Matti Nuutinen Vilppaan paitaan

19.5.2010 Korisliigan Salon Vilpas on solminut vuoden mittaisen pelaajasopimuksen 20-vuotiaan ja kaksimetrisen Matti Nuutisen kanssa.

Tässä Jarno Nissisen (vasen) puolustama Matti Nuutinen (oikea) siirtyy Kouvolan Kouvoista Salon Vilppaaseen. Kuva: Kai Kilappa.

Nuorisomaajoukkueiden vakiokasvo Nuutinen on Kaarinan Uran kasvatti, mutta viimeiset kolme vuotta ovat kuluneet liigaympyröissä Kouvolan Kouvojen riveissä.

Nuutinen tuo uudelaisen lisän Vilpas-luotsi Kimmo Vyyryläisen taktiikkataululle. Taitavana pallonkäsittelijänä Nuutinen pystyy pelaamaan laiturin tontilla tai kokonsa (200 cm) puolesta myös lähempänä koria.

- Matti on minulle tuttu pelaaja Aurajoen Urheilulukion ajoilta. Loistava valmennettava, joka ei ole päässyt lähimainkaan näyttämään niitä kykyjä, joita kropasta löytyy. Salossa Matille on tarjolla Kouvolan vuosia selkeästi suurempi rooli, iloitsee Vyyryläinen uutta hankintaa.

Koti lähellä, tuttuja ympärillä

Kolme kautta Kymenlaaksossa viettänyt Nuutinen palaa hyvillä mielin Varsinais-Suomeen.

- Totta kai kotiseudulle on mukava palata. Perhe ja sukulaiset löytyvät Turun läheltä ja valmentajana häärää tuttu mies. Eikä se tilaisuutta heikennä, että hyvät ystävät Roope Ahonen, Jukka Kataja ja Samu Kaaresvirta ovat uusia joukkukavereita, toteaa Nuutinen.

Etenkin tulo Roope Ahosen joukkuekaveriksi on Nuutiselle mieleen.

- Olen tuntenut Roopen jo vuosia eri maajoukkueympyröistä, ja olemme viettäneet myös vapaa-aikaa yhdessä. Lisäbonuksena tulee helpotus kulkemiseen. On aina mukavampi reissata Lahden Urheilukouluun kaksistaan, Nuutinen jatkaa.

Nuutinen on pelannut uransa aikana 70 nuorten maaottelua. Alkaneena kesänä Nuutinen kuuluu Roope Ahosen tavoin miesten alle 20-vuotiaiden maajoukkueeseen, joka pelaa B-divisioonan EM-kisoja Itävallassa 14.-24. heinäkuuta.

Selkävaivat takana

Nuutinen on jo Vilppaan toinen vahvistus Kouvolasta, sillä Jukka Kataja teki sopimuksen viime viikolla.

- Kaarinasta tuli aikoinaan 17-vuotiaana lähdettyä Samu Kaaresvirran ja Ville Kauniston jalanjälkiä Kouvolaan. Kolme vuotta Kouvoissa oli hyvää aikaa, mutta nyt Salo vaikutti parhaalta vaihtoehdolta. Hyvä seuraorganisaatio, ja Kimmo Vyyryläistä arvostan erittäin korkealle valmentajana, kertoo Nuutinen kuvioitaan.

Viime kaudella Nuutinen pelasi ainoastaan 22 ottelua Korisliigassa. Loukkaantumisten sävyttämän kauden peliminuutit jäivät pieniksi (11/ottelu), samoin tehot (2,4 pistettä / 1,2 levypalloa).

- Syynä oli selkäongelmat, tarkemmin sanottuna välilevyn pullistuma. Nyt selkä on kunnossa, vakuuttaa Nuutinen.

Liigapelien lisäksi Nuutinen pelasi viisi ottelua I divisioonaa Lahden NMKY:n riveissä.

Asiat

 
30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

30.6.2025 09:35 Korisliiga

Miikka Marttinen siirtyy Lapualle

Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 09:19 Korisliiga

Kouvot ja Tuukka Härsilä kaksivuotiseen sopimukseen

196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.

26.6.2025 13:15 Korisliiga

Tai Bibbs Kouvojen ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.

24.6.2025 09:50 Korisliiga

Toisen polven Stefanovic Kobrat-paitaan

Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.

23.6.2025 15:12 Korisliiga

Jared Billups Tampereen Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.

23.6.2025 15:09 Korisliiga

Vilppaasta tuttu Jermaine Marshall Kataja Basketin riveihin

Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.

23.6.2025 11:01 Korisliiga

Ruotsalainen Sheriff Drammeh Korihaiden takakentälle

Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.

23.6.2025 09:51 Korisliiga

Jesper Granlund KTP-Basketin riveihin

Jesper Granlund, 25, vaihtaa Kouvojen peliasun KTP-Basketin vihreävalkoisiin tamineisiin, kun helsinkiläisen Sykin kasvatti on solminut kotkalaisseuran kanssa yksivuotisen sopimuksen.

19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

Näytä lisää vastaavia