2.11.2019 20:11 Sarjanousija jätti Katajan miltei täysin aseettomaksi.
Lahti Basketball otti kauden kolmannen voittonsa, kun lauantaina Joensuussa kaatui Kataja. Kuva: Ville Vuorinen
Sarjanousija Lahti Basketball nappasi kauden kolmannen voittonsa, kun Joensuussa Kataja Basket kukistui selkein lukemin 62–82 (34–42).
Ilman ykköstykkiään Jerry Evansia pelannut Lahti Basketball hallitsi ottelua alusta loppuun asti. Kataja ei johtanut lauantaista kotiotteluaan kertaakaan.
Lahtelaisvierailijat ampaisivat jo ensimmäisen neljänneksen aikana kaksinumeroiseen johtoasemaan. Lahti Baskeball voitti myös ottelun levypallot selvästi: 48–38.
– Hyvin tehtiin joukkueena tänään hommia. Pystyttiin puolustuksellisesti pitämään pakka kasassa lähes koko ottelun. Se oli tämän päivän voiton avain, Lahti Basketballin päävalmentaja Petri Velling kertasi.
Lahtelaisten riveistä löytyi hyökkäyspäässä neljä loistokasta onnistujaa. Tuomas Hirvonen (17/5/8s), Courtney Stockard (23/10/3r), Devante Wallace (17/9/3s) ja Arttu Saarijärvi (12/4) vastasivat suurimmasta osasta vieraiden pisteistä.
– Ensimmäinen ehjä 40 minuuttia. Teemana puolustus ollut menneellä treeniviikolla ja se tepsi ehdottomasti tänään, taistelija Vesa Mäkäläinen (8/6) kiitteli.
Katajan vaisun illan paras pelaaja oli Jarekius Bradley (14/8). Kataja joutui tulemaan toimeen ilman keskiviikkona Tanskassa FIBA Europe Cupin ottelussa loukkaantunutta Aapeli Alasta.
– Onnittelut Lahdelle. Varmaankin kuviteltiin, että pelkkä paikalle tulo riittää tänään. Jäätiin aivan telineisiin heti alussa. Puolustus saatiin ekan 10 jälkeen jotenkin kuosiin. Jouduttiin tekemään erilaisia muutoksia puolustuksessa johtuen vierasjoukkueen kovasta hyökkäyksestä. Oma hyökkäyspeli takkusi kovasti. Penkiltä teimme ainoastaan 12 pistettä, Katajan käskyttäjä Juha Sten luetteli syitä kotitappiolle.
Kataja jatkaa Korisliigaa seuraavan kerran lauantaina, kun Joensuuhun saapuu Kauhajoen Karhu Basket. Lahti Basketball matkaa keskiviikkona Lapualle.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Komea voitto Pyynikiltä!
— Vilpas Vikings (@VilpasVikings) November 2, 2019
Tim Coleman jälleen voiton takuumiehinä 28/10 tehoilla 💪🏽💪🏽
Maanantaina #korismaanantai Salohallissa vs. Korihait, joten silloin jatketaan!
Tervetuloa! 👍🏀#redandwhite #win #korisliiga pic.twitter.com/ni6xGnLt39
Tampereen Pyrintö ei onnistunut kaatamaan sarjakärki Salon Vilpasta, vaan salolaiset ryöstivät sarjapisteet Pyynikiltä koriluvuin 85–96 (42–46).
Tasaisessa ja tunteikkaassakin kamppailussa Vilpas oli lopulta jälkimmäisellä puoliskolla hallitseva osapuoli. Pyrintö jäi ratkaisuhetkillä auttamatta takaa-ajajaksi.
– Oli aika paljon fysiikkaa ja kemiikkaa kentällä. Nämä ovat kivoja matseja, hyvää vääntöä. Veikkaan, että Pyrintö on tällä kaudella aika hyvä joukkue, Juho Nenonen (14/3) kehui vastustajaa Elisa Viihteen haastattelussa.
Vilppaalta löytyi liuta onnistujia. Parhaana palkittiin ansaitusti Tim Coleman (28/10). DJ Laster (20/4/3s), Henri Kantonen (11/5) ja Teemu Rannikko (6/2/11s) pelasivat oivallisesti.
– Taas hyvä koripallo-ottelu. Ei ollut Pyrinnöltä huono ottelu, vaan meillä oli paljon hyviä suorituksia. Siihen olen tyytyväinen, Vilppaan päävalmentaja Ville Tuominen mietti.
– Jouduimme vähän säätämään meidän pelisuunnitelmaamme etenkin takakentän osalta, kun oli loukkaantumisten takia jalkoja sivussa ottelusta. Seuraava ottelu on jo maanantaina, joten nopeaa pitää kääntää katseita jo seuraavaan koitokseen, Tuominen viittasi Aatu Kivimäen ja Reggie Dillardin poissaoloihin sekä maanantaiseen kotiotteluun Ura Basketia vastaan.
Pyrinnön parhaat olivat kapteeni Antero Lehto (19/0/5s) sekä BJ Raymond (20/13).
Pyrinnön ottelut jatkuvat keskiviikkona Helsinki Seagullsin vieraana.
Salon Vilpas tasoitti miesten Korisliigan finaalisarjan Kauhajokea vastaan 1–1:een.
Rene Rougeau ja Lee Skinner dominoivat kentällä, kun Kauhajoki kaatoi Salon Vilppaan miesten Korisliiga-finaalien avauksessa.
Kauhajoki ja Vilpas huipentavat Pantterijahdin tänään käynnistyvässä finaalisarjassa. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa. Avausfinaalin ennakkostudio käynnistyy tänään klo 18.00.
Kauhajoki lähtee neljänteen peräkkäiseen finaalisarjaan ennakkosuosikin viitta harteillaan. Päävalmentaja Koskimies myöntää, että vastus on pahin mahdollinen, kuten kauden aikaiset keskinäiset kohtaamiset ovat osoittaneet.
Hallitseva Suomen mestari lähtee monissa papereissa finaalisarjaan hienoisena altavastaajana, mutta se sopii paremmin kuin hyvin salolaisjoukkueelle, joka runkosarjassa aiheutti Kauhajoella harmaita hiuksia.
Kauhajoki esitti yhden kaikkien aikojen runkosarjasuorituksista miesten Korisliigassa. Finaalissa vastaan asettuu vanha tuttu ja hallitseva mestari, Salon Vilpas, mutta takamies Severi Kaukiainen tietää, miten tilanne pitää kohdata.
Juho Nenonen on juossut parketille Korisliigan loppuotteluissa jo yhdeksän kertaa. Maanantaina 2. toukokuuta juhlitaan pyöreitä, kun hänen edustamansa hallitseva mestari Salon Vilpas kohtaa kauden ennakkosuosikin Kauhajoen.
Helsinki Seagulls kaatoi Kataja Basketin Korisliigan pronssiottelussa pistein 84–54.
Kaksi suomalaisen koriksen legendaa päättävät seurajoukkueuransa perjantaina Korisliigan pronssiottelussa Seagulls-Kataja Basket. Susijengin ja Seagullsin luottokaksikon ura ulkomaan ammattilaiskentillä käynnistyi 2008.
Miesten Korisliigan molemmat välieräsarjat päättyivät tänään, kun Kauhajoki ja Salon Vilpas sinetöivät itselleen 4–1-voiton.
Kataja Basket otti uuden kotihallinsa kunniaksi ensimmäisen voittonsa miesten Korisliigan välierissä.
OKM myönsi tukea eritysavustuksena Korisliigan ja naisten Korisliigan joukkueille koronapandemiasta aiheutuneiden tappioiden kattamiseksi. Kyseessä oli neljäs koronaan liittyvä OKM:n eritysavustus.
Kauhajoki taivutti Helsinki Seagullsin roimalla erolla Korisliigan välierissä. Ottelusarja nyt 3–1.
Salon Vilpas ja Kataja Basket mittelivät miesten Korisliigan välierissä viimeiseen sekuntiin, mutta lopulta Vilpas kairasi kolmannen voittonsa.
Helsinki Seagulls taivutti Kauhajoen ensimmäisen kerran miesten Korisliigan tämän vuoden välierissä.
Miesten Korisliigan molemmat välieräsarjat ovat nyt 2–0-tilanteessa korkeammin sijoittuneen joukkueen hyväksi.
Miesten Korisliigan välierissä voitot menivät tänään Salon Vilppaalle ja Kauhajoelle.
Kauhajoki taivutti Helsinki Seagullsin Korisliigan välieräavauksessa.
Välierävaiheeseen edennyt Korisliiga saa kevääksi mielenkiintoisen vahvistuksen sometiimiinsä, kun Tristan Olson, 21, analysoi Pantterijahtia Korisliigan somekanavilla.
Joensuun Kataja vastasi puolivälierien suurimmasta yllätyksestä, kun se kukisti viidennessä pelissä Kouvot 73-60 ja leimasi lippunsa välieriin. Välierissä se kohtaa Salon Vilppaan.