12.2.2009 Jo 12. kauttaan Korisliigassa pelaava Namika Lahden ikoni, 31-vuotias Teemu Laine riisti keskiviikon voitokkaassa pelissä Korihaita vastaan kerran pallon vastustajiltaan. Samalla hän nosti runkosarjaotteluiden saldonsa tasan 500 riistoon.
Teemu Laine on pääsarjan kaikkien aikojen riistotilastossa 14. sijalla 330 pelatun ottelun jälkeen. Pelaamassaan 82 pudotuspeliottelussa Laine on lisäksi kirjauttanut 133 pallonriistoa.
Pallorosvouksen ylivoimainen ykkönen pääsarjatasolla kautta aikojen on Gerald Lee Senior, joka aikanaan vei pallon vastustajiltaan peräti 1145 kertaa.
Teemu Laine oli voittamassa kasvattajaseuralleen Namika Lahdelle Suomen mestaruuden ja Suomen cupin vuonna 2000. Tammikuussa konkaritakamies saavutti 3000 pisteen rajapyykin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kouvot on solminut kaksivuotisen sopimuksen Rasmus Lindbergin kanssa. Tuleva kausi on Lindbergille toinen Korisliigassa ja Kouvolassa. Lisäksi seura solmi yksivuotisen sopimuksen oman kasvatin Renne Ikäläisen kanssa.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.