Martti Kuisma jatkaa Korihaissa

13.4.2006 Miesten Korisliigassa seitsemänneksi sijoittunut Uudenkaupungin Korihait on solminut 1+1 -vuotisen pelaajasopimuksen Martti Kuisman kanssa.

Päättyneellä kaudella 35-vuotias Martti Kuisma heitti Korihaiden paidassa runkosarjassa 10,4 pistettä. Pudotuspeleissä Kuisman tahti kiihtyi miehen upottaessa kovalla 72,7 prosentin tarkkuudella keskimäärin 13,0 pistettä.

-Uskon, että Korihailla on ensi kaudellakin menestykseen pystyvä joukkue ja haluan olla mukana osana tätä projektia. Myös seuran organisaatio on hyvä ja pelaajista pidetään täällä hyvää huolta, summasi Kuisma syitä peliuran jatkumiseen Uudessakaupungissa.

-Martti Kuisma on ammattilainen isolla A:lla. Olemme erittäin iloisia, että hän päätti jatkaa pelaamista Korihaissa myös ensi kaudella, iloitsi sopimuksesta Korihaiden toiminnanjohtaja Tom Westerholm.

-Meillä on nyt kaksi kotimaista kivijalkaa joukkueessa, Martti Kuisma ja Pasi Kauha, joiden ympärille on hyvä rakentaa joukkuetta, mietti Westerholm

Martti Kuisma on yksi suomalaisen koripalloilun legendoista. 90 miesten A-maaottelua pelannut Kuisma on tällä hetkellä aktiiviuraa pelaavista Suomen mieskoripalloilijoista kokenein maaottelujen lukumäärässä mitattuna. Maaotteluiden yhteispistemäärä 1186 oikeuttaa Kuisman kaikkien aikojen tilastossa sijaluvulle 12. Yhden maaottelun piste-ennätys, 35 pistettä, vuodelta 2002 on kuudenneksi kovin yhden ottelun pistemäärä Suomen maajoukkueen otteluissa. Martti Kuisma oli myös Suomen vuoden 1995 EM-lopputurnausjoukkueessa ja valittiin suorituksesta vuonna 1995 Suomen urheilutoimittajien äänestyksessä vuoden koripalloilijaksi

Martti Kuisma on myös toiminut suomalaisen koripalloilun uran uurtajana Euroopan kentillä. Mies on pelannut ammattilaisena Euroopan kovimmissa koripalloliigoissa Espanjan, Italian, Kreikan, Saksan sekä Ruotsin pääsarjoissa. USA:n yliopistokoripallo tuli Kuismalle tutuksi vuosina 1990-1994, jolloin mies pelasi Floridan yliopistossa selviten vuonna 1994 peräti NCAA:n lopputurnaukseen, Final Fouriin, häviten kuitenkin semifi-naalissa Duken yliopistojoukkueelle lukemin 70-65.

Korisliigassa Leppävaaran Pyrinnön kasvatti on ennen Korihaita edustanut Helsingin NMKY:tä, Tapiolan Honkaa sekä Pussihukkia. Helsingin NMKY:n paidassa Kuisma voitti vuonna 1989 ja Hongan paidassa vuonna 2002 Suomen mestaruuden. Pussihukissa tuli vuonna 2005 SM-hopeaa.

Martti Kuisma lyhyesti:
syntynyt 24.7.1970
Pituus 208cm ja paino 98kg
Kasvattajaseura: LePy
186 SM-sarjaottelua, joissa 2222 pistettä (ka. 11,9). Yhden ottelun pisteennätys SM-sarjassa 61
1p 80,3%, 2p 50,8%, 3p 42,5%
658 levypalloa (ka. 3,5)
42 pudotuspeliä, joissa 401 pistettä (ka. 9,5) sekä 147 levypalloa (ka. 3,5)
1p 78,2%, 2p 53,2%, 3p 47,5%
SM-sarjaseurat Suomessa: HNKY, Honka, PuHu, Korihait
Suomen mestari 1989 (HNMKY) ja 2002 (Honka)
SM-sarjan vuoden tulokas 1989
Urheilutoimittajien valinnassa vuoden pelaaja 1995
NCAA:n Final Four 1994 (Florida)
90 miesten maaottelua, joissa 1186 pistettä, jolla lukemalla hän on Suomen koripallomaajoukkueen his-torian 12:ksi paras korintekijä
Yhden ottelun piste-ennätys maaotteluissa: 35 pistettä (2002), joka on Suomen koripallomaajoukkueen historian kuudenneksi korkein noteeraus
Pelannut ammattilaisena Euroopassa mm. Italiassa, Kreikassa, Espanjassa, Saksassa ja Ruotsissa
 
22.6.2022 20:30 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2022–23 myönnetty: 64 joukkuetta yhteensä viidessä pääsarjassa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2022–23. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään ennätykselliset 64 joukkuetta.

20.6.2022 10:41 Korisliiga

Finaalien MVP Cameron Jones jatkaa Kauhajoella – Jeffrey Crockett uutena oranssipaitoihin

Viime kauden parhaimmaksi ulkomaalaispelaajaksi sekä finaalien arvoikkaamksi valittu Cameron Jones ja hallitseva Suomen mestari Kauhajoki ovat solmineet vuoden mittaisen jatkosopimuksen.

15.6.2022 16:00 Koripalloliitto tiedottaa

Johannes Sarekoski Koripalloliiton huippuerotuomarivalmentajaksi

Suomen Koripalloliiton uudeksi huippuerotuomarivalmentajaksi on valittu pitkän linjan Korisliiga-erotuomari Johannes Sarekoski, 47. Sarekoski aloittaa uudessa pestissään kesällä 2022.

14.6.2022 19:36 Susijengi

Hannes Pöllälle jatkosopimus Kouvoihin

Korisliigan vuoden tulokkaaksi keväällä äänestetty Susijengin nuori sentteri ja Namika Lahti Juniorien kasvatti Hannes Pöllä, 24, jatkaa Kouvolassa. 211-senttinen ja 123-kiloinen Pöllä takoi Kouvoille viime kaudella 10,4 pistettä ja 6,8 levypalloa ottelua kohden.

14.6.2022 18:57 Korisliiga

Mubashar Ali KTP-Basketin korien alle

Vuosi sitten Susijengissä debytoinut ja viime vuodet yliopistokoripalloa Yhdysvalloissa pelannut helsinkiläisen Warriorsin kasvatti Mubashar Ali, 25, debytoi syksyllä Korisliigassa. 213-senttinen Ali on solminut yksivuotisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkueen KTP-Basketin kanssa.

10.6.2022 16:57 Korisliiga

Tuukka Kotti vahvistamaan Tapiolan Honkaa

Korisliiga-paluuseen valmistautuva Tapiolan Honka on solminut sopimuksen 226 miesten maaottelua pelanneen Tuukka Kotin, 41, kanssa, joka tuo suuren annoksen kokemusta joukkueeseen.

6.6.2022 15:31 Korisliiga

Okko Järvi Seagullsin takalinjoille kaksivuotisella sopimuksella

Korisliigan kevään 2021 arvokkaimmaksi pelaajaksi (MVP) palkittu Tapiolan Hongan kasvatti Okko Järvi, 26, palaa Suomeen. Susijengi-debyyttinsä viime kesänä tehnyt ja päättyneellä kaudella belgialaista Phoenix Brusselsia edustanut 193-senttinen Järvi on solminut kaksivuotisen sopimuksen Helsinki Seagullsin kanssa.

31.5.2022 15:03 Susijengi

Max Besselink pitkällä sopimuksella Würzbürgiin

Viime kaudella BC Nokiaa Korisliigassa edustanut Helsingin NMKY:n kasvatti ja Suomi-koriksen suurlupaus Max Besselink, 202 cm ja 20 vuotta, siirtyy kolmivuotisella sopimuksella Saksan Bundesliigaa edustavan s.Oliver Würzbürgin riveihin.

26.5.2022 10:32 Susijengi

Daniel Dolenc mestari-Karhun korin alle, Carter jatkaa Kauhajoella

Espoo Basket Teamin kasvatti ja Susijengin korinalusduunarina kunnostautunut Daniel Dolenc, 28, liittyy Suomen mestari Karhu Basketin vahvuuteen kaksivuotisella sopimuksella. Kauhajokisten korinalusta tulee olemaan ensi kaudella väkivahva, sillä myös mestaruuden takuumiehiin lukeutunut Simeon Carter jatkaa seurassa.

24.5.2022 09:55 Korisliiga

Ventoniemi ja Waxlax jatkavat Lahti Basketballin paidassa

Lahtelaisseura on käyttänyt sopimuksien optiovuodet Henri Ventoniemen, 26, ja Ricky Waxlaxin, 22, kanssa.

20.5.2022 11:11 Korisliiga

Korisliigan Vuoden pelaaja Remu Raitanen arvostaa saamaansa tunnustusta – ”Henkilökohtaisiin palkintoihin kannattaa suhtautua ennen kaikkea motivaattoreina”

24-vuotias Remu Raitanen pelasi KTP-Basketissa onnistuneen kauden, joka toi hänelle torstai-illan gaalassa Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon. Ura jatkuu syksyllä joko KTP:ssä tai ulkomailla.

18.5.2022 20:16 Korisliiga

Remu Raitanen on Korisliigan Vuoden pelaaja, Suomen mestari Karhu Basketille kosolti tunnustusta

KTP-Basketia edustava Remu Raitanen on äänestetty Korisliigan Vuoden pelaajaksi. Kauhajoen Karhu Basket kahmi palkintoja viidessä eri kategoriassa.

17.5.2022 09:55 Korisliiga

Perttu Blomgren ja Vilpas jatkosopimukseen

Salon Vilpas ja Perttu Blomgren ovat solmineet yksivuotisen jatkosopimuksen. 20-vuotias takamies oli suuressa roolissa hopeaan päättyneellä kaudella.

16.5.2022 16:55 Korisliiga

Jussi Savolainen Vilppaan päävalmentajaksi, Sami Toiviaisesta seuran uusi toiminnanjohtaja

Päättyneellä kaudella SM-hopeaa saavuttanut Salon Vilpas on maanantaina kertonut uusista tulevaisuuden kuvioistaan. Päävalmentajaksi nousee seuran oma kasvatti Jussi Savolainen. Sami Toiviainen puolestaan siirtyy toimiston puolelle.

14.5.2022 11:55 Korisliiga

Mestarivalmentaja Janne Koskimies: ”En olisi koskaan uskonut tällaiseen viiden vuoden pätkään”

Kun Janne Koskimies saapui syksyllä 2017 Kauhajoelle, hän ei voinut kuvitella mitä seuraavat vuodet pitävät sisällään. Neljän edellisen loppuun asti pelatun kauden aikana Karhu Basket on juhlinut Suomen mestaruutta kolmesti ja noussut kotimaiset koripallon ehdottomaksi voimataloksi.

12.5.2022 15:19 Korisliiga

Vesa Ojala: ”Rima on nyt eurokentillä ja siellä menestymisessä”

Karhu Basketin puheenjohtaja Vesa Ojala odottaa innolla seuran uutta aikakautta, kun uusi areena valmistuu ja seura ammattimaistuu entisestään. Puheenjohtajalle mestaruuden jälkeinen aamu tuntui jälleen ikimuistoiselle.

11.5.2022 20:20 Korisliiga

Kauhajoki vei mestaruuden ennätysyleisön edessä – finaalien MVP Cameron Jones varmisti voiton

Viimekautinen mestari Salon Vilpas joutui luopuman Pantterista ja tyytymään tällä kertaa hopeamitaleihin, kun kauden sensaatiotapaus Kauhajoki selätti finaalisarjan voitoin 4–1.

10.5.2022 12:22 Korisliiga

Henri Kantonen: ”On etuoikeutettua olla tässä tilanteessa ja päästä kotiyleisön eteen”

Kauhajoki pääsee keskiviikkona kotiyleisönsä eteen tilanteessa, jossa voitto toisi seuralle kolmannen Suomen mestaruuden. Henri Kantonen kokee olevansa etuoikeutettu tilanteesta, jollaista kaikki pelaajat urallaan eivät pääse kokemaan.

10.5.2022 09:47 Korisliiga

Remu Raitanen jatkaa KTP-Basketissa

Viime kauden kovin kotimainen pistenikkari Remu Raitanen on tehnyt jatkosopimuksen seuransa KTP-Basketin kanssa.

9.5.2022 20:34 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Roope Ahonen sytytti Vilppaan, mutta Cameron Jones ilmoitti, että ei käy

Kauhajoki taivutti huikean taistelun päätteeksi Salon Vilppaan ja otti 3–1 johtoaseman Korisliiga-finaaleissa.

Näytä lisää vastaavia