Miika Heinonen KTP:n paitaan

15.7.2018 10:11 Korisliigan kesän pelaajamarkkinoiden aktiivisimpiin joukkueisiin kuuluva KTP-Basket on tehnyt uuden täsmäkiinnityksen takalinjoilleen. Viime kaudet HBA-Märskyssä pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo ja Munkkiniemen Kisapoikien kasvatti Miika Heinonen, 191 cm ja 19 v, siirtyy Kotkaan. Sopimuksesta uutisoi Kymen Sanomat.

Miika Heinonen siirtyy KTP-Basketin takalinjoille. Kuva: FIBA Europe / Zoranka Globorupovic.

- Hän on erittäin nälkäinen ja motivoitunut pelaaja. Miika tulee ehkä vähän puskista, mutta uskon, että hän tulee yllättämään monet taidoillaan, KTP:n päävalmentaja Tomi Kaminen kertoo Kymen Sanomien uutisessa.

- Hän osaa heittää, mutta myös ajaa korille. Miika on pelannut koko uransa pointtia, joten hänellä on edellytykset kakkospelintekijäksi.

Viime kaudella Heinonen taituroi HBA-Märskyssä miesten divarissa 11,6 pistettä, 3,1 levypalloa, 3,4 syöttöä ja 1,4 riistoa ottelua kohden. Heinonen säkitti kakkosensa 41,6%, kolmosena 36,3% ja vapaaheittonsa 87,8% tarkkuudella.

Nuorten maajoukkueissa Heinonen on esiintynyt 55 kertaa. Kesällä 2015 Heinonen kuului historiallisesti EM-kisojen kuudenneksi sijoittuneeseen 16-vuotiaiden poikien maajoukkueeseen ja seuraavana kesänä Heinonen edusti Suomea 17-vuotiaiden poikien MM-kisoissa.

KTP-Basketilla on voimassa sopimukset kaudesta 2018-19 Joonas Lehtorannan, Antto Nikkarisen, Michael Poundsin, Juho Lehtorannan, Janne Lehtorannan ja Miika Heinosen kanssa.

Henkilöt

 
18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia