Mestari-Pyrintö suuntaa eurokentille

28.6.2011 12:00 Kansainvälisen koripalloliitto FIBA:n seurajoukkuekilpailuissa nähdään kaudella 2011/12 pitkästä aikaa suomalaisväriä. Kahtena viimeisenä keväänä miesten Suomen mestaruutta juhlinut Tampereen Pyrintö on ilmoittautunut mukaan Euroopan kolmoskilpailu EuroChallengeen.

Damon Williams ja Tampereen Pyrintö edustavat Suomea kaudella 2011/12 FIBA EuroChallengessa.

EuroChallenge-kentillä nähdään myös Antero Lehto..

..sekä Olli Ahvenniemi.

"Euro-Pyrinnön" peräsimessä nähdään tuttu mies, Pieti Poikola. Kuvat: Matti O. Koskinen, Tytti Nuoramo ja Francois Perthuis.

Pyrinnön halusta osallistua europeleihin on huhuttu pitkin kevättä. Pitkään kypsynyt päätös sai viimein sinettinsä juhannusviikolla, jolloin EuroChallengeen lähtevät joukkueet vahvistivat ilmoittautumisensa. Pyrinnöstä tuleekin ensimmäinen FIBA:n alaisissa kansainvälisissä sarjoissa pelaava suomalaisjoukkue sitten Lappeenrannan NMKY:n, joka eteni alkulohkovaiheeseen asti kaudella 2007/08.

- On hieno asia Suomi-korikselle nähdä pitkästä aikaa suomalaisjoukkueen osallistuvan FIBA:n alaisiin sarjoihin, iloitsee Koripalloliiton toiminnanjohtaja Vesa Walldén.

- Pyrintö on tehnyt viime vuodet ensiluokkaista työtä sekä juniorityössään että edustusjoukkueensa toiminnan kehittämisessä. Eurokentille lähteminen osoittaa, että Pyrinnöllä on tervettä halua ammattimaistaa toimintaansa vielä kotimaan mestaruuksien jälkeenkin.

Tampereen Pyrinnön toiminnanjohtaja Jarmo Hakasen mukaan osallistuminen EuroChallengeen avaa uuden luvun tamperelaisen koripallon historiassa. Hakanen huokuu tyytyväisyyttä pitkään haaveissa olleen eurosatsauksen viimein toteutuessa.

- Eurokentille lähteminen on pitkä harppaus Pyrinnön koripallotoiminnassa. Päätökseen vaikutti Tampereen kaupungin ja Suomen Koripalloliiton merkittävä tuki, Hakanen kiittää.

Pyrintö rakentaa menestyvää joukkuetta
 

Jatkonsa mestari-Pyrinnön riveissä ovat toistaiseksi ilmoittaneet Damon Williams, Antero Lehto sekä Olli Ahvenniemi. Kahtena viime keväänä Korisliigan vuoden valmentajana palkitun Pieti Poikolan mukaan Pyrintö on kasaamassa europarketeille joukkuetta, jolla on mahdollisuudet menestyä myös Suomen ulkopuolella.

- Viime kaudeksi uudistamamme hyökkäyspeli jäi vielä kehitysvaiheeseen. Nyt samana pysyvä pelaajarunko mahdollistaa aloittamisen siitä, mihin viime vuonna jäimme. Hyökkäystäkin pitkäjänteisempää työtä vaatii hyvän joukkuepuolustuksen rakentaminen, jota olemme kehittäneet määrätietoisesti kolmen kauden ajan. Siksi meillä on nyt mahdollisuus päästä joukkueena selkeästi viime kautta paremmalle tasolle molemmissa päissä kenttää, analysoi Poikola.

Poikolan mukaan EuroChallengeen osallistuminen on erinomainen näytön paikka Pyrinnölle paitsi organisaationa, myös Suomi-koriksen lipunkantajana.

- Koko viime kauden ajan joukkueemme sisäinenä teemana ja tavallaan myös haasteena oli kilpailla omaa potentiaaliamme vastaan. En osaa sanoa, kuinka hyvin pärjäsimme tuossa kilpailussa. Nyt haasteita ei todellakaan puutu, ja voimme aidosti mitata, millä tasolla joukkueemme ja samalla kotimainen liigakoris on kansainvälisellä tasolla. Samalla se avaa hienoja näyttömahdollisuuksia pelaajillemme ja toivottavasti auttaa myös joitain kansainväliselle uralle.

Karsinnat lokakuussa

Ennen EuroChallengen alkulohkovaihetta on Pyrinnön selvitettävä tiensä jatkoon karsintakierrokselta, jonka otteluparit arvotaan 7. heinäkuuta Barcelonassa.

Karsintakierroksella pelataan yksi ottelu kummankin otteluparin joukkueen kotikentällä ja jatkoon selvitään kahden ottelun yhteistuloksella.

EuroChallengen runkosarja pelataan kahdeksassa neljän joukkueen lohkossa. Jokaisen lohkon kaksi parasta etenevät jatkosarjaan, jonka kahdeksan parasta joukkuetta muodostuvat puolivälieräparit. Viime keväänä EuroChallengen mestaruutta juhli slovenialainen KK Krka Novo Mesto, joka myös kukisti Sasu Salinin Union Olimpija Ljubljanan Slovenian liigan finaaleissa.

Viime kaudella Suomen lippua kantoi EuroChallengessa Gordon Herbertin valmentama Frankfurt Skyliners, jonka kokoonpanossa pelasivat suomalaislaiturit Kimmo Muurinen ja Carl Lindbom. Muita EuroChallengeen osallistuneita joukkueita olivat mm. BK Ventspils (Latvia), Moskovan Dynamo (Venäjä), KK Zagreb (Kroatia), SLUC Nancy (Ranska) sekä Maccabi Haifa (Israel). Myös ruotsalainen Norrköping Dolphins ja virolainen Tartu Rock etenivät runkosarjavaiheeseen asti.

EuroChallengen karsintakierroksen ottelut pelataan 4. ja 11. lokakuuta, ja EuroChallengen runkosarja käynnistyy 8. marraskuuta. EuroChallengen lopputurnaus järjestetään 27.-29. huhtikuuta.

Eurokentillä Suomea edusti kaudella 2010/11 Espoon Honka, joka pelasi VTB United-liigaa. Kovatasoinen VTB United -liiga ei kuitenkaan kuulu kansainvälisen koripalloliiton alaisiin sarjoihin.

 
26.11.2020 09:30 Korisliiga

Lokakuun pelaaja Kendale McCullum elää Korisliiga-arkea päivä kerrallaan – kärkijoukkue pysyy valmiina kaikkiin uhrauksiin, joihin tilanne heidät pakottaa

Miesten Korisliigan lokakuun pelaaja Kendale McCullum on yhä tyytyväinen, että valitsi tarjolla olleista mahdollisuuksista työnantajakseen Helsinki Seagullsin. Nuori virtuoosi käyttää nyt maajoukkuetauon kätensä kuntouttamiseen ja valmistautuu henkisesti sekä Suomen pimeyteen että pandemian pakottamiin rajoituksiin.

22.11.2020 19:19 Korisliiga

Kataja haki pisteet Lahdesta – miesten Korisliiga maajoukkuetauolle

Miesten Korisliigassa pelattiin viimeinen ottelu ennen EM-karsintojen aiheuttamaa maajoukkuetaukoa. Lahti Basketball kaatui kotonaan Kataja Basketille 92–109.

21.11.2020 20:21 Korisliiga

Kobrat yllätti KTP:n – Korihaiden Nuhu revitteli 21 levypallolla

Miesten Korisliigassa pelattiin kolmen ottelun kierros, jossa voittajiksi selvisivät Kobrat, Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas.

20.11.2020 22:14 Korisliiga

Kauhajoki kaatoi Kouvot Severi Kaukiaisen piste-ennätyksestä huolimatta

Karhu Basket kävi hakemassa sarjapisteet Kouvojen kotikentältä Kauhajoelle.

20.11.2020 19:45 Korisliiga

Pääkaupunkiseudun koronakoordinaatioryhmän päätösten vaikutukset aikuisten pääsarjoihin sekä eteläisen alueen sarjatoimintaan

Koronakoordinaatioryhmä linjasi kokouksessaan 19.11.2020, että pääkaupunkiseutu on siirtynyt koronaepidemian leviämisvaiheeseen. Korisliiga ja muut pääsarjat jatkuvat pienin muutoksin, Eteläisellä alueella aikuisten harrastetoiminnassa, senioreiden SM-sarjoissa ja Unified-sarjoissa sarjatoiminta keskeytetään loppuvuodeksi.

20.11.2020 11:15 Korisliiga

Korisliiga Tough Calls #2: uusi heittoliike, tekninen virhe loppuhetkillä

Erotuomariyksikkö analysoi viikoittain Korisliigan ottelut ja julkaisee tasaisin väliajoin niistä joitakin yksittäisiä tilanteita ja perustelee päätökset videoiden avulla, jotta erotuomareiden ratkaisut olisi parempi ymmärtää.

18.11.2020 20:26 Korisliiga

Ura Basket otti viimein kauden avausvoittonsa – Seagullsin puhtaalle putkelle ei vieläkään loppua

Miesten Korisliigassa ratkottiin tänään häntäpään parhaimmistoa, sarjakärki jatkoi porskuttamistaan ja toista ja kolmatta sijaa pyöriteltiin uuteen järjestykseen.

15.11.2020 20:39 Korisliiga

Lahti kesytti Kobrat – Remu Raitanen pelasi vihdoin Korisliiga-debyyttinsä

Lahti Basketball palasi voittojen tielle kukistaessaan Kobrat 109–102.

14.11.2020 19:02 Korisliiga

Jamar Wilson teki näyttävän paluun kentälle – Uran loppukiri jäi vajaaksi ja tappioputki jatkuu

Kataja Basket haki Kupittaan palloiluhallista vierasvoiton meisten Korisliigassa. Erinomaista peliä nähtiin erityisesti kentälle palanneelta Jamar Wilsonilta.

13.11.2020 20:40 Korisliiga

Nokia kesytti Vilppaan – Seagullsille kahdeksas voitto loppuun myydyssä kotihallissa

Miesten Korisliigassa nähtiin illan aikana kaksi ottelua, joista kumpikin ratkesi kotijoukkueelle selkeällä erolla. Voittajat olivat sarjakakkonen BC Nokia ja sarjakärki Helsinki Seagulls.

11.11.2020 21:29 Korisliiga

Kauhajoki otti paikallisherruuden takaisin Kobrilta – Ura ja Pyrintö rellestivät koreilla

Korisliigan keskiviikko tarjosi kolme kamppailua. Pohjanmaan paikallistaistoissa kotitaika piti toistamiseen pintansa, kun Kauhajoki kaatoi Lapuan kotikentällään. Kouvot ja Pyrintö puolestaan parantelivat voitoillaan asemia sarjataulukossa.

10.11.2020 21:02 Korisliiga

Timo Heinonen upotti kaukoheittoja Lahtea vastaan – Seagullsin voittoputkelle ei näy loppua

Helsinki Seagulls otti seitsemännen perättäisen voittonsa miesten Korisliigassa kukistamalla Lahti Basketballin 87–74.

7.11.2020 20:08 Korisliiga

BC Nokia kiilasi kiinni Korisliigan kakkossijaan – Marcus Lewis takoi tolkuttomat tehot Pyrinnön voitossa

Miesten Korisliigassa pelattiin neljän ottelun kierros. Illan voittajia olivat BC Nokia, Tampereen Pyrintö, Kataja Basket ja Kauhajoki.

6.11.2020 20:43 Korisliiga

Kobrat kävi lähellä muttei saanut katkaistua Seagullsin voittoputkea – Kotkassa reipas kotivoitto ja jatkoa Uran tappiokierteelle

Miesten Korisliigassa pelattiin kahden ottelun kierros, josta sarjapisteet veivät voittamaton Helsinki Seagulls ja kakkossijalla niskaan hengittävä KTP-Basket.

5.11.2020 19:00 Korisliiga

Korisliiga-kauden 2020-21 päätteeksi yksikään seura ei putoa urheilullisesti sarjasta

Suomen Koripalloliiton liittohallitus on hyväksynyt kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen, jonka mukaisesti Korisliigan kauden 2020-21 sarjamääräyksiä muutetaan putoamisen suhteen vallitsevan epävakaan tilanteen vuoksi.

4.11.2020 21:21 Korisliiga

Vilpas löylytti kauden erinomaisesti avannutta Pyrintöä – Kauhajoki piti Korihait nollilla

Illan Korisliiga-kierroksen yllättäjä oli Salon Vilpas, joka taltutti Tampereen Pyrinnön reilulla erolla. Kierroksella pelattiin neljä ottelua, joissa muita voittajiksi selvinneitä olivat Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.

3.11.2020 14:00 Korisliiga

Korisliigan kuukauden pelaaja on Seagullsin Kendale McCullum

Ensimmäistä Korisliiga-kauttaan ja vasta toista ammattilaiskauttaan ylipäätään pelaava takamies Kendale McCullum vei lokakuun 2020 kuukauden pelaaja -palkinnon nimiinsä.

1.11.2020 19:09 Korisliiga

Myerin heittokäsi pelasti Lahden koti-illan – Uran tappioputki jatkuu

Ura Basket kävi kirvelevän lähellä kauden ensimmäistä voittoaan. Isäntä Lahti Basketball nokitti viime sekunneilla.

31.10.2020 19:39 Korisliiga

Kouvot junaili Kobrille ensimmäisen kotitappion – Korihait yhä ilman voittoja

Korisliiga-kierroksella voittajiksi selvisivät tänään Kouvot, Kataja ja Vilpas. Kouvojen kotimaisella takamieskaksikolla näyttävä ilta.

30.10.2020 20:32 Korisliiga

Seagulls ja Pyrintö taistelivat kärkipaikasta ennennäkemättömän ailahtelevassa ottelussa

Seagulls ja Pyrintö ottivat toisistaan mittaa tappiottomina joukkueina, ja Seagulls säilytti puhtaan tilinsä. Ottelun kruunasi voittajien 26–0-pisteputki. Kotkassa KTP taipui Nokialle.

Näytä lisää vastaavia