LoKoKon perustajajäsen ja ensimmäinen puheenjohtaja Nikolai Krjukoff on poissa

9.9.2020 13:21 Koripalloväen on kohdannut suruviesti, kun Loimaan Korikonkareiden perustaja Nikolai Kjrukoff poistui joukostamme 88-vuotiaana.

Pelaajana Krjukoff edusti Torpan Poikia kausina 1956-59 ja oli voittamassa kahta SM-sarjan hopeamitalia seuran kanssa.

Loimaan Korikonkarit perustettiin vuonna 1964. Seuran ensimmäisenä puheenjohtajana toimi seuraa perustamassa ollut Nikolai Krjukoff. Hän oli merkittävässä roolissa seurassa vuosikymmenten ajan. Hän toimi niin valmentajana kuin luotettavana monitoimimiehenä.

Krjukoff toimi vuodet 1985-87 aktiivisesti Koripalloliiton nuorisojaoksessa ja koulutusvaliokunnassa, joissa hän oli mukana mm. suunnittelemassa ja toteuttamassa valmentajakoulutuksia. Lisäksi hän toimi 1980-luvulla Koripalloliiton liittovaltuutettuna ja liittovaltuuston varapuheenjohtajana 1988.

Suomalainen koripalloväki ottaa osaa Nikolai Krjukoffin läheisten suruun.

 

Henkilöt

Asiat

 
Näytä lisää vastaavia