29.6.2017 Kotkan Peli-Karhujen monivuotinen kapteeni Laura Lehtoranta jatkaa seurassa vuoden sopimuksella. Alkava kausi on Lehtorannalle jo 17. SM-sarjassa.

Peli-Karhujen kapteeni Laura Lehtoranta jatkaa joukkueessa vuoden sopimuksella. Kuva: Ville Vuorinen
Peli-Karhujen kapteeni Laura Lehtoranta, 33, on solminut vuoden mittaisen jatkosopimuksen. 172-senttinen Lehtoranta on voittanut urallaan kahdeksan aikuisten SM-mitalia, joista kolme on kultaisia. Lisäksi Lehtoranta on juhlinut Suomen Cupin voittoa kahdesti. Alkava kausi on Lehtorannalle 17. naisten pääsarjatasolla.
– Meidän joukkue on nuorentunut reilusti, joten Lauran kokemus on erittäin tärkeä apu niin peleihin kuin harjoituksiinkin. Lisäksi Laura on yksi sarjan parhaista kolmen pisteen heittäjistä. Olen erittäin iloinen jatkosopimuksesta, iloitsee Peli-Karhujen valmentaja Roope Mäkelä seuran tiedotteessa.
Peli-Karhut julkistaa lisää sopimuksia lähipäivinä.
Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.