Mika Nuolivirta ja Brandon Conley Korihaihin

20.7.2018 14:03 Vuosikausia Suomen juniorimaajoukkueiden vakiokalustoon kuulunut ja viimeiset neljä vuotta Yhdysvaltain yliopistokentillä viettänyt Rekolan Urheilijoiden kasvatti Mika Nuolivirta, 210 cm ja 23 v, debytoi Korisliigassa syksyllä Korihaiden paidassa. Lisää kokoa Korihaihin tuo myös 201-senttinen, 24-vuotias Brandon Conley.

RU:n kasvatti Mika Nuolivirta tekee Korisliiga-debyyttinsä Korihaissa. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.

- Opiskelin Yhdysvalloissa matematiikkaa ja nyt keskityn vain koripalloon. Halusin kunnollisen roolin Korisliigassa ja sellaista Korihaista lupailtiin. Olen sentteri, mutta viime kaudella upotin kolmoset 38% tarkkuudella eli pidän itseäni monipuolisena pelaajana, Nuolivirta luonnehtii Korihaiden tiedotteessa.

Nuolivirta pelasi edellisen kerran Suomessa kaudella 2013-14, jolloin hän urakoi HBA-Märskylle Divari B:ssa 5,2 pistettä ja 4,1 levypalloa ottelua kohden. Viimeiset neljä vuotta Nuolivirta on pelannut Yhdysvaltain yliopistosarjoja ensiksi Freed-Hardemanissa ja sittemmin CSU-Pueblossa.

Nuolivirta on pelannut urallaan myös 74 nuorten maaottelua.

Korihaiden kolmas ulkomaalaiskiinnitys on 201-senttinen, 24-vuotias Brandon Conley, joka pelasi yliopistouransa Oral Robertsissa. Ammattilaisdebyyttinsä Conley teki viime kaudella Slovakiassa, missä hän urakoi 15,9 pistettä ja 9,3 levypalloa ottelua kohden. Conley kruunattiin Slovakian liigan levypallokuninkaaksi.

Korihailla on voimassa sopimukset kaudesta 2018-19 Brandon Conleyn, Bryan Colemanin, Mario Edwardsin, Mika Nuolivirran, Miikka Marttisen, Vesa-Pekka Laineen, Roope Viinikkalan, Emil Djeenin ja Topias Kuukkasen kanssa.

Henkilöt

 
25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

Näytä lisää vastaavia