi Nikkarinen avaa ajatuksiaan niin aiemmista otteluista kuin tulevistakin.
Helsinki Seagulls nosti sarjajohtonsa 3–1:een finaaleissa Kauhajokea vastaan.
Viime kaudella Korihaissa pelanneet Joni Herrala ja Mikael Aalto ovat tehneet jatkosopimukset ja jatkavat myös ensi kaudella Uudessakaupungissa. Herralan sopimus on kaksivuotinen, Aallon 1+1, jossa toisen vuoden optio on molemminpuolinen.
Korisliigan finaalisarjassa kolmen ottelun jälkeen kuskin paikalla on Helsinki Seagulls, joka johtaa ottelusarjaa Kauhajokea vastaan 2–1. Kolmannessa finaalissa osat muuttuivat – ja nyt Kauhajoki yrittää jatkaa siitä, mihin joukkue maanantaina jäi.
Takaa-ajoasemaan joutunut hallitseva mestari Kauhajoki kaatoi Helsinki Seagullsin luvuin 96–72.
Koripallon miesten I divisioona A:n menneellä kaudella voittanut ja Korisliigaan vuoden tauon jälkeen paluun tekevä Bisons Loimaa on solminut 1+1-vuotisen sopimuksen Juri Heinämäen kanssa.
Tampereen Pyrintö saa ensi kaudeksi kovan ja erityisen mieluisan paluumuuttajan, kun seuraikoni Antero Lehto palaa kasvattajaseuraansa 1+1-mallisella sopimuksella.
Helsinki Seagulls on päässyt pahasti hallitsevan mestarin niskan päälle. Viidettä kauttaan joukkueessa pelaava Korisliiga-veteraani on nyt lähempänä kultamitalia kuin kenties koskaan aiemmin urallaan.