27.6.2017 Kuusi kautta naisten Korisliigaa Lappeenrannan Catzissa pelannut Lotta Hämäläinen, 21, on allekirjoittanut sopimuksen Espoo Basket Teamin kanssa. Maaottelukokemusta Hämäläisellä on sekä 19- että 16-vuotiaissa nuorissa. Kaudella 2013–2014 hänet valittiin vuoden pelaajaksi 19-vuotiaiden SM-sarjassa.

Lotta Hämäläinen vaihtaa Catzin paidasta Espoo Basket Teamiin. Kuva: Francois Perthuis
Espoossa Lotta Hämäläinen hakee uralleen uusia haasteita ympäristössä, jossa on harjoitteluun hyvät olosuhteet. Myös työpaikka on varmistettu alkaen elokuussa 2017, jolloin varsinainen muutto Espooseen tapahtuu. Uudelta kaudelta Hämäläinen toivoo ehjää kautta sekä peliaikaa ja vastuuta.
– Odotan innolla, mitä uusi kausi tuo tullessaan. EBT:n joukkue on jo osittain tuttu, sillä useamman pelaajattaren kanssa olen jo ollut tekemisissä maajoukkueessa, ja Aaltosen Lotan kanssa olen aiemmin pelannut sarjatasolla samassa joukkueessa, Hämäläinen kertoo Espoo Basket Teamin tiedotteessa.
EBT:n päävalmentaja Niko Hellman luonnehtii joukkueen uutta lisäystä seuraavasti:
– Lotta on kärsinyt loukkaantumisista parin viime kauden ajan, mutta on nyt terveenä. Hän haluaa mennä toistaiseksi elämässään koripallo edellä ja satsata harjoitteluun. Mahtavaa päästä tukemaan häntä kehittymisessä ja kohti tavoitteitaan. Jo tällä hetkellä Lotta on erinomainen puolustaja ja pelinjohtaja, näiden asioiden päälle lähdetään ensimmäisenä laajentamaan omaa korintekouhkaa.
Ensimmäistä kertaa Kangasalan koululaiset pääsivät osallistumaan Pirkka Street Basket -tapahtumaan
Tänä vuonna suomalaisen koripallon Hall of Fameen nimetään viisi uutta legendaa.
WNBA:ssa Dallas Wings pelasi kauden ensimmäisen kotiottelunsa, jossa vieraileva Atlanta Dream oli parempi 77-72 (38-41). Awak Kuier tilastoi 6 pistettä ja 4 levypalloa 14 minuutin ja 32 sekunnin peliajalla.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Itä-Helsingin alakoululaiset pääsivät viettämään vuoden hauskinta koulupäivää
Opetus- ja kulttuuriministeriö on myöntänyt vuoden 2026 seuratoiminnan kehittämistukea liikunta- ja urheiluseuroille – mukaan mahtuu myös noin parikymmentä koripalloseuraa eri puolilta Suomea.
Koriskausi 2025–2026 saa arvoisensa päätöksen, kun koko korisperhe kokoontuu Helsingin ytimeen lauantaina 23. toukokuuta 2026. Superlauantai tuo saman katon alle pelaajat, seuratoimijat, fanit, alumnit ja kaikki, joiden sydän sykkii suomikorikselle.
Susijengin päävalmentajana jo neljän vuoden ajan toiminut Lassi Tuovi, 39, jatkaa seurajoukkuevalmennusuraansa Japanissa. Lappeenrantalaislähtöinen Tuovi on solminut yhden kauden kattavan jatkosopimuksen Yokohama B-Corsairsin kanssa, jota hän on valmentanut Japanin korkeimmalla sarjatasolla kahden viime vuoden ajan.
Vesa Vertion valmentama Rytas Vilna järjesti kenties kaikkien aikojen ällistyttävimmän tempun FIBA:n Mestarien liigan finaalissa, kun se kaivautui 20 pisteen takaa jatkoajalle ja jyräsi mestaruuteen 92-86 (80-80, 35-55) lauantai-iltana AEK Ateenaa vastaan Espanjan Badalonassa järjestetyn lopputurnauksen finaalissa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.