21.11.2022 08:09 Viiden ottelun tappioputkeen Korisliigassa ajautunut lahtelaisseura on purkanut päävalmentaja Pieti Poikolan sopimuksen.
Kuva: Ville Vuorinen
Poikola toimi Lahti Basketballin pääkäskijänä kahden ja puolen kauden ajan. Joukkue aloitti tämän kauden plusmerkkisesti, kun se voitti ensimmäisestä kuudesta ottelustaan neljä, mutta ajautui sen jälkeen viiden ottelun tappiokierteeseen. Poikolan viimeiseksi otteluksi Lahti Basketballin perämisessä jäi viime lauantaina pelattu ottelu Vilpasta vastaan, joka lahtelaiset hävisivät 110-65.
- Tämä oli todella vaikea päätös, mutta meidän oli toimittava, jotta suunta saadaan muutettua pikaisesti. Pieti on tehnyt töitä hartijavoimin, mutta silti tulokset on olleet laskusuuntaiset. Tämä on valitettava tilanne, mutta Pieti tulee olemaan ikuisesti osa Lahti Basketballin tarinaa. Yhteiseen matkaan on osunut takaiskuja, mutta myös isoja onnistumisia ja hienoja hetkiä, seuran puheenjohtaja Jami Luhtanen kommento seuran tiedotteessa.
Tällä viikolla joukkue kohtaa Helsinki Seagullsin sekä Tapiolan Hongan ja joukkueen päävalmentaja toimii Tom Cooman, joka saa avukseen Vesa Mäkäläisen. Seura kertoo tiedotteessaan, että uuden päävalmentajan kartoitus on parhaillaan käynnissä.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.
Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.