15.7.2014 KTP-Basket on kiinnittänyt ensimmäisen vahvistuksensa, kun syyskuussa Kotkaan saapuu 198-senttinen laituri LaMonte Ulmer, 27, joka edusti kaudella 2012/2013 Tampereen Pyrintöä. Rhode Island -kasvatti nakutti viime visiitillään Korisliigassa keskiarvot 18,4 pistettä ja 7,9 levypalloa.
"SLAMonte" Ulmer viimeistelee korkealta ensi kaudella KTP-paidassa. Kuva: Tytti Nuoramo.
Ponnistusvoimainen Ulmer pelasi viime kaudella Romaniassa BCM U Pitestissä 11,5 pisteen ja 6,8 levypallon ottelukohtaisilla keskiarvoilla. Ennen Pyrintöä hän pelasi Luxemburgissa 26,2 pisteen ja 12,5 levypallon keskiarvoilla.
- Tähän valintaan oli kaksi painavaa syytä. Ensinnäkin halusimme yhden tai kaksi ennestään tuttua pelaajaa. Toiseksi meiltä puuttui viime kaudella Barrettin loukkaantumisen jälkeen korille pyrkivä laituri. Urheilullinen osaa niin halutessaan myös puolustaa ja hän on ennen kaikkea joukkuepelaaja, puheenjohtaja Jyrki Lindström kertoo KTP:n tiedotteessa.
- LaMonte on tuttu pelaaja meille ja hänelle myös Suomi on tuttu. Hän tuo joukkueeseemme aggressiivisuutta molempiin päihin kenttää ja täydentää joukkuettamme erinomaisesti, päävalmentaja Anton Mirolybov kommentoi KTP:n tiedotteessa.
KTP:llä on sopimukset kaudelle 2014/2015 Ulmerin lisäksi Samuli Vanttajan, Jukka Matisen, Timo Heinosen, Otto Kilpeläisen, Vili Nymanin, Aleksi Akpason, Miki Kuusiston, Michael Poundsin, Joonas Pentin ja Joonas Lehtorannan kanssa. Joukkuetta valmentaa Anton Mirolybov.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.