13.10.2009 Korisliigan nousijajoukkueet Kauhajoen Karhu ja Salon Vilpas ovat tehneet muutoksia kokoonpanoihinsa. Kauhajoki on hankkinut sijaisen loukkaantuneelle Maurice Hortonille, kun Vilpas puolestaan on kiinnittänyt riveihinsä Lawrence Hammin korvaamaan Antonio McMillionin.

Pussihukkia ja Loimaan Korikonkareita viime kaudella miesten I divisioonassa edustanut Anthony Davis on kiinnitetty Kauhajoelle "sairaslomasijaiseksi". Kuva: Francois Perthuis.
Maurice Hortonin lievä reisivamma on parantumassa. Kauhajoen Karhun taustaryhmä päätti kuitenkin, että joukkueen ei pidä antaa tasoitusta kilpailijoilleen ja palkkasi Hortonin sijaiseksi Anthony Davisin.
188-senttinen ja 26-vuotias Davis on tuttu viime vuoden divaripeleistä Loimaan Korikonkarien riveistä. Ennen Loimaalle siirtymistään Davis pelasi Vantaan Pussihukissa ennen seuran toiminnan loppumista.
Davis kirjautti Loimaalla 19 ottelussa keskimäärin 20,1 pistettä, 5,1 levypalloa, 4,8 syöttöä ja 2,4 riistoa. Kauhajoella Davis pelaa viikkokohtaisella sopimuksella.
– Oli etukäteen tiedossa, että materiaalimme ei kärsi kovin paljon loukkaantumisia ja nyt kun niitä on tullut enemmän kuin tarpeeksi, olemme jääneet vähän keveiksi. Liiga on sen verran kovatasoinen sarja, että meillä ei ole tosiaankaan ole varaa antaa näin paljoa etumatkaa kilpailijoillemme, perusteli Kauhajoen päävalmentaja Greg Gibson tuuraajan hankkimista.
Salon Vilpas on puolestaan tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Lawrence Hammin kanssa. Käytännössä tämä tarkoittaa, että neljä liigaottelua Vilppaan paidassa pelannut Antonio McMillion saa lähteä uuden työnantajan hakuun. Vaihtoon ei liity suurta dramatiikkaa. Kyse on pelkästään lisäsenteistä.
- 15,0 pisteen ja 7,3 levypallon keskiarvoilla pelannut Antonio McMillion ei ole pelannut huonosti. Tarvitsemme vaan XL-kokoisen pelaajan. Hamm on kymmenisen senttiä McMillionia (193 cm) kookkaampi, ja tulee varmasti helpottamaan ainoan ison miehemme Darryl Doran pelaamista, kertoo Vilppaan puheenjohtaja Keijo Poutiainen.
201-senttinen Hamm on jo kolmen vuoden ajan Eurooppaa nähnyt laituri. Towsonin yliopiston kasvatti pelasi kaksi kautta Hollannin pääsarjassa ja viime kaudella hän edusti Tshekin pääsarjassa USK Prahaa 13,5 pisteen ja 5,9 levypallon keskiarvoilla.
Sarjanousija Vilpas on aloittanut sarjan yhdellä voitolla ja kolmella tappiolla. Kauhajoella on puolestaan voittotili vielä avaamatta.
Molemmat liiganousijat pelaavat keskiviikon (14.10.) Korisliiga-kierroksella kotonaan. Salon Vilpas isännöi Torpan Poikia, kun Kauhajoen vieraaksi saapuu puolestaan KTP-Basket Kotkasta.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.