Mikael Aallolle vuoden jatkosopimus Korihaihin

23.5.2025 11:00 Uudenkaupungin Korihait sai merkittävän palasen ensi kauden joukkueeseen, kun sentteri Mikael Aalto kirjoitti seuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Viime kaudella Susijengi-debyyttinsä tehnyt 208-senttinen Aalto aloittaa syksyllä neljännen kautensa haiparvessa.

Mikael Aalto heiluttelee kotikoreja Wintterissä ensi kaudellakin. Kuva: Korihait

– Halusin olla mukana sellaisessa joukkueessa, jossa on realistiset mahdollisuudet menestyä. Keskusteltuani valmentajien ja pelaajien kanssa olemme kaikki samaa mieltä yhteisestä tavoitteesta. Nyt on mukava päästä keskittymään harjoituskesään, Aalto sanoo sopimuksen varmistuttua.

30-vuotias Aalto kommentoi viime kautta hyvinkin kaksijakoiseksi. Henkilökohtaisella tasolla Aalto tilastoi Korisliiga-uransa huippulukemat, mutta pelaamista vaikeuttivat pari yllättävän sitkeää loukkaantumista.

– Aina loukkaantumisen kohdalla kestää jonkin aikaa päästä takaisin rytmiin. Sen haluaisi tapahtuvan nopeasti, mutta se ei ikinä tapahdu niin äkkiä kuin haluaisi. Siinä mielessä oli yllättävän vaikea kausi, Aalto analysoi.

Vaikka tilastolukemat osoittavat, että Aalto oli viime kaudella sarjan toiseksi paras kotimainen pistemies (15,4 pistettä per peli) ja kolmanneksi paras levypalloissa (6,2 levypalloa), ei sentteri itse halua puhua erityisestä superkaudesta juuri rytmin puutteen takia.

– Pitää silti muistaa, että loukkaantumiset kuuluvat urheiluun ja niitä pitää myös kunnioittaa, hän huomauttaa.

Joukkueen osalta Aalto kuvailee viime kautta ”oikein mainioksi”. Etenkin loppukautta kohden rutiinitaso nousi ja lopulta Korihait osoitti olevansa selkeästi Korisliigan viidenneksi paras joukkue. Toki parempaankin oli sauma.

– Kuuden parhaan joukkoon sijoittuminen ei ole itsestäänselvyys, ja pitää olla hyvä selvitäkseen sinne. Pienestä oli lopulta kiinni, että oltaisiin selvitty mitalipeleihin, Aalto kommentoi.

Viime kauteen mahtui Aallolla myös ensimmäiset kutsut miesten A-maajoukkuerinkiin. Marraskuussa loukkaantuminen esti kuitenkin pääsyn leirille, mutta helmikuussa Aalto teki Susijengi-debyyttinsä EM-karsintaottelussa Tanskassa.

– Oli hieno kokemus olla mukana jengiä. Kivaa oli olla siellä itse ammattilaisena muiden ammattilaisten joukossa ja tehdä asiat tarkasti sekä viimeisen päälle. Paljon oppia, nöyryyttä ja nälkää työntekoon jatkoa ajatellen, Aalto kertaa kokemustaan.

Aalto valmistautuu ensi kauteen luonnollisesti harjoitellen kovaa ja fiksusti kesän ajan.

– Tavoitteena on yksinkertaisesti parantaa suoritusta viime kaudesta, hän päättää.

Korihaiden sopimustilanne kaudelle 2025–2026

  • Mikael Aalto
  • Roni Ahvenjärvi
  • Joni Herrala
  • Jalen Jackson
  • Bojan Sarcevic

Korihaiden päävalmentajana toimii Ivan Ivanovic, valmentajana Valtteri Pihlajamäki ja fysiikkavalmentajana Jyrki Sairanen.

Asiat

 
13.1.2026 09:56 Korisliiga

Devontae Blanton loppukauden sopimuksella Kouvoihin

Kouvot on solminut kuluvan kauden loppuun ulottuvan sopimuksen 198-senttisen Devontae Blantonin kanssa. Blanton pelasi täydet viisi kautta Eastern Kentuckyn yliopistossa.

10.1.2026 21:08 Korisliiga

Pyrinnön Palmi ja Laine pääsivät irti Lapualla ja pistivät pystyyn pistejuhlat – Uudessakaupungissa Korihait yllätti Vilppaan

Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.

9.1.2026 20:38 Korisliiga

KTP:lle muhkea kotivoitto – Raitanen jatkoi nousujohteisia otteitaan

Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.

7.1.2026 20:36 Korisliiga

Seagullsin Henryltä väkevä debyytti vierasvoitossa – Kataja omaan vierasvoittoonsa kuukauden pelaaja Harmonin johdolla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.

7.1.2026 12:21 Korisliiga

De’Vion Harmon on valittu Korisliigan joulukuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.

6.1.2026 21:09 Korisliiga

Korihait päihitti Hongan varmalla joukkuepelillä – espoolaiset putosivat toistaiseksi kärjestä

Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.

3.1.2026 21:11 Korisliiga

Kauhajoki varmisti kotivoiton loistavan kolmannen jakson ansiosta – Vilpas onnistui pysyttelemään rinnalla paalupaikalla

Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.

3.1.2026 10:25 Korisliiga

Teemu Suokas kärsi jo toisen pettymyksen ulkomailla mutta teki väkevän paluun Vilppaaseen: ”Arkipäivän pienet erot voittavassa ja häviävässä joukkueessa pelaamisen välillä huomaa todella selkeästi”

Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.

30.12.2025 21:56 Korisliiga

Sekä Vaaralle että Suokkaalle tuplatupla Vilppaan voitossa – Hongan Peltoniemi riehaantui kaukoheittoilotteluun Kouvolassa

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.

29.12.2025 19:43 Korisliiga

Seagullsin Rougeaulle yhden ottelun kilpailukielto

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.

Näytä lisää vastaavia