1.12.2004 Lappeenrannan NMKY venytti voittoputkensa koripallon Sparliigassa seitsemään otteluun voittamalla Porvoon Tarmon 73-69 (40-32). Koriskierroksen herkkupalan ratkaisi tanskalaistakamies Chanan Colman, jonka kolmonen ja kakkonen viimeisellä minuutilla nostivat kotijoukkueen tappioasemasta neljän pisteen johtoon.
Lappeenranta tuli otteluun kärkiryhmän arvolle sopivasti, ja johti 10 peliminuutin jälkeen 30-13. Tarmo löysi kuitenkin lääkkeet kotijoukkueen jarruttamiseksi, ja ottelusta tuli jännitysnäytelmä. Marraskuun pelaajaksi valittu Pasi Riihelä ei nyt osunut kaaren takaa (0/6, 14 pistettä), ja kotijoukkueen tehokkain oli Andre Foreman 19 pisteellä ja 14 levypallolla. Colman heitti 18 ja Tarmon Daryl Greene joukkueensa parhaana 26 pistettä.
Pussihukat nousi sarjan kärkikolmikkoon kellistämällä Namika Lahden kotonaan 102-91 (49-49). Päätösneljännekselle saakka mentiin täysin rinta rinnan, kunnes Pussihukat sai pienemmällä viisikolla eroa kymmenen pistettä. Pussihukkien onnistui pitää Monte Cummings 13 pisteessä, ja erityisesti Nanayaw Awuah-Addae loi Lahden takamiehille tuntuvaa painetta.
Marckell Patterson (24/6) ja Martti Kuisma (20/8) olivat vantaalaisten ykkösaseet hyökkäyspäässä. Lahden sentteriä Mario Woodsonia (25/18) ei Pussihukat saanut kuriin.
Honka löi Kouvot pistein 66-73 (30-45) ottelussa, jossa esillä olivat fysiikka ja puolustuspeli. Kouvot hivuttautui loppuminuuteilla kahden pisteen päähän, mutta Hongan paketti pysyi loppuhetkillä paremmin kasassa. Honka pelasi viimeistä neljää minuuttia lukuun ottamatta koko ottelun paikkapuolustusta, joka puri. Espoolaisten tehomies oli Lynn Washington (20/10). Nate Johnson haali vatsavaivaisena tehot 11/5.
Kotijoukkueen ykkönen oli Jermaine Dearman 21 pisteellä. Kouvojen uusi vahvistus Aaron Hogg suti ensi-illassaan kolmoset 1/7 keräten yhteensä yhdeksän pistettä.
KTP kohenteli asemiaan tasaisen sarjan kärkipäässä lyömällä Katajan pistein 106-72 (57-34). KTP:n loukkaantumissuma alkaa olla paranemaan päin, ja Katajaa vastaan kokoonpanossa oli yhdeksän miestä, joista seitsemän pääsi pisteiden makuun. Jyri Lehtonen ja Llewellyn Smalley olivat loukkaantumisten vuoksi poissa Katajan takakentältä.
KTP ratkaisi ottelun toisella neljänneksellä, jolla kotijoukkue rynni 23 pisteen karkumatkalle. Robert Owens ja Brandon Robinson tehtailivat yhteensä 56 pistettä. Vieraiden tehokkain oli Sami Laaksonen 22 pisteellä ja peräti 17 levypallolla.
Pyrbasket on joukkue, joka kaiken natsatessa pystyy hurjaan hyökkäyspään ilotulitukseen. Nyt nousukuntoisen tamperelaisryhmän tallomaksi joutui Vilpas Vikings luvuin 134-94 (74-47). Pyrbasket katkaisi edellisviikonloppuna Tarmon neljän ottelun voittoputken, ja tuli Vilpasta vastaan yhtä kovalla rähinällä kuitaten avausneljänneksen 38-14. Jatkossa pistetehtailu ei juuri hiipunut. Matkaa mestaruussarjaennätykseen (152, HNMKY vuonna 1984) jäi 18 pistettä.
Kovimmat lukemat löi J.J. Sola 42 pisteellä. Sarjan tämän hetken kovin korintekijä Lamont Turner (ka 26,6) keräsi muhkean 33 pisteen potin. Vilppaan uusin hankinta, 208-senttinen R.T. Guinn merkkautti heti avausottelussaan tehot 27/13.
Kotiottelussaan sarjajumbo Äänekosken Huimaa vastaan Aura Basket teki heti selväksi, että se aikoo lopettaa kolmen ottelun tappioputkensa: kotijoukkue hurjasteli kymmenessä minuutissa taululle lukemat 28-12.Ottelu päättyi 89-64 (51-36), eikä voitosta enää avausneljänneksen jälkeen varsinaisesti taisteltu.
Urheilullinen Boakai Lalugba venyi mittaviin tehoihin (24/10), ja Niilo Lehtilä jatkoi viimeaikaista tehokasta heittopeliä:18 pistettä, kolmoset 4/5. Luke Lloyd ahnehti hurjat 25 levypalloa. Toni Ilmosen ja Timo Naukkarisen päivä oli sysimusta – yhteensä kuusi pistettä. Harry Harrison kirjautti tehot 19/13.
(STT)
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.