12.7.2013 Jo kahden kauden ajan Kotkassa viihtynyt laitahyökkääjä Sefton Barrett, 29, vahvistaa KTP-Basketia myös kaudella 2013/14. 196-senttinen, lempinimellä ”Air Canada” tunnettu kanadalainen Barrett oli hopeakaudella 2012/13 KTP:n paras pistemies.

Sefton Barrett rymistelee Steveco Areenan korirautoja myös tulevalla kaudella. Kuva: Kai Kilappa.
Kimmoisa ja liukasliikkeinen Barrett säkitti KTP:lle viime kaudella 16,4 pistettä ottelua kohden ja täytti tilastosarakkeita lisäksi 6,0 levypallon, 1,4 syötön, 1,4 riiston ja 1,1 blokin ottelukeskiarvoilla. Barrett upotti kahden pisteen heittonsa 51,7%, kolmen pisteen heittonsa 32,5% ja vapaaheittonsa 78,2% tarkkuudella.
Barrett nimettiin lisäksi Korisliigan kuukauden pelaajaksi tämän vuoden helmikuussa. Ensimmäisen kerran Barrett edusti KTP:ta jo pronssimitaleihin päättyneellä 2010/11-kaudella.
Barrettin lisäksi KTP:lla on voimassa sopimukset tulevasta kaudesta Timo Heinosen, Jukka Matisen, Michael Poundsin, Milos Dobrasin, Samuli Vanttajan ja Joonas Lehtorannan kanssa. Joukkuetta valmentaa Sami Toiviainen.
Korisliigan lisäksi KTP pelaa tulevalla kaudella EuroChallenge-liigaa.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.