8.2.2014 Namika Lappeenranta katkaisi lauantaina Korisliigassa viiden pelin tappioputkensa yllätettyään kovana kotijoukkueena kunnostautuneen Namika Lahden jatkoajalle venyneessä pelissä 80–88 (35–35, 71–71). Lauantain toisessa ottelussa Kauhajoen Karhu haki tärkeän voiton nujertamalla Salon Vilppaan puolustuksellaan.

Greg Logins osui Lahdessa läheltä ja kaukaa.

Antwine WIlliamsin Karhu puolusti Vilppaan kumoon. Kuvat: Francois Perthuis & Matti O. Koskinen.
Namikoiden kohtaaminen oli kallistumassa vierailijoille, jotka käänsivät neljännen jakson lopulla 66–63-kotijohdon viiden pisteen edukseen Todd Brownin, Clifton Jonesin ja Greg Loginsin onnistumisilla.
Lahtelaiset venyivät kuitenkin jakson viimeisellä minuutilla viisi pistettä ja siirsivät ratkaisun jatkoajalle Storm Warrenin layupilla 22 sekuntia ennen loppua.
Jatkoajalla Lappeenrannan paremmuudesta ei kuitenkaan ollut sanottavana kahta sanaa. Brandon McKnight avasi jatkoajan kolmosellaan, jonka jälkeen Antti Niskanen ja Greg Logins kasvattivat vierasjohdon ratkaisevasti seitsemään.
– Edellisellä Lahden vierailulla annoimme vastustajalle 22 hyökkäyslevypalloa. Nyt pakotimme Lahden 22 pallonmenetykseen aggressiivisella puolustuksella. Molemmat joukkueet onnistuivat pimittämään vastustajan ykkösheittäjät, mutta meiltä Greg Loginsin heittopeli aukesi hienosti, totesi Namika Lappeenrannan päävalmentaja Lassi Tuovi.
Viidesti kolmosessa onnistunut Greg Logins (30/8/4 riistoa) oli seitsemännen voittonsa hakeneen Lappeenrannan ehdoton voimahahmo. Todd Brown (20/7) ja Brandon McKnight (18/7/8 syöttöä) olivat tuttuun tapaan hyökkäyspäässä vahvoja ja Antti Niskanen (10/3/3 syöttöä/3 riistoa) säkenöi puolustajana.
Lahtelaisista Storm Warren (22/13/4 blokkia) ja Dan Oppland (17/12/3 syöttöä) raatoivat tupla-tuplat.
Liigataulukon kahdeksatta sijaa hallinnoiva Salon Vilpas kiusasi Kauhajoen Karhua lauantai-iltapäivänä Pohjanmaalla.
Tiiviisti puolustanut Vilpas johti peliä kolmannella jaksolla jo tilanteessa 42–51 ja vielä kolmannen jakson lopulla numeroissa 50–56, jonka jälkeen salolaiset menettivät täysin otteen pelistä.
Karhu riuhtaisi seuraavat minuutit ratkaisevasti 13-0 ja upotti Vilppaan viikinkipurren lopullisesti Jussi Eskolan perättäiskolmosilla. Karhun 16. voitto kirjattiin pöytäkirjaan pistein 77–65 (33–31).
Andre Williamson (22/16) johti Karhun rynnistystä. Myös Antwine Williamsin (14/2/3 syöttöä) ja Bojan Sarcevicin (11/3/6 syöttöä/3 riistoa) panokset olivat vahvat.
Vilpas porskutti amerikkalaistroikkansa Marcus Relphorde (29/6/3 riistoa)-Joseph Harris (15/7)-Shawn Atupem (12/8/5 riistoa) ratkaisuilla.
(STT)
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.