5.10.2021 20:18 Korisliiga-illan kahdesta ottelusta voittajiksi selvisivät KTP-Basket ja Helsinki Seagulls.
Remu Raitanen keräsi voitossa 25 pistettä. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
KTP-Basket ei jättänyt tänään minkäänlaista tulkinnanvaraa kentän herruudesta. Kotikentällään Kotkassa pelannut joukkue lähetti Uudestakaupungista kylään tulleet Korihait kotimatkalle lukujen 103–63 saattelemana.
Pistehurmoksen kärkinimenä hääri heittäjä-ässä Remu Raitanen. Laituri nakutteli tauluun 25 pistettä huikealla 69 prosentin kokonaistarkkuudella, saalisti seitsemän levypalloa, jakoi neljä koriin johtavaa syöttöä ja nappasi näppeihinsä vielä kaksi riistoakin. Hänen vanavedessään, joskaan ei kaukana, ui joukkuetoveri Vili Nyman, jolle merkittiin 13 pistettä ja kahdeksan levypalloa.
– Tuntui hyvältä palata vanhan kotiyleisön eteen. Täällä on kiva pelata. Olemme monipuolinen joukkue, jolta löytyy voimaa ja heittotaitoa, totesi Nyman ottelun jälkeen Ruudun haastattelussa.
Korihaiden pistetiltastoa ottelussa johti Unique McLean, jolle merkittiin 23 pistettä mutta toisaalta myös kuusi pallonmenetystä.
Helsinki Seagulls esiintyi tänään kotikentällään huomattavasti varmemman näköisenä kuin viime ottelussaan Kouvolassa. Töölöläisisännät saivat vieraakseen Bisons Loimaan ja voittivat ottelunsa tasaisella työllä luvuin 83–71.
Ottelussa hyviä otteita esittelivät maajoukkueveteraanit Tuukka Kotti ja Petteri Koponen. Kotti keräsi 16 pistettä ja kahdeksan levypalloa, kun taas Koponen sai nimiinsä kymmenen pistettä ja seitsemän koriin johtavaa syöttöä.
Illan todellinen tähti oli kuitenkin Lassi Nikkarinen, joka iski tauluun 24 pistettä ja jakoi syöttöjä viisi kappaletta. Nousevan pelinjohtajan ruuti oli huomiota herättävän kuivaa, sillä kuudesta kaukoheittoyrityksestä upposi neljä.
– Pidimme paremmin huolta temmosta emmekä lähteneet juoksemaan, jos ei ollut paikkaa. On helppo pelata, kun ympärillä on kavereita, jotka tietävät, mitä voittaminen vaatii, sanaili pistetykki Nikkarinen Ruudun haastattelussa.
Bisonsin puolella eniten pisteitä keräsivät Cortez Edwards 16:lla, Kazembe Abif 15:llä ja Juho-Matti Henttonen 14:llä.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.
13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.