19.7.2022 11:03 Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkue on solminut pelaajasopimuksen kanadalaisen Malcolm Duvivierin, 27, kanssa. Takakentällä viihtyvälle Duvivierille tuleva kausi on hänen ensimmäisensä Euroopassa.
Yliopistourallaan Duvivier pelasi Oregon Staten ja Akronin yliopistoissa, minkä jälkeen hän on pelannut kanadalaisessa CEBL:ssä (Canadian Elite Basketball League). Fraser Valley Banditsin paidassa 186-senttinen Duvivier työskenteli 2021-22 kesäkaudella 10,9 pisteen, 4,0 levypallon ja 2,4 syötön keskiarvolla.
– Halusimme löytää kakkospaikalle fyysisen pelaajan, joka pystyy tarvittaessa myös johtamaan peliä Valtterin huilatessa. Malcolm täyttää nämä vaatimukset erinomaisesti. Hänellä on mielenkiintoinen tausta. Yliopistossa vierellä on pelannut useampi tuleva NBA-pelaaja ja Kanadassa niin joukkuekaverina kuin vastustajina on ollut Korisliigassa erinomaista jälkeä tehneitä pelureita, Hongan päävalmentaja Aapo Heinonen kommentoi seuran tiedotteessa.
Korisliigaan nousseella Tapiolan Hongalla on voimassa sopimukset kaudesta 2022-23 Duvivierin lisäksi Carl Lindbomin, Tuukka Kotin, Valtteri Mervolan, Aamos Laavaisen, Matias Rissasen, Saku Korhosen, Riku Korhosen, Daniel Kallströmin, Roope Tuovilan, Joni Sipilän, Eren Caglarin ja Topias Jokelan kanssa. Joukkuetta valmentaa Aapo Heinonen.
BC Nokian Korisliiga-joukkue on tehnyt kaksi pelaajasopimusta, kun täysin uutena pelaajana seuraan saapuu 26-vuotias yhdysvaltalainen Johnathan Stove. Lisäksi seura solmi jatkosopimuksen oman kasvatin Elias Sauramon kanssa.
Korisliiga-paluuseen valmistautuva Tapiolan Honka on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen 25-vuotiaan AJ Lawsonin kanssa.
Korisliiga-kauteen valmistautuva espoolaisjoukkue on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen seuran oman kasvatin Topi Halmeen kanssa.
Syyskuiseen FIBA Europe Cup -karsintaan sekä Korisliiga-kauteen tähtäävä joensuulainen Kataja Basket täydentää kokoonpanoaan yhdysvaltalais-nigerialaisella laiturilla.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 193-senttisen Quan Jacksonin kanssa. Jackson pelasi koronatilanteen mahdollistamana yliopistokoripalloa viiden kauden ajan valmistuen kuluvan vuoden keväänä.
BC Nokian Korisliiga-joukkue ja Perrion Callandret, 27, ovat solmineet ensi kautta koskevan pelaajasopimuksen. Aiemmin NBA G Leaguessa pelaavaa Windy City Bullsia edustanut Callandret tulee pelaamaan ensimmäistä kauttaan Euroopassa.
Korisliiga-kauteen valmistautuva Helsinki Seagulls on solminut sopimuksen 206-senttisen Zena Edosomwan kanssa. Ison pään pelaaja on kolunnut läpi maineikkaan Harvardin yliopiston.
Kotkalaisjoukkueen kolmas ulkomaalaisvahvistus on viime kaudelta tuttu Roydell Brown, 24.
Hallitseva Suomen mestari Karhubasket Kauhajoki on tehnyt yksivuotisen sopimuksen Kuany Ngor Kuanyn, 28, kanssa. Kuanylla on sekä Etelä-Sudanin että Australian passit ja hän saapuu Kauhajoelle elo- tai syyskuun alussa, kun Etelä-Sudanin maajoukkue on saanut MM-karsintapelinsä pelattua.
Kouvolan Kouvot on tehnyt pelaajasopimuksen mieluisan paluumuuttajan kanssa, kun viime kaudella Kouvoja edustanut Deshon Taylor, 26, palaa joukkueen vahvuuteen. Taylor ehti edustaa Kouvoja viime kaudella 13 ottelun verran, kunnes hän siirtyi Unkariin.
Korisliiga-kauteen 2022-23 valmistautuva Kobrat ovat solmineet tukun jatkosopimuksia, kun Ville Turja jatkaa joukkueen päävalmentajana ja kaikki viime kauden suomalaisrunkopelaajat ovat solmineet jatkosopimukset. Uutena kasvona nähdään yhdysvaltalainen Kaelin ”KJ” Jackson.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt pelaajasopimuksen 23-vuotiaan kanadalaisen sentteri Prince Oduron kanssa. Oduro siirtyy Uuteenkaupunkiin Kanadan CEBL-liigassa pelaavasta Hamilton Honey Badgersista.
Joensuulaisen Kataja Basketin kokoonpano täydentyy isolla sisäpelaajalla. 206-senttinen yhdysvaltalainen Galin Smith, 23, liittyy joukkueeseen ensi kauden kattavalla sopimuksella. Takamiesosasto täydentyy viime kaudella Korisliiga-tasolla debytoineen 17-vuotiaan Kalle Kuivalaisen jatkaessa kasvattajaseurassaan.
Säynätsalon Riennon kasvatti Valtteri Leppänen, 25, ja miesten Korisliigassa pelaava Tampereen Pyrintö ovat allekirjoittaneet kaksi seuraavaa kautta kestävän sopimuksen. Leppäsen sopimus ulottuu kevääseen 2024.
Lahti Basketball on solminut tulevan kauden kattavan sopimuksen 206-senttisen Karl Gamblen, 25, kanssa. Gamble siirtyy Lahteen Itävallasta ja hänellä on takanaan kolme kautta ammattilaisena Euroopassa.
Helsinki Seagulls on tehnyt sopimuksen 36-vuotiaan yhdysvaltalaisen René Rougeaun kanssa. Kolminkertainen Korisliiga-mestari on edustanut aiemmin urallaan Kauhajoen Karhu Basketia yhteensä 139 ottelussa.
Miesten Korisliiga-kauteen valmistautuva KTP-Basket on solminut kaksi pelaajasopimusta, kun yhdysvaltalaiset Brandon Sly, 25, ja Brandon Tabb, 26, edustavat kotkalaisseuraa ensi kaudella.
Kataja Basket on tehnyt kaksi uutta pelaajasopimusta, kun joukkuetta täydentävät yhdysvaltalainen Christian Keeling, 24, ja Suomen nuorisomaajoukkueista tuttu Thomas Exaucia, 21.
Helsinki Seagullsin kotimainen runko saa lisää vahvistusta, kun 22-vuotias Markus Rautasalo liittyy joukkueen vahvuuteen 1+1-muotoisella pelaajasopimuksella. 180-senttinen takamies on edustanut aiemmin Korisliiga-urallaan KTP-Basketia jo neljän kauden ajan.
Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkue on solminut kolme pelaajasopimusta ensi kaudeksi. Eetu Villa, 23, palaa kasvattajaseuraansa, kun taas jo edelliskaudella joukkuetta I divisioona A:ssa edustaneet 20-vuotiaat Markus Hyytiäinen ja Lauri Hynönen ovat tehneet jatkosopimukset.