Möttölä ja Rannikko samaan seuraan

21.7.2004 Suomalainen koripalloammattilainen Hanno Möttölä jatkaa uraansa Italiassa, mutta uudessa seurassa. Möttölä on allekirjoittanut kaksivuotisen sopimuksen Scavolini Pesaron kanssa. Samassa joukkueessa pelaa myös Suomen toinen huippuammattilainen, Teemu Rannikko.

Viime kaudella Italiassa Fortitudo Bolognassa pelannut Möttölä, 27, puhkuu intoa saadessaan kovan haasteen. Pesaro lunasti tulevaksi kaudeksi paikan Euroopan kovatasoisimpaan ammattilaissarjaan Euroliigaan ja hankki Möttölän joukkueeseen keskeiseen rooliin. 

- Tavoitteenani oli jatkaa Italiassa, kunhan vain löytyy sopiva seura ja tarjous, ja Pesarosta sellainen tuli. Joukkueessa on luvassa runsaasti vastuuta. Lisäksi on mahtavaa päästä pelaamaan yhdessä Teemun kanssa, Möttölä iloitsee. 

Möttölästä tuli viikonloppuna Euroopan siirtomarkkinoiden puheenaihe, kun Espanjan mestari FC Barcelona ryntäsi viime hetkellä suomalaisen kintereille. Muun muassa valmentaja Svetislav Pesic oli yhteydessä suomalaiseen useaan kertaan. 

- Barcelonalla ei ollut kaikki palikat vielä kasassa, eikä se kyennyt takaamaan sopimusta. Seura odotti muun muassa päätöstä Espanjan liigan ulkomaalaissäännöistä. Pesaron tarjoama haaste miellytti minua, enkä halunnut menettää sitä vetkuttelun vuoksi.

Adrianmeren rannalla sijaitsevassa Pesarossa on Italian liigan suurin koripallohalli, ja seuralla legendaarisen fanaattinen kotiyleisö. Ensi kaudella panokset ovat suuret, sillä seura haluaa säilyttää paikkansa Euroliigassa. Italiassa on joka vuosi jaossa vain kaksi paikkaa, kun Fortitudolla ja Trevisolla on varmat paikat. 

Möttölä on Scavolini Pesaron kesän ensimmäinen nimekäs hankinta joukkueeseen, joka putosi Italian liigan välierissä, mutta eteni maan liigacupissa finaaliin saakka. Seuran ykköstähti on amerikkalainen pistelinko Alphonso Ford. Rannikon ja Fordin lisäksi Pesarossa jatkavat mm. serbitakamies Aleksandar Djordjevic ja slovenialaistähti Marko Milic. Seuran odotetaan vielä vahvistavan korinaluskalustoaan. 

Möttölä arvioi viime kauden Bolognassa sujuneen hyvin. Joukkue pääsi Euroliigan ja Italian liigan loppuotteluihin, mutta hävisi molemmat mestaruudet. 

- Ailahtelevuus oli riesanamme, sekä itsellä että joukkueella. Minun oli vaikeata saada kaikkea irti joukkueessa, joissa peliaikaa jaettiin tasaisesti, vaikka peli sujuisi kuinka hyvin tai huonosti, Möttölä kertoi. 

Euroliigassa Möttölä ja Rannikko joutuivat kovaan lohkoon. Pesaro ottaa lohkossa mittaa Euroliigan ja Israelin hallitsevasta mestarista Tel Aviv Maccabista, Espanjan mestarista FC Barcelonasta, Italian mestarista Montepaschi Sienasta, Liettuan mestarista Zalgiris Kaunasista, Slovenian mestarista Olimpija Ljubjanasta sekä kreikkalaisesta AEK Ateenasta ja ranskalaisesta Villeurbannesta.  

Euroliiga-kausi on Rannikolle uran ensimmäinen, Möttölälle kolmas. Möttölä pelasi Euroliigaa kaudella 2001-02 espanjalaisen Tau Ceramica Vitorian ja viime kaudella Skipper Bolognan riveissä. Möttölä tehtaili Bolognassa 22 Euroliigan ottelussa keskiarvoikseen 10,8 pistettä ja 3,8 levypalloa. Italian liigan runkosarjassa 209-senttisen suomalaisen vastaavat lukemat olivat 10,4 ja 4,3.  

Ennen Euroliiga-kokemuksiaan Möttölä pelasi kaksi kautta Atlanta Hawksissa NBA:ssa ja sitä ennen neljä vuotta Utahin yliopistossa, Yhdysvalloissa.

Ennen kuin Möttölä ja Rannikko pääsevät Euroliigassa ja Italian liigassa yhdessä tositoimiin, hioo kaksikko yhteispeliään kuntoon maajoukkueessa. Kaksikko liittyy maajoukkueen vahvuuteen elokuun aikana. Syyskuussa Suomi kohtaa EM-karsinnoissa Georgian vieraissa (11.9.) ja kotikentällään Espoon LänsiAuto Areenalla Luxemburgin (15.9.) sekä Makedonian (18.9.).Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_miehet/
 
21.6.2021 10:06 Suomalaiset ulkomailla

Pudotuspelit käynnistyvät Ranskassa – Lassi Tuovin valmentaman Strasbourgin kausi jo nyt menestys

Lassi Tuovin Strasbourg sijoittui Ranskan ProA:n runkosarjassa kolmanneksi ja pääsee hyvistä lähtökohdista maanantaina alkaviin pudotuspeleihin. Tapahtui viimeisen viikon loppurutistuksessa miten tahansa, on Strasbourgin kausi ollut jo menestys.

21.6.2021 08:06 Suomalaiset ulkomailla

Roope Ahonen tahditti Breoganin nousujuhlat - "Ei voi muuta kuin olla ihan älyttömän kiitollinen"

Roope Ahonen oli yksi Breoganin johtohahmoja, kun lugolaisseura juhli LEB Oron voittoa ja sarjanousua Espanjan ACB-liigaan. Ratkaisevassa finaalissa Alex Murphyn Granada joutui taipumaan.

18.6.2021 09:26 Suomalaiset ulkomailla

LEB Orossa nousufinaalin ratkaisu venyi - Ranskassa runkosarjat päätökseen suomalaisten osalta

Roope Ahosen Breogan puristi pakkovoiton Alex Murphyn Granadasta LEB Oron nousufinaalissa ja ratkaisu siirtyi kolmanteen otteluun. Ranskassa sen sijaan saatiin suomalaisten osalta runkosarjat pakettiin ProA:ssa ja ProB:ssä.

14.6.2021 22:17 Suomalaiset ulkomailla

Teneriffan matka tyssäsi välierään - Murphyn Granada aloitti nousufinaalit voitolla

Sasu Salinin ja Emir Sulejmanovicin Teneriffan kausi Espanjan liigassa päättyi toiseen välierätappioon. LEB Orossa alkoi taas Alex Murphyn ja Roope Ahosen taistelu noususta.

10.6.2021 11:01 Suomalaiset ulkomailla

Teneriffa piti finaalitoiveensa elossa - LEB Orossa suomalaisfinaali

Espanjan liigassa välierät alkoivat tällä viikolla ja Sasu Salinin sekä Emir Sulejmanovicin Teneriffa vei välierän kolmanteen peliin. LEB Orossa sen sijaan nähdään suomalaisfinaali ja Ranskassa Lassi Tuovi on ehdolla vuoden valmentajaksi.

9.6.2021 15:27 Suomalaiset ulkomailla

Tuomas Iisalon aikakausi Crailsheimissa sai hienon päätöksen – uusi projekti alkamassa Bonnissa

Tuomas Iisalon viisivuotinen pesti Merlins Crailsheimin peräsimessä tuli päätökseen tänä keväänä. Iisalo sai keväällä 2016 käsiinsä putoamaan tuomitun joukkueen, jonka hän jätti jälkeensä yhtenä Bundesliigan kärkijoukkueena.

4.6.2021 07:49 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salinin Teneriffa eteni historiallisesti välieriin

Sasu Salinin Teneriffa ei jättänyt mitään sattuman varaan, vaan kuittasi itselleen välieräpaikan suoraan kahdella voitolla. Roope Ahonen oli sen sijaan isossa roolissa Breoganin avatessa LEB Oron välieräsarjan voitolla.

3.6.2021 17:14 Suomalaiset ulkomailla

Itävallan mestaruus maistui suomalaisille – ”Kyllä se näkyi kuinka tärkeä se oli”

Anton Mirolybovin ja Aleksi Koskisen valmentama sekä Daniel Dolencin edustama Swans Gmunden pääsi juhlimaan kauden päätteeksi Itävallan mestaruutta. Mirolyboville ja Dolencille mestaruus merkitsi paljon ja tuntui hyvältä.

1.6.2021 12:31 Susiladies

Anniina Äijänen siirtyy tulevaksi kaudeksi Saarlouis Royalsiin, Saksan Bundesliigaan

Päättyneellä kaudella Universitario de Ferrolia Espanjan pääsarjaan nostamassa ollut Anniina Äijänen, 25, vaihtaa tulevaksi kaudeksi maisemaa Keski-Eurooppaan. Susiladiesin luottopelaajan uusi osoite on Saksan Bundesliigassa pelaava Saarlouis Royals.

31.5.2021 21:15 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salin valmiina pudotuspelien alkuun – ”Vastustaja on tuttu”

Espanjan liigassa pudotuspelit käynnistyvät maanantaina ja Sasu Salinin sekä Emir Sulejmanovicin osalta puolivälierät alkavat tiistaina. Suomalaiskaksikon joukkueen Teneriffan vastustajaksi asettuu Mestarien liigan mestari San Pablo Burgos.

31.5.2021 10:59 Suomalaiset ulkomailla

Tuomas Iisalo Telekom Baskets Bonnin päävalmentajaksi

Viimeiset viisi kautta menestyksekkäästi Merlins Crailsheimia valmentanut Tuomas Iisalo siirtyy Telekom Baskets Bonnin päävalmentajaksi. Iisalon sopimus on kaksivuotinen. Myös Joonas Iisalo siirtyy seuraan apuvalmentajaksi.

30.5.2021 21:31 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsen sai ehjän kauden - "Kehitystä tapahtui”

Alexander Madsen pääsi juhlimaan uransa toista Latvian mestaruutta, kun VEF Riika jyräsi mestariksi. Henkilökohtaisella tasolla Madsen välttyi pahimmilta loukkaantumisilta ja ainoa takaisku kauden aikana oli sairastuminen koronavirukseen.

30.5.2021 14:12 Korisliiga

Aatu Kivimäki Tigers Tübingenin vahvuuteen

Kevään 2021 Suomen mestaruuden salolaiselle Vilpas Vikingsille ratkaisseiden pelaajien eliittiin ryminällä kohonnut karkkilalaislähtöinen Aatu Kivimäki, 23, siirtyy ensi kaudeksi Saksan kakkostasolle Pro A:han. Kivimäen uusi työnantaja on suomalaisen valmentajakaksikon Daniel Jansson-Hussain Dassouki luotsaama Tigers Tübingen.

29.5.2021 11:44 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni kasvoi johtajana kauden aikana – ”Sain olla isossa roolissa joukkueessa”

Edon Maxhuni pelasi erinomaisen kauden virolaisen Pärnu Sadamin riveissä. Maxhuni johdatti Pärnun aina Viron liigan finaaliin saakka ja palkintona kaudesta oli hopeinen mitali sekä valinta Viron liigan tähdistöviisikkoon.

28.5.2021 13:09 Susijengi

Elias Valtonen kolmivuotisella sopimuksella Espanjan liigaan

Susijengin ratkaisupelaajien kastiin kohinalla noussut Euran Veivan kasvatti Elias Valtonen, 200 cm ja 21 vuotta, on solminut kolmevuotisen sopimuksen Espanjan ACB-liigaa pelaavan Basquet Manresan kanssa. Ammattilaisuransa Saksan Pro A:n Tigers Tübingenissa aloittanut Valtonen odottaa Manresasta uutta kehitysloikkaa urallaan.

24.5.2021 09:41 Suomalaiset ulkomailla

Espanjan sarjoissa ratkaisuhetket käsillä – Alasen kausi päätökseen

Espanjan sarjoissa loppuratkaisut ovat alkamassa, kun ACB:ssa päättyi runkosarja ja LEB Orossa käynnistyivät pudotuspelit. Aapeli Alasen kausi Tshekin liigassa sen sijaan päättyi ja Saksan Bundesliigassa Merlins Crailsheim taistelee vielä välieräpaikasta.

24.5.2021 08:38 Susiladies

Marianne Kalin jatkaa Espanjan pääsarjan Bembibressä myös ensi kaudella

Espanjan pääsarjassa pelaava Bembibre ja Susiladiesin iso pelaaja Marianne Kalin, 23, ovat solmineet jatkosopimuksen. Tällä viikolla 24 vuotta täyttävä Kalin tilastoi Bembibrelle päättyneellä kaudella 3,2 pistettä ja 2,0 levypalloa ottelua kohden.

20.5.2021 09:07 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsen voitti Latvian mestaruuden – ”Hieno päättää kausi näin”

Alexander Madsen pääsi juhlimaan Latvian mestaruutta, kun VEF Riika jyräsi mestariksi suoraan neljässä ottelussa. Edon Maxhunin kaulaan sen sijaan pujotettiin hopeiset mitalit Viron liigassa ja hänet valittiin myös sarjan tähdistöviisikkoon.

19.5.2021 10:37 Suomalaiset ulkomailla

Tuomas Iisalon johtama Merlins Crailsheim iskee Bayern Münchenin kimppuun pudotuspeleissä

Suomalaisen valmennuskolmikon Tuomas Iisalon, Joonas Iisalon ja Juho Kailion valmentama Merlins Crailsheim aloittaa pudotuspelit Saksan Bundesliigassa keskiviikkona. Merlinsillä on edessään kova haaste, sillä vastaan asettuu Euroliigassa tällä kaudella hienosti menestynyt Bayern München.

17.5.2021 07:45 Suomalaiset ulkomailla

Dolenc, Mirolybov ja Koskinen juhlivat Itävallan mestaruutta – ”Nyt on aika nauttia”

Daniel Dolencin edustama ja Anton Mirolybovin sekä Aleksi Koskisen valmentama Swans Gmunden voitti Itävallan mestaruuden. Latviassa Alexander Madsen on voiton päässä mestaruudesta.

Näytä lisää vastaavia