Miikka Sopanen on BC Nokian naisten uusi päävalmentaja

27.11.2024 10:05 BC Nokian naiset on solminut loppukautta koskevan sopimuksen kokeneen valmentajan, Miikka Sopasen, kanssa. Sopimus sisältää option myös ensi kaudesta.

Denis Kucevicin yllättäen jättäessä päävalmentajan tehtävänsä viikko sitten pelatun tappiopelin jälkeen, BC Nokian naisten taustaryhmä joutui toimimaan nopeasti etsiessään uutta päävalmentajaa. Etsintätyö tuotti onnistuneen lopputuloksen, kun joukkue pääsi valmennussopimukseen Miikka Sopasen kanssa.

Sopasen pitkä valmennusura käsittää muun muassa valmentamista viidellä eri vuosikymmenellä kasvattajaseurassaan Tampereen Pyrinnössä sekä mies- että naisjoukkueita. Hän on myös valmentanut kahta muuta miesten Korisliiga-joukkuetta (KTP ja FoKoPo). Naisten korisliigassa Sopanen on valittu vuoden valmentajaksi kahdesti: 2010 Lappeenrannan Catz ja 2017 Hyvinkään Ponteva. Nämä molemmat kaudet päättyivät naisten liigan mestaruuksiin. Lisäksi hänen saavutuksiinsa kuuluu Hyvinkään vuosilta kaksi SM-pronssia 2018 ja 2019.

Sopanen on jo aloittanut valmennustyönsä Nokialla. Hänen valmennustiimissään jatkavat Angel De Juan Jausas ja Juha Haavisto. Joukkueen seuraava ottelu on vieraspeli vastassa Tampereen Pyrintö ensi lauantaina.

BC Nokia on parhaillaan naisten Korisliigassa toiseksi viimeisellä sijalla: joukkue on voittanut yhdeksästään pelaamastaan ottelusta yhden.

 
13.2.2026 20:34 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut ToPo jäi HBA:n jalkoihin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.

7.2.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö kapusi Vedon ohi - Peli-Karhuille ja BC Nokialle voitot tiukoissa peleissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.

5.2.2026 18:02 Naisten Korisliiga

Tapiolan Hongan Tess Barnesille yhden ottelun kilpailukielto

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Tapiolan Hongan Tess Barnesille yhden ottelun kilpailukiellon.

4.2.2026 20:53 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut katkaisi Vedon voittoputken - EBT jälleen vahvempi Espoon derbyssä

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.

3.2.2026 20:45 Naisten Korisliiga

ToPo nousi voittoon Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.

3.2.2026 10:40 Naisten Korisliiga

Sara Puckett on naisten Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.

31.1.2026 19:03 Naisten Korisliiga

Kärkijoukkueista voittoihin Veto ja Peli-Karhut - ToPo sai tappioputkensa poikki

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.

30.1.2026 21:05 Naisten Korisliiga

HBA jatkoi vahvoja esityksiä

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.

28.1.2026 14:43 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja Jeanae Terry: ‘’Voittoputki kertoo siitä, kuinka laadukas ja monipuolinen joukkue meillä on’’

Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.

24.1.2026 19:30 Naisten Korisliiga

EBT kaatoi Peli-Karhut - Vedon voittoputkelle jatkoa Helsingissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia