Mestari-Pyrintö suuntaa eurokentille

28.6.2011 12:00 Kansainvälisen koripalloliitto FIBA:n seurajoukkuekilpailuissa nähdään kaudella 2011/12 pitkästä aikaa suomalaisväriä. Kahtena viimeisenä keväänä miesten Suomen mestaruutta juhlinut Tampereen Pyrintö on ilmoittautunut mukaan Euroopan kolmoskilpailu EuroChallengeen.

Damon Williams ja Tampereen Pyrintö edustavat Suomea kaudella 2011/12 FIBA EuroChallengessa.

EuroChallenge-kentillä nähdään myös Antero Lehto..

..sekä Olli Ahvenniemi.

"Euro-Pyrinnön" peräsimessä nähdään tuttu mies, Pieti Poikola. Kuvat: Matti O. Koskinen, Tytti Nuoramo ja Francois Perthuis.

Pyrinnön halusta osallistua europeleihin on huhuttu pitkin kevättä. Pitkään kypsynyt päätös sai viimein sinettinsä juhannusviikolla, jolloin EuroChallengeen lähtevät joukkueet vahvistivat ilmoittautumisensa. Pyrinnöstä tuleekin ensimmäinen FIBA:n alaisissa kansainvälisissä sarjoissa pelaava suomalaisjoukkue sitten Lappeenrannan NMKY:n, joka eteni alkulohkovaiheeseen asti kaudella 2007/08.

- On hieno asia Suomi-korikselle nähdä pitkästä aikaa suomalaisjoukkueen osallistuvan FIBA:n alaisiin sarjoihin, iloitsee Koripalloliiton toiminnanjohtaja Vesa Walldén.

- Pyrintö on tehnyt viime vuodet ensiluokkaista työtä sekä juniorityössään että edustusjoukkueensa toiminnan kehittämisessä. Eurokentille lähteminen osoittaa, että Pyrinnöllä on tervettä halua ammattimaistaa toimintaansa vielä kotimaan mestaruuksien jälkeenkin.

Tampereen Pyrinnön toiminnanjohtaja Jarmo Hakasen mukaan osallistuminen EuroChallengeen avaa uuden luvun tamperelaisen koripallon historiassa. Hakanen huokuu tyytyväisyyttä pitkään haaveissa olleen eurosatsauksen viimein toteutuessa.

- Eurokentille lähteminen on pitkä harppaus Pyrinnön koripallotoiminnassa. Päätökseen vaikutti Tampereen kaupungin ja Suomen Koripalloliiton merkittävä tuki, Hakanen kiittää.

Pyrintö rakentaa menestyvää joukkuetta
 

Jatkonsa mestari-Pyrinnön riveissä ovat toistaiseksi ilmoittaneet Damon Williams, Antero Lehto sekä Olli Ahvenniemi. Kahtena viime keväänä Korisliigan vuoden valmentajana palkitun Pieti Poikolan mukaan Pyrintö on kasaamassa europarketeille joukkuetta, jolla on mahdollisuudet menestyä myös Suomen ulkopuolella.

- Viime kaudeksi uudistamamme hyökkäyspeli jäi vielä kehitysvaiheeseen. Nyt samana pysyvä pelaajarunko mahdollistaa aloittamisen siitä, mihin viime vuonna jäimme. Hyökkäystäkin pitkäjänteisempää työtä vaatii hyvän joukkuepuolustuksen rakentaminen, jota olemme kehittäneet määrätietoisesti kolmen kauden ajan. Siksi meillä on nyt mahdollisuus päästä joukkueena selkeästi viime kautta paremmalle tasolle molemmissa päissä kenttää, analysoi Poikola.

Poikolan mukaan EuroChallengeen osallistuminen on erinomainen näytön paikka Pyrinnölle paitsi organisaationa, myös Suomi-koriksen lipunkantajana.

- Koko viime kauden ajan joukkueemme sisäinenä teemana ja tavallaan myös haasteena oli kilpailla omaa potentiaaliamme vastaan. En osaa sanoa, kuinka hyvin pärjäsimme tuossa kilpailussa. Nyt haasteita ei todellakaan puutu, ja voimme aidosti mitata, millä tasolla joukkueemme ja samalla kotimainen liigakoris on kansainvälisellä tasolla. Samalla se avaa hienoja näyttömahdollisuuksia pelaajillemme ja toivottavasti auttaa myös joitain kansainväliselle uralle.

Karsinnat lokakuussa

Ennen EuroChallengen alkulohkovaihetta on Pyrinnön selvitettävä tiensä jatkoon karsintakierrokselta, jonka otteluparit arvotaan 7. heinäkuuta Barcelonassa.

Karsintakierroksella pelataan yksi ottelu kummankin otteluparin joukkueen kotikentällä ja jatkoon selvitään kahden ottelun yhteistuloksella.

EuroChallengen runkosarja pelataan kahdeksassa neljän joukkueen lohkossa. Jokaisen lohkon kaksi parasta etenevät jatkosarjaan, jonka kahdeksan parasta joukkuetta muodostuvat puolivälieräparit. Viime keväänä EuroChallengen mestaruutta juhli slovenialainen KK Krka Novo Mesto, joka myös kukisti Sasu Salinin Union Olimpija Ljubljanan Slovenian liigan finaaleissa.

Viime kaudella Suomen lippua kantoi EuroChallengessa Gordon Herbertin valmentama Frankfurt Skyliners, jonka kokoonpanossa pelasivat suomalaislaiturit Kimmo Muurinen ja Carl Lindbom. Muita EuroChallengeen osallistuneita joukkueita olivat mm. BK Ventspils (Latvia), Moskovan Dynamo (Venäjä), KK Zagreb (Kroatia), SLUC Nancy (Ranska) sekä Maccabi Haifa (Israel). Myös ruotsalainen Norrköping Dolphins ja virolainen Tartu Rock etenivät runkosarjavaiheeseen asti.

EuroChallengen karsintakierroksen ottelut pelataan 4. ja 11. lokakuuta, ja EuroChallengen runkosarja käynnistyy 8. marraskuuta. EuroChallengen lopputurnaus järjestetään 27.-29. huhtikuuta.

Eurokentillä Suomea edusti kaudella 2010/11 Espoon Honka, joka pelasi VTB United-liigaa. Kovatasoinen VTB United -liiga ei kuitenkaan kuulu kansainvälisen koripalloliiton alaisiin sarjoihin.

 
10.10.2018 21:07 Korisliiga

Pyrintö tulitti Ura Basketin nurin – KTP vei Kymenlaakson derbyn

Helsinki Seagulls aloitti kautensa vahvasti Korihaiden kustannuksella.

6.10.2018 11:13 Korisliiga

Korisliiga 2018-19 ennakko 1/3: Viime kauden finalistit ottavat varaslähdön kauteen – Ottelu sunnuntaina suorana Yle TV2:lla

Muutoksia kokenut Karhu Basket ja hyvin kasassa pysynyt Salon Vilpas hakevat jälleen paikkaa loppuotteluissa.

4.10.2018 14:59 Ajankohtainen

Kotimainen koriskausi vahvasti esillä Elisa Viihde Sportilla

Uutuutena katsottavissa on myös suomalaisia vilisevä Saksan Bundesliiga.

Rene Rougeau vei Karhu Basketin Korisliigan finaaleihin

Kauhajoen Karhu Basket selvitti ensimmäistä kertaa seurahistoriansa aikana tiensä Korisliigan finaaleihin, joukkueen kaadettua BC Nokian välierissä otteluvoitoin 4-1. Ratkaisevassa ottelussa Kauhajoen liikuntahallilla BC Nokia johti ottelua vielä päätösjakson puolivälin jälkeen, mutta Karhu Basket käänsi ottelun nimiinsä Rene Rougeaun viime hetken korilla numeroin 84-82 (34-42).

Karhu Basket venyi jatkoajan kautta 3-1 -johtoon

Kauhajoen Karhu Basket nousi voiton päähän Korisliigan finaaleista, joukkueen kairattua jatkoajan kautta tiensä voittoon perjantai-illan neljännessä välieräottelussa BC Nokiaa vastaan. Takamatkalta neljännelle jaksolle lähtenyt Karhu Basket voitti varsinaisen peliajan viimeisen neljänneksen yhdeksällä pisteellä ja venyi jatkoajan jälkeen 105-102 (42-46, 93-93) -vierasvoittoon.

Vilpas suorin 4-0 voitoin finaaleihin

Salon Vilpas suoritti tyylipuhtaan lakaisun, viikinkipurren selvittäessä tiensä Korisliigan finaaleihin 4-0 -voitoin ohi Helsinki Seagullsin. Torstai-illan ottelussa lokkipaidat hallitsivat tapahtumien kulkua avausjakson, mutta viimeiset kolme neljännestä menivät salolaismerkeissä, Vilppaan juostua lopulta 86-69 (33-29) -vierasvoittoon.

25.4.2018 22:22 Huippu- ja kilpaurheilu

Karhu Basket jatkoi kotivoittojen sarjaa

Karhu Basketin ja BC Nokian välinen välieräsarja jatkoi keskiviikkona tutulla kaavalla, joukkueiden ottaessa kolmannen kerran mittaa toisistaan. Kauhajoen liikuntahallin 1147-päinen kotiyleisö sai todistaa Karhu Basketin karatessa vierailijoilta päätösjaksolla, mesikämmenten venyessä lopulta kotivoittoon lukemin 78-72 (38-34). Karhu Basket johtaa ottelusarjaa voitoin 2-1.

Salon Vilpas voiton päähän finaalipaikasta

Salon Vilpas kaatoi tiistaina Helsinki Seagullsin jo kolmatta kertaa peräkkäin välieräsarjassa. Vilpas kaatoi helsinkiläisvieraat numeroin 79–71.

BC Nokia tasoitti välieräsarjan

Sunnuntai-illan välieräkamppailu pelattiin Nokian palloiluhallissa, jossa näätäpaitainen BC Nokia onnistui tasoittamaan välieräsarjan Kauhajoen Karhu Basketia vastaan. Tasaisen avauspuolikkaan jälkeen BC Nokia nousi kuskin paikalle kolmannella jaksolla, pysytellen loppuun asti kuskin paikalla matkalla 89-84 (38-37) -voittoon.

Vilpas venyi jatkoajan kautta 2-0 -johtoon

Salon Vilpas otti tuiki tärkeän vierasvoiton lauantai-iltana, joukkueen matkattua välieräsarjan toisessa ottelussa Helsinki Seagullsin vieraaksi Töölön Kisahalliin. Kisiksen parketilla tahtipuikkoa heilutti pitkään Seagulls, mutta jatkoajalle venynyt Vilpas otti kuskin paikan ylimääräisellä viisiminuuttisella ja karkasi 77-86 (35-35, 72-72) -vierasvoittoon.

Lapuan Kobrat liigakarsinnan voittoon – jatkaa Korisliigassa kaudella 2018/19

Lapuan Kobrat päihitti HBA-Märskyn suoraan kahdessa ottelussa kuluvan vuoden liigakarsinnoissa. Paikka ensi kauden Korisliigassa varmistui Kobrien perjantaisella 84–72-voitolla.

BC Nokia ja Karhu Basket vääntämään finaalipaikasta

Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyy perjantai-iltana, kun runkosarjan kolmanteen sijaan päättänyt BC Nokia matkustaa sarjataulukon toisen sijan valloittaneen Karhu Basketin vieraaksi. Molemmat joukkueet selvittivät tiensä puolivälierien läpi suoraan kolmessa ottelussa ja ottelusarjasta onkin ennakoitavissa äärimmäisen tasainen.

Karhu Basket säilytti kotiedun

Kauhajoen Karhu Basket otti komealla tavalla välieräsarjan avausvoiton BC Nokiaa vastaan perjantai-iltana Kauhajoen liikuntahallilla. Jokaisen jakson nimiinsä vieneet mesikämmenet karkasivat lopulta 92-78 (39-31) -voittoon, kauhajokisten pitäessä täten tiukasti kiinni sarjasijoituksen tuomasta kotiedusta.

Timo Heinonen kaikkien aikojen ykkönen pudotuspeliotteluissa

Helsinki Seagullsin ja Kouvolan Kouvojen välisen puolivälieräsarjan ratkaisuottelussa tehtiin viime sunnuntaina liigahistoriaa. Lokkipaitojen laituri ja puolustuspelaamisen kulmakivi Timo Heinonen siirtyi nimittäin kaikkien aikojen listalla ykköseksi pelatuissa pudotuspeliotteluissa.

Vilppaalle ensimmäinen kiinnitys finaalipaikkaan

Salon Vilpas otti ensimmäisenä välieräjoukkueena askeleen kohti finaalipaikkaa, joukkueen aloittaessa välieräsarjan Helsinki Seagullsia vastaan torstai-iltana Salohallissa. Päätösjakson alkupuolella vielä tasoissa ollut ottelu kääntyi lopulta Vilppaan aavistuksen leveämmän materiaalin ansiosta isännille lukemin 78 -71 (37-38).

Seagulls haastaa Vilppaan taistelussa finaalipaikasta

Korisliigan välierät polkaistaan käyntiin torstaina, kun Salon Vilppaan ja Helsinki Seagullsin välinen ottelusarja saa alkunsa Salohallin täpötäysien lehtereiden edessä. Runkosarjan ykkösjoukkue Vilpas eteni 3-1 -otteluvoitoin finaaliin, kuten myös lokkipaitainen runkosarjan nelonen.

Korisliigan välierien otteluohjelma

Miesten Korisliiga on edennyt välierävaiheeseen. Salon Vilpas saa vastaansa Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen Karhu Basket kohtaa BC Nokian. Kotiedut itselleen runkosarjassa pelasivat sarjataulukon ykkönen Vilpas ja kakkonen Karhu Basket. Välierät alkavat Salohallissa torstaina 19.4.

Seagulls Korisliigan välieriin

Helsinki Seagulls selvitti tiensä neljäntenä joukkueena Korisliigan välieriin, lokkipaitojen tiputtaessa Kouvolan Kouvot kesälomille otteluvoitoin 3-1. Ottelusarjan katkaisuottelu Kouvolassa suoritti ratkaisevan irtioton kolmannella jaksolla, matkaten lopulta 83-74 (35-33) -vierasvoittoon.

Näytä lisää vastaavia