6.7.2023 07:36 Lahti Basketball on tehnyt vuoden sopimuksen Logan Dyen, 23, kanssa. 206-senttinen Dye siirtyy Lahteen Samfordin yliopistossa, jossa hän vietti viisi vuotta.
Viimeisellä kaudella Samfordin yliopiston riveissä Dye tehtaili keskimäärin 13,3 pistettä, 5,1 levypalloa ja 1,2 syöttöä ottelua kohden. Kolmoset upposi liki 40% tarkkuudella.
Seuran tiedotteen mukaan Dye on liikkuva sisäpelaaja, joka pystyy ratkaisemaan myös kauempaa.
- Etsittiin pitkään sentteriä, joka pystyy juoksemaan kenttää, heittämään, syöttämään ja — ennen kaikkea — pelaa kovaa. Kun Logan Dye tarjoutui meille, etenimme hyvinkin nopeasti hänen kanssaan. Uskomme valmennuksen kanssa vahvasti siihen, että Logan sopeutuu nopeasti Korisliigaan ja tuo joukkueelle muihin pelaajiin nähden hyvin erilaista uhkaa, johon vastustajan täytyy reagoida, Lahti Basketballin valmentaja Kristian Palotie kommentoi.
Lahti Basketballilla on sopimukset Logan Dyen, Harrison Cleary, Elias Hardenin, Arttu Saarijärven, Erik Sajantila, Kalle Koivusen, Ville Tolosen, Eetu Lähdetniemen ja Jan Homasen kanssa. Joukkuetta valmentaa Tom Cooman apunaan Kristian Palotie sekä Markus Kangasvieri.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.
Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.
Kauhajoen Karhu Basketin kasvatti ja viime kauden 2024–2025 kapteeni Joona Hakamaa siirtyy Pohjanmaalta Tampereelle Pyrinnön riveihin. Nuoresta iästään huolimatta Hakamaa on pelannut Kauhajoen riveissä jo seitsemän kauden ajan. Laiturin paikalla viihtyvä Hakamaa tuo Pyrintöön lisää kokemusta ja fyysisyyttä.
Riku Korhosen, 21, toinen kausi Korisliigassa sisälsi huikeita kehitysaskeleita ja nuori takamies kiinnittikin paljon katseita pelaamisellaan kauden aikana. Nyt yhtä kautta kokeneempana, Korhonen tulee olemaan yksi Hongan tärkeimmistä pelaajista tulevalla kaudella 2025-26.
Iiro Tuomi, 22, on solminut tulevan korisliigakauden kattavan jatkosopimuksen Tapiolan Hongan kanssa. Viimeiset kolme kautta honkalaisfanit ovat saaneet seurata Tuomen kehityskaarta Hongan miesten sentteriosastolla niin divarissa kuin Korisliigassa.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.