17.11.2020 08:46 Suomen nuorisomaajoukkueiden vakiokasvo Mustapha Amzil, 19, on sitoutunut Daytonin yliopistoon. Tällä hetkellä First Love Christian Academyssä opiskeleva Amzil kirjautuu Daytonin opiskelijaksi tammikuussa.

Mustapha Amzil (kesk.) on sitoutunut Daytonin yliopistoon. Kuva: Ville Vuorinen.
Amzil on ollut jo hetken aikaa Yhdysvalloissa First Love Christian Academyssä, joka on ns. prep school, joka valmistaa opiskelijoitaan yliopistoon. Monet yliopistot ovat olleet hänen perässään, mutta Dayton nousi rekrytointiprosessissa ykköseksi.
– Mielestäni Dayton on täydellinen paikka minun pelityylilleni. Heittäminen ja levypallot ovat paras osa minun pelaamistani. Se sopii hyvin siihen, mitä Dayton on tekemässä, Amzil kommentoi Daytonin sosiaalisessa mediassa.
Amzil on Kotkan Työväen Palloilijoiden kasvatti, joka siirtyi lukioikäisenä opiskelemaan ja pelaamaan pääkaupunkiseudulle HBA-Märskyyn. Edelliskaudella hän hän tehtaili Divisioona A:ssa keskimäärin 10,6 pistettä, 8,1 levypalloa ja 2,3 syöttöä ottelua kohden.
Nuorisomaajoukkueurallaan Amzil on pelannut yhteensä huimat 86 maaottelua Sudenpennuissa.
Dayton Flyers pelaa NCAA:n ykkösdivisioonaa Atlantic 10 -konferenssissa ja on selvittänyt tiensä NCAA:n lopputurnaukseen historiansa aikana 18 kertaa. Viimeisimmät lopputurnaukset ovat vuosilta 2014-2017.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ta Weber Staten riveissä pelannut Tapiolan Hongan kasvatti Viljami Vartiainen, 198 cm ja 22 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen UC Santa Barbaran riveihin Miro Littlen joukkuekaveriksi.
Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain NCAA-liigassa pelannut jyväskyläläislähtöinen HoNsUn kasvatti Eemeli Yalaho, 203 cm ja 21 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen North Carolina Staten riveihin.
Lupauksia herättäneen debyyttikauden Draken yliopiston paidassa pelannut Okku Federiko vaihtaa joukkuetta Yhdysvaltain NCAA-liigassa. 207-senttinen ja 21-vuotias Federiko edustaa tulevalla kaudella illinoisilaista Northwesterniä, joka on edennyt 2020-luvulla kahdesti NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen.
Viimeisen kahden kauden ajan Korisliiga-kentillä vakuuttavaa jälkeä tehnyt Tapiolan Hongan kasvatti Samu Adler, 198 cm ja 18 vuotta, on valinnut yliopistojoukkueekseen Big East -konferenssissa pelaavan Butlerin. Suomen nuorisomaajoukkueiden vakiokastiin Adlerin tavoin viime vuosina kuulunut Olavi Suutela siirtyy puolestaan Oregon Statesta UC San Diegon yliopistoon.
Päättyneellä NCAA-kaudella North Carolinassa pelannut Elina Aarnisalo, 20, palaa ensi kaudeksi UCLA:n riveihin, jossa hän aloitti yliopistouransa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa Elina Aarnisalon edustama North Carolina putosi leikistä ulos, kun UConn oli parempi 42-63 (20-28).
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n lopputurnauksessa Elsa Lemmilä ja Ohio State hävisivät Notre Damelle 83-73 (43-35). Lemmilä heitti 9 pistettä ja keräsi 10 levypalloa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja North Carolina pääsivät 16 parhaan joukkoon. Elsa Lemmilä ja Ohio State kamppailevat samasta saavutuksesta tänään. Albina Syla ja Rhode Island taas putosivat leikistä ensimmäisellä kierroksella.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa, March Madnessissä, jokainen suomalaisjoukkue putosi leikistä ulos viikonlopun jäljiltä. Viimeisenä putosi Federiko Federikon Texas A&M.