24.5.2023 13:48 LePy hakee paikkaa naisten 1. divisioonaan villikorttimenettelyn kautta. Seuran pelaajamäärien kasvaessa LePy haluaa tarjota naispelaajille mahdollisuuden harjoitella ja pelata tavoitteellisesti myös juniori-iän päätyttyä.
LePyn naisten joukkueen tulevan kauden valmentaja on Nigel Moore. Kuva: Jussi Männynoksa
Joukkueen vastuuvalmentajaksi tulee pelaajien suosikiksi seurassa noussut Nigel Moore. Moorella on taustallaan pitkä kansainvälinen ammattilaisura pelaajana. Viime vuodet hän on keskittynyt valmennukseen, ollen vuonna 2020 yksi ensimmäisistä ulkomaalaistaustaisista HKVT-tutkinnon suorittaneista valmentajista.
LePyn naisten joukkueen tavoitteena on mahdollistaa kaikille halukkaille tyttö- ja naispelaajille pelaaminen naisten 1. divisioonassa joko ponnahduslautana eteenpäin tai uransa korkeimpana tasona.
Tavoitteena on rakentaa heti ensimmäisellä kaudella kilpailukykyinen joukkue. LePy hakeekin joukkueeseen aikuispelaajia vahvistamaan nykyistä kokoonpanoa. Kaikki tavoitteellisesta harjoittelusta kiinnostuneet naispelaajat ovat tervetulleita avoimiin harjoituksiin Leppävaaran liikuntahallille maanantaina 29. toukokuuta kello 17-18:30.
Lisätiedot:
Päävalmentaja Nigel Moore / nigel.moore@lepy.fi / 041 369 1258
Joukkueen yhteyshenkilö Mimma Sipilä / mirja.sipila@live.com / 050 303 2842
HoNsUn tulevan kauden 2025-2026 juniorijoukkueiden päävalmentajat on julkaistu.
YMCA Tampere koripallo on saanut avustusta kansainvälisestä Erasmus+ Sport -hankkeesta. Hankkeen kesto on 1,5 vuotta ja hankkeen tavoitteena on käydä tutustumassa kolme eri eurooppalaisen seuran toimintatapoihin sekä saada näin uutta kansainvälistä oppia omaan toimintaan ja sen kehittämiseen.
Torpan Pojat on valittu vuoden 2025 helsinkiläiseksi urheiluseuraksi. Helsingin kaupungin vuosittain myöntämä tunnustus nostaa esiin urheiluyhteisöjä, jotka tekevät pitkäjänteistä ja merkityksellistä työtä helsinkiläisen liikunnan ja urheilun hyväksi.
Lahti Basketball ja Kouvot yhdistävät voimansa 2009 syntyneiden poikien ikäluokassa ja pelaavat KOLA Basket -joukkueen nimissä kaudella 2025-2026 17-vuotiaiden SM-sarjaa, sekä European Youth Basketball League (EYBL) sarjaa.
Tule mukaan tavoittelemaan paikkaa Turun NMKY:n naisten I divisioona -joukkueessa! Haemme motivoituneita ja tavoitteellisia pelaajia tulevalle kaudelle – nyt sinulla on mahdollisuus näyttää taitosi try out -tapahtumassa.
Leevi Valtanen ja Aatu Aalio ovat aloittaneet HoNsUn valintavaiheen vastaavina.
Perjantaina 13.6. Hippoksen pesäpallostadion täyttyy iloisesta naurusta, kun maan eturivin viihdyttäjiin lukeutuva Sami Hedberg saapuu Jyväskylään maan klubeja täytteen kiertueen jälkeen. Esitys pitää sisällään muun muassa varta vasten Jyväskylään räätälöityä huumoria.
Henrik Dettmann -valmentaja-akatemia on tarkoitettu koripallovalmentajille, jotka haluavat edetä päävalmentajiksi, tai ovat vielä päävalmentajuuden alkutaipaleella. Koulutus keskittyy urheilukasvatuksen näkökulmaan; valmentajaan urheilukasvattajana.
Tampereen Pyrinnössä on alkanut valmistautuminen uuteen koriskauteen kesäharjoitusten parissa. Harjoitusryhmät ja valmennustiimit ovat kasassa, mutta uusia pelaajia ja valmentajia mahtuu edelleen mukaan.
Koripallohokki hakee uusia valmentajia Loviisaan vahvistamaan juniorivalmennusta.