Lappeenrannan Catz pysäyttämättömässä vireessä naisten Korisliigassa

9.12.2017 Lappeenrannan Catzin vahva kausi sai jatkoa 87–66 -voitolla EBT:stä. Tapiolan Honka jatkoi vahvaa voittoputkeaan lauantaina kaatamalla Tapiolan urheiluhallissa Hyvinkään Pontevan lukemin 80–62. Vimpelin Veto kaatoi Äänekosken Huiman kotiparketilla 67–35 ja Kotkan Peli-Karhut nousi 71–54 -voittoon Forssan Alun vieraana.

Lappeenrannan Catzin Elena Reshetko pelasi pirteästi Aleighsa Welchin puuttuessa joukkueen riveistä.

Wilesia Hardyn 29 pistettä johdattivat Hongan voittoon Hyvinkään Pontevasta

Vimpelin Veto porskutti Avyanna Youngin johdolla murskavoittoon Äänekosken Huimasta.

Muun muassa Daisha Simmonsin hyvä ryhtiliike johdatti Peli-Karhut kauden yhdeksänteen voittoon. Kuvat: Ville Vuorinen

Lappeenrannan Catzille ei ole löytynyt kuluvalla kaudella juurikaan pysäyttäjiä. Kissalauma kasvatti voittolukemansa lauantaina jo yhteentoista, kun se raivasi voiton pirteää kautta pelannutta Espoo Basket Teamia vastaan kotiluolassaan. Ottelu päättyi Catzin selkeään 87–66 (44–34) -voittoon. Voitto oli Catzille kauden 11. Joukkue on kaatunut naisten Korisliigaparketeilla vain kerran.

 

Espoo Basket Teamilla oli lauantaina kolme jaksoa vaikeuksia pysyä kotijoukkueen kyydissä. Ilman Aleighsa Welchiä pelanneen Catzin heittopeli toimi tehokkaasti läpi ottelun kun joukkue onnistui samalla pysäyttämään EBT:n pahimmat hyökkäykset. Tahtipuikon heiluttajana tauolle raatanut lappeenrantalaislauma tyrmäsi EBT:n haaveet voitosta tauon jälkeen kun se kasvatti hyvien stoppien ansiosta piste-eron 24:een päätösneljännekselle. Viimeinen jakso juostiin tasaisissa merkeissä, eivätkä espoolaiset pääseet havittelemaan kunnolla voittoasemia.

 

Lappeerannan Natalie Day (27/8/5) ja Elena Reshetko (17/6/1) pussittivat tehokkaimmin Valencia McFarlandin (13/7/5) ja Roosa Kososen (12/6) tukiessa pisteidentekoa. Marraskuun pelaajaksi valittu Kamilah Jackson osui tupla-tuplan arvoisesti (22/17/5) kantaen EBT:n rynnistystä yhdessä Zykira Lewisin (19/5/2) kanssa.

Lappeenrannan Catzin päävalmentaja Mika Haakana oli tyytyväinen omiensa esitykseen.
– Olen erittäin tyytyväinen, tänään jokainen suoriutui loistavasti. Alussa olimme vähän liian aktiivisia ja teimme liikaa virheitä, mutta sitten peli kääntyi. Toteutuksemme oli erinomaista, 18 syöttöä ja ainoastaan 4 menetystä. Joukkueemme osoitti todella hienoa henkistä kanttia.
Roosa Kosonen oli tyytyväinen joukkuetekemiseen lauantaina.
– Pelasimme tosi hyvin joukkueena. Lisan poissaolo jännitti aluksi, mutta hyvällä joukkuehengellä ja -tekemisellä saimme pelin haltuun.


 

Ottelutilastot: Catz–EBT

 

Tapiolan Honka pysäytti Pontevan

 

Tapiolan Honka osoitti jälleen minkä vuoksi se kuuluu naisten Korisliigan sarjataulukon kärkeen. Espoolaisjoukko kaatoi lauantain kierroksella hallitsevan mestarin Hyvinkään Pontevan lukemin 80–62 (34–35). Honka jatkaa voiton myötä vain yhden tappion rasittamana kohti naisten Korisliigan joulutaukoa. Voittoja espoolaisryhmällä on taskussaan jo 10.

 

Hongan kauden kymmenes voitto-ottelu alkoi kaoottisissa merkeissä. Hyvinkääläisvieraat jauhoivat avausjakson nimiinsä 24–12, mutta espoolaisten rivit kohentuivat heti toiselle jaksolle. Tauon jälkeen ottelun pisteet jakautuivat tasaisissa merkeissä (19–18), mutta päätösneljännes oli espoolaisten näytöstä. Kiana Johnson ja Wilesia Hardy ottivat pelin ratkaisun harteilleen, kun Ponteva saanut jaksoa kunnolla käyntiin.

 

Hardy (29/15/5) ja Johnson (22/9/4) olivat kotijoukkueen tähtiä Roosa Lehtorannan (9/1) ja Saara Sandellin (6/4/1) säestämänä. Taru Tuukkasen Espanjaan siirtymisestä yhä sopeutuvan Pontevan tehokkaimpiin lukeutuivat lauantaina Titta-Riina Lepistö (13/13/3) ja Candice Warthen (17/6/2).

 

Ottelutilastot: Honka–HyPo  

 

Vimpelin Vedolle kauden seitsemäs voitto

 

Vimpelin Veto ei antanut lauantaina äänekoskelaisille vierailleen juurikaan siimaa, vaan porskutti tasaisella esityksellä 114–57 (52–25) -murskavoittoon Huimasta. Voitto oli ViVelle kauden seitsemäs ja toinen perättäinen. Äänekosken Huiman tilasto sarjassa on yksi voitto ja 11 tappiota.

 

Lauantainen ottelu käynnistyi vimpeliläisten komennuksessa. Veto piti Huiman hyökkäykset hyvin aisoissa nakuttaen stoppien jälkeen tasaisesti koreja. Tauon jälkeen Huima sai hetkeksi pelin juonesta paremmin kiinni kun Tyler Gilbert ja Jazmine Perkins alkoivat pussittaa heittoja sisälle. Takaa-ajo pysähtyi kuitenkin täysin viimeisellä neljänneksellä, jonka Veto vei suvereenilla esityksellä pistein 32–7.

 

Vimpelin amerikkalaisvahvistukset urakoivat kukin pistelukunsa toiselle kymmenelle. Avyanna Young (27/12/1), Pachiyaanna Roberts (23/12/5) ja Sydney Coffey (20/6/3) olivat pelin nimiä. Tuulia Timo (12/5/1) upotti Coffeyn tavoin 4 kolmen pisteen heittoa. Huiman Jazmine Perkins (17/1/6) ja Tyler Gilbert (17/8) johtivat vieraiden pisteidentekoa.

 

Ottelutilastot: ViVe–Huima 

 

Peli-Karhuille yhdeksäs voitto

 

Kotkan Peli-Karhut ylsi vaikean alun jälkeen voittoon Forssan Alun vieraana lauantaina. Tauon jälkeen piristynyt kotkalaisryhmitys haki sarjapisteet kotiin lukemin 71–54 (32–38). Voitto oli PeKalle kauden yhdeksäs. Forssan Alun tappioputki kasvoi kolmeen.

 

Forssan Alku heilutteli tahtipuikkoa ottelun alussa. Joukkue sai torjuttua Peli-Karhujen hyökkäykset tehokkaasti pussittaen samalla tasaisesti pisteitä. Toiseen jaksoon PeKa pääsi paremmin mukaan ja alkoi kaventaa piste-eroa vähitellen. Tauon jälkeinen neljännes oli vierasjoukkueen heiniä. PeKa nousi Maria Koskisen ja Anissa Poundsin kolmosilla rinnalle. Megan Mullingsin kannatteli vieraat viiden pisteen johdossa päätösjaksolle. Viimeinen neljännes oli FOA:lle tahmea. Joukkue osui päätösjaksolla vain 5 pisteen arvoisesti kun taas PeKa piti tasonsa korkealla.

 

Peli-Karhut onnistui lauantaina laajasti. Daisha Simmons (17/6/5), Megan Mullings (16/11) johtivat pisteidentekoa. Laura Lehtoranta (12/6/1) pussitti neljä kolmen pisteen heittoa. FOA:n riveistä Mia Loyd (24/14) urakoi tupla-tuplan. Aaliyah Lewis (12/2/4) ylsi toisena forssalaispelaajana kaksinumeroisille lukemille.

 

Ottelutilastot: FOA–PeKa
 
9.11.2019 20:43 Naisten Korisliiga

EBT juhli sarjapisteitä kotonaan, Kouvottaret ja Catz voittivat vieraskentillä

Kouvolalaisjoukkue jatkaa yhä sarjakärjessä ilman ainuttakaan tappiota.

8.11.2019 10:38 Naisten Korisliiga

Lokakuun pelaaja Claire Lamunu ei tyydy voittoputkesta huolimatta – ugandalaissentterin vapaa-aika kuluu Kouvolassa avantouimalla

Claire Lamunu valittiin kuukauden pelaajaksi Naisten Korisliigassa toisen perättäisen kerran. Edellinen valinta tuli viime runkosarjan viimeisenä kuukautena. Hänen edustamansa Kouvottaret porskuttaa parhaillaan sarjan kärjessä 7–0-tuloksella, mutta Lamunu sanoo, että työtä on silti tehtävänä kevättä ajatellen.

2.11.2019 19:42 Naisten Korisliiga

Kuukauden pelaaja Lamunu loisti Kouvottarien seitsemännessä perättäisessä voitossa – ToPon Louinilla 43 pisteen ilta

Naisten Korisliigan hallitseva kuukauden Claire Lamunu teki vaikuttavaa työtä Kouvottarien kaataessa Vimpelin Vedon. Illan muita voittajia olivat Lappeenrannan Catz ja Torpan Pojat.

24.10.2019 21:50 Naisten Korisliiga

HBA rökitti ToPon Naisten Korisliigan helsinkiläiskohtaamisessa

Huippulupaus Awak Kuier oli raivokkaana korin alla, kun HBA Märsky kukisti illan ainoassa ottelussa Torpan Pojat 84–62.

18.10.2019 09:00 Korisliiga

Elisa Viihde Sport vapaassa katselussa sunnuntaista perjantaihin – tarjolla huimat 33 ottelua!

Elisa Viihde Sport -kanavat sekä -kirjasto ovat vapaassa katselussa 20.-25.10., kun televisioviikko tuo huippukoripallon kaikkien katsottavaksi.

12.10.2019 19:50 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut mätti tulostaululle tylyt lukemat viime kauden finaalistien kohtaamisessa

Peli-Karhut ei jättänyt epäselvyyttä iskukyvystään, kun se kaatoi viime vuoden finaalistien kohtaamisessa Catzin 82-43. Lauantaina toisessa ottelussa Kouvottaret jatkoi voittokulkuaan HyPon kustannuksella.

11.10.2019 21:14 Naisten Korisliiga

Forssan Alku kaatoi ToPon kärkiottelussa, kotijoukkue onnistui laajalla rintamalla

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa kohtaamisessa kauden tappiotta aloittaneet Forssan Alku ja Torpan Pojat kohtasivat toisensa. Tiukka ottelu ratkesi vasta päätösneljänneksellä FoA:n 87-80-voittoon.

10.10.2019 20:46 Naisten Korisliiga

Honka karkasi Pontevalta heti alussa, EBT kesti HBA:n kirin

Naisten Korisliigassa pelattiin torstaina kaksi ottelua. Espoolaisjoukkueet olivat voitokkaita, kun EBT haki pisteet naapuripitäjästä ja Tapiolan Honka voitti kotonaan.

9.10.2019 13:07 Korisliiga

Elisa Viihteeltä lähemmäs 900 kotimaista koripallo-ottelua

Tällä kaudella Elisa Viihde näyttää Korisliigan ja miesten I divisioona A:n lisäksi naisten Korisliigan ja I divisioonan sekä miesten I divisioona B:n kaikki runkosarja- sekä pudotuspeliottelut.

5.10.2019 22:25 Naisten Korisliiga

ToPo ja FoA jatkoivat hienoja otteitaan, Catzille ja EBT:lle avausvoitot

Naisten Korisliiga tarjosi lauantaina neljän ottelun kierroksen. Torpan Pojat ja Forssan Alku ovat Kouvottarien ohella ainoat tappiottomat joukkueet kahden kierroksen jälkeen.

29.9.2019 20:44 Naisten Korisliiga

Tapiolan Honka parempi loppuhetkillä, Catz kaatui sarja-avauksessa

Sunnuntai tarjosi yhden ottelun naisten Korisliigassa, jossa Honka ja lappeenrantalainen Catz avasivat omat sarjakautensa. Tiukka ottelu ratkesi loppuhetkillä Hongan 75-72-voittoon.

26.9.2019 08:03 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliiga-ennakko 3/3: PeKa, Catz ja HyPo uudistuivat kesällä, Kouvottaret pysyi yhdessä

Viime vuoden mitalistit lähtevät alkavaan kauteen uudistuneena. Sen sijaan neljänneksi sijoittunut Kouvottaret pysyi yhdessä ja vahvistui entisestään kesän aikana – sen takia monet valmentajat nostavat joukkueen sarjan kärkeen ennakkoveikkailuissa.

25.9.2019 16:06 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliiga-ennakko 2/3: Honka ja EBT kehittävät nuoria, Forssan Alku ilmoittautui mestaruustaisteluun

Espoolaisjoukkueiden kokoonpanosta löytyy paljon nuoria pelaajia, joiden kehittymiseen panostetaan. Forssan Alku puolestaan haali kesän siirtomarkkinoilta hurjan kotimaisen pelaajakatraan omakseen.

25.9.2019 08:23 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliiga-ennakko 1/3: ToPo, Vimpelin Veto ja HBA lähtevät taistelemaan pudotuspelipaikasta

Naisten Korisliiga-kausi käynnistyy torstaina 26.9. ToPon ja Vimpelin Vedon silmissä siintää pudotuspelipaikka. HBA:ssa puolestaan etsitään uusia vastuunkantajia urallaan seuraavan stepin ottaneiden tilalle.

11.9.2019 12:49 Naisten Korisliiga

Natalie Day palaa Catziin, myös joukkueen valmennus täydentyi

Lappeenrannan Catz kiinnitti kolmannen amerikkalaispelaajan rosteriinsa, kun joukkueessa toissakaudella tehokkaasti esiintynyt 29-vuotias Natalie Day allekirjoitti vuoden mittaisen sopimuksen seuran kanssa.

28.8.2019 19:41 Naisten Korisliiga

Amy Griffin palaa Vetoon

Naisten Korisliiga-kauteen 2019-20 valmistautuva Vimpelin Veto saa riveihinsä tutun vahvistuksen, kun viime kaudella joukkueessa tehokkaasti esiintynyt 183-senttinen, 23-vuotias Amy Griffin palaa ryhmään.

12.8.2019 15:55 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ja divarien otteluohjelmat julkaistu kaudelle 2019-20

Naisten Korisliigan ja naisten sekä miesten I divisioonien otteluohjelmat kaudelle 2019-20 on julkaistu. Naisten Korisliiga käynnistyy 26.9. Divisioonat starttaavat lokakuun ensimmäisellä viikolla.

31.7.2019 09:08 Susiladies

Kaisa Kuisma siirtyy Portugaliin, uusi osoite Vitória SC

Napolin universiadijoukkueen Kaisa Kuisma, 25, siirtyy ensimmäistä kertaa urallaan ulkomaille ammattilaiseksi, kun 180-senttinen Orimattilan Jymyn kasvatti on tehnyt sopimuksen Portugalin pääsarjaa pelaavan Vitória Sporte Cluben kanssa.

18.7.2019 08:57 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan tähtipelaaja Lena Reshetko siirtyy Peli-Karhuihin

Viimeiset 14 kautta naisten Korisliigassa Lappeenrannan Catzia edustanut Lena Reshetko on solminut vuoden mittaisen sopimuksen hallitsevan Suomen mestarin PeKan kanssa.

11.7.2019 12:27 Naisten Korisliiga

Mika Haakana vuoden jatkosopimukseen Catzin kanssa

Catzin päävalmentajana viisi kultaa, kolme hopeaa ja yhden pronssin saavuttanut Mika Haakana jatkaa päävalmentajana nyt jo kymmenettä kautta lappeenrantalaisjoukkueessa

Näytä lisää vastaavia