Naisten Korisliigassa kotivoittojen juhlaa

23.11.2013 20:30 Naisten Korisliigassa nähtiin neljä kotivoittoa, kun Tapiolan Honka, Torpan Pojat, Tapiolan Honka ja Forssan Alku pitivät kukin sarjapisteet kotihalleissaan. Kierroksen suurimman yllätyksen esitti nuori Tapiolan Honka, joka voitti kokeneen Äänekosken Huiman 82-58 (42-32).

Nuoren Tapiolan Hongan onnistujiin kuului 12 pistettä pussittanut 17-vuotias Elina Koskimies.

Venlakaisa Hölttä oli ToPon paras pistenainen HoNsUa vastaan 25:llä pisteellä.

Reetta Piiparin PeKalta peräti neljä pelaajaa ylitti kahdenkymmenen pisteen rajan.

Sandra Garcian lisäksi vahvistukset Kerah Nelson ja Chevon Keith takasivat kotivoiton Forssan Alulle. Kuvat: Francois Pertuis, Tytti Nuoramo & Kai Kilappa.

Honka tuli puoliajan jälkeen kentälle pirteällä puolustuksella, pistäen kovaa painetta pallolliseen pelaajaan. Prässäys tuotti tulosta ja tapiolalaiset juoksivat nopeasti itselleen parinkymmenen pisteen johdon tiukan ensimmäisen puoliajan jälkeen.


- Olimme astetta energisempiä tänään. Puolustuksen kautta saimme itseluottamusta hyökkäykseen. Ensimmäistä kertaa tänä kautena saatiin hyökkäyspäässä onnistumisia laajalta rintamalta, Hongan päävalmentaja Kimmo Kujansivu kommentoi.

Vahvistuskaksikko Shanel Harrison (32/9) ja Jasmine Byrd (14/4) olivat erityisesti pelipäällä Hongalta. Suomalaisosastolta 17-vuotias Elina Koskimies teki 12 pistettä ja 18-vuotias Jenni Rantanen viimeisteli hienon tilastorivin 11 pistettä, 6 levypalloa ja 4 syöttöä.

Herhiläisiltä vahvistukset Lonniya Bragg (15/21) ja Jordan Madden (10/9) saivat taustatukea nuorisokaartilta Karoliina Rytkönen (11/0) ja Emmi-Julia Nurmi (11/0).


ToPolle vakuuttava kotivoitto


Töölön Kisahallissa Torpan Pojat otti kotivoiton jyväskyläläisestä HoNsUsta 69-50 (30-23). Vierasjoukkue pysyi ToPon kyydissä toisen neljänneksen puoliväliin saakka, kunnes siskokset Vilma ja Vilja Kesänen avasivat kotijoukkueen pelin onnistumisillaan. Honsulaisten pyristyksistä huolimatta kotijoukkue pystyi pitämään noin kymmenen pisteen johtonsa läpi pelin, ja kaunistelemaan lopputuloksen viime minuuteilla.

Kotijoukkueelta Venlakaisa Hölttä (21/5/5 syöttöä) ja Niina Laaksonen (20/9) pelasivat tehokkaimmin. Kesäsistä Vilma teki 10 pistettä ja jakoi 4 syöttöä, sekä Vilja puolestaan teki 6 pistettä ja torjui kaksi heittoa. Ashlee Roberson keräsi, kuuden pisteen ohella, peräti 17 levypalloa.

HoNsUn ykkönen oli kokoonpanoon palannut Nikki Speed (13/6). Sofia Löfman, Titta-Riina Lepistö (10/12) ja Minna Sten (8/13) säestivät.


PeKa murskasi Keravan


Peli-Karhut eivät jättäneet jossiteltavaa Keravan Energia Teamille, dominoiden peliä joka osa-alueella vastaan ja voittaen lopulta 123-72 (53-35). Kokeneempi ja kookkaampi kotijoukkue vei levypallot ja heitti pelitilanneheittonsa huikealla tarkkuudella: kakkoset 57% (42/74) ja kolmoset 43% (9/21).

Jopa kolme kotkalaista pääsi yli kahdenkymmenen pisteen: Taru Tuukkanen (29/15), Andrea Barbour (23/11/6 syöttöä/5 riistoa), Krystal Vaughn (22/12) ja Reetta Piipari (22/1/8 syöttöä/6 riistoa), joka heitti kuusi kolmosta pohjaan.

Keravalta perässä pysyivät Rosetta Adzasu (16/3), Rosa Pakarinen (12/3) ja 18-vuotias Miina Lapila (10/1).

 

Alulle toinen kotivoitto tällä kaudella
 

Forssan Alku katkasi kolmeen venyneen tappioputkensa Turun Rientoa vastaan pistein 89-60 (48-32). Alku sai puolustuspelinsä kuntoon ja pakotti vierasjoukkueen lukuisiin menetyksiin. Puolustuksen myötä hyökkäyskin alkoi kulkea ja kotijoukkue sai toisen kotivoittonsa Feeniksissä.

Kerah Nelson (24/8) ja Chevon Keith (20/8/5 riistoa) toimivat voiton pääasiallisina arkkitehteinä. Myös Sandra Garcia (14/3), Katri Menna (10/5/4 syöttöä/5 riistoa) ja Sanna Helenius (10/1) pääsivät näyttämään taitojaan.

Ilman La'Keisha Suttonia ja Danisha Corbettia pelanneelta Riennolta parhaimmat tehot tekivät Tiia Hietanen (17/1), Camilla Grönberg (12/0) ja Arrate Agirre (11/3/5 riistoa).

 

Lisätietoja: Naisten Korisliiga
 
7.9.2021 10:41 Naisten Korisliiga

Henna Salomaa palaa naisten Korisliigaan – myös Kelsey McClure vahvistamaan ToPoa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi uutta pelaajasopimusta tulevalle kaudelle. Joukkueeseen lisäkokemusta tuo paluun Korisliiga-kentille tekevä Henna Salomaa. Lisäksi seura solmi sopimuksen Kelsey McCluren kanssa.

6.9.2021 08:37 Naisten Korisliiga

Vuoden pelaajaksi valittu Linda-Lotta Lehtoranta jatkaa Peli-Karhuissa

Hallitseva Suomen mestari sai iloisia uutisia, kun naisten maajoukkueen takapelaaja Linda-Lotta Lehtoranta solmi yksivuotisen jatkosopimuksen kotkalaisseuran kanssa.

3.9.2021 08:30 Naisten Korisliiga

EBT:lle tärkeitä jatkosopimuksia: Vesiluoma, Mäntylä ja Niinikoski jatkavat

Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Espoo Basket Team on solminut jatkosopimukset Lotta Vesiluoman, Kiia Mäntylän ja Amanda Niinikosken kanssa. Uusina pelaajina joukkueeseen liittyvät Juliana Haddad ja Roberta Björnman.

25.8.2021 08:55 Susiladies

Liisa Taponen on sitoutunut Illinoisin yliopistoon

Kasvattajaseurassaan Tampereen Pyrinnössä loistodebyyttikauden naisten Korisliigassa pelannut Liisa Taponen, 19, on tehnyt suullisen sitoumuksen University of Illinoisin kanssa. Susiladiessa tulikasteensa tänä kesänä saanut Taponen siirtyy Yhdysvaltojen yliopistosarjaan syksyllä 2022.

5.8.2021 09:07 Naisten Korisliiga

Upea ura jatkuu: Taru Tuukkanen vahvistamaan ToPoa

Suomalaisen naiskoripalloilun ikoni, Taru Tuukkanen, on solminut vuoden mittaisen sopimuksen kasvattajaseuransa kanssa. Tuukkanen tekee paluun seuran edustusjoukkueeseen yli kymmenen vuoden tauon jälkeen.

26.7.2021 08:23 Naisten Korisliiga

Rashida Timbilla vahvistaa Kouvottaria – Elli Salovaara jatkaa

Naisten Korisliigan Kouvottaret on solminut tulevaa kautta koskevan pelaajasopimuksen kanadalaisen 185-senttisen Rashida Timbillan, 28, kanssa. Timbillan lisäksi takapelaaja Elli Salovaara, 20, jatkaa Kouvolassa myös tulevalla kaudella.

23.7.2021 10:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan vahvistettu sarjaohjelma kaudelle 2021-2022 on julkaistu

Kamppailu Suomen mestaruudesta naisien osalta käynnistyy lokakuun alussa ja mestari on selvillä viimeistään 26.4.2022. Myös naisten Korisliigassa siirrytään formaattiin, jossa joukkueet jaetaan tammikuussa ylempään ja alempaan jatkosarjaan.

17.7.2021 13:21 Naisten Korisliiga

Magdalene Agyei ja Meri Damoiseaux jatkavat ToPossa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi jatkosopimusta. Viime kausien luottopelaaja Magdalene Agyei, 22, jatkaa joukkueessa, jonka lisäksi myös Meri Damoiseaux, 20, on solminut jatkosopimuksen ToPon kanssa.

14.7.2021 13:03 Naisten Korisliiga

Elena Melto tekee paluun Lappeenrannan Catziin

Naisten Korisliigan Catz Lappeenranta sai riveihinsä kovan luokan paluumuuttajan, kun kaksi edellistä kautta Peli-Karhuissa pelannut Elena Melto, 35, palaa kasvattajaseuraansa. Melton ja Catzin välinen sopimus on yksivuotinen.

12.7.2021 14:43 Naisten Korisliiga

Vuoden kehittynein pelaaja Roosa Kosonen siirtyy Forssan Alkuun

Naisten Korisliigan kauden 2020/21 kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Roosa Kosonen, 21, siirtyy Catz Lappeenrannasta Forssan Alkuun. Alku on myös tehnyt sopimuksen Tampereen Pyrinnöstä siirtyvän Tinna Rantalaisen kanssa.

28.6.2021 11:06 Susiladies

Minna Sten on päättänyt lopettaa koripallouransa

Kaksinkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja, kolminkertainen Suomen mestari ja 76 naisten maaottelua pelannut Minna Sten, 33, on päättänyt lopettaa uransa.

17.6.2021 20:00 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2021–22 myönnetty – mukana ennätysmäärä joukkueita

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2021–22. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

25.5.2021 10:00 Korisliiga

Aalto, Luukkonen ja Salonen divisioonien parhaat pelaajat, Vilppaan Vihiniemi Vuoden seurajohtaja

Mikael Aalto valittiin I divisioona A:n parhaaksi pelaajaksi, I divisioona B:n paras oli Eemi Luukkonen. Naisten I divisioonan Vuoden pelaajaksi valittiin Sanni Salonen. Mestaruutta juhlineen Salon Vilppaan toiminnanjohtaja Marko Vihiniemi palkittiin Vuoden seurajohtajana. 

7.5.2021 14:40 Naisten Korisliiga

Linda-Lotta Lehtoranta on naisten Korisliigan Vuoden pelaaja, mestari Peli-Karhut rohmusi palkintoja

Naisten Korisliiga-seurojen valmentajat ja kapteenit valitsivat 29-vuotiaan Linda-Lotta Lehtorannan sarjan parhaimmaksi pelaajaksi. Suomen mestari Peli-Karhujen edustajia palkittiin neljässä kategoriassa.

5.5.2021 10:22 Naisten Korisliiga

Tähtipelaaja Zykera Rice vuoden jatkosopimukseen Peli-Karhujen kanssa

Tuore Suomen mestari Peli-Karhut solmi jatkosopimuksen Gonzagan yliopiston kasvatin Zykera Ricen kanssa.

29.4.2021 12:14 Naisten Korisliiga

Mestaruushaastattelussa Roosa Lehtoranta: ’’ Sillä on iso merkitys, että ensimmäinen mestaruus tulee siellä, mistä kaikki on lähtöisin’’

Kotkan Peli-Karhut juhli sunnuntaina Suomen mestaruutta. Joukkueen riveissä ensimmäisestä mestaruudestaan pääsi nauttimaan seuran oma kasvatti Roosa Lehtoranta.

25.4.2021 17:19 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut vei Suomen mestaruuden

Finaalisarjan neljäs ottelu pelattiin Espoossa. Peli-Karhut nousi toisella puoliajalla voittoon 75-57 ja pääsi juhlimaan Suomen mestaruutta. Joukkue voitti kauden aikana kaiken mahdollisen, sillä se vei tällä kaudella myös Suomen cupin.

24.4.2021 12:02 Korisliiga

Koriksen supersunnuntai valtaa Ruudun – kuuden tunnin lähetyksessä katkolla miesten sekä naisten mestaruus

Tulevana sunnuntaina vietetään todellista korisfanien juhlaa, kun Ruutu välittää naisten 4. ja miesten 5. finaaliottelun suorana kanavillaan. Ennakkostudio käynnistyy jo klo 14.30. Peli-Karhut ja Vilpas voivat voitolla varmistaa Suomen mestaruuden.

22.4.2021 20:10 Naisten Korisliiga

Hongalle avausvoitto finaalisarjassa

Kotkan Peli-Karhuilla oli mahdollisuus ratkaista Suomen mestaruus suoraan kolmessa ottelussa. Vierasjoukkue ei kuitenkaan tähän suostunut ja hallitsi päivän ottelua oikeastaan alusta loppuun. Ratkaisu siirtyi ainakin neljänteen peliin, kun Honka voitti 90-64.

20.4.2021 09:10 Erotuomarit

Naisten toisessa finaalissa tehtiin historiaa: naispuolinen nelikko vastasi oikeuden jakamisesta

Tapiolan Hongan ja Peli-Karhujen toisessa finaalissa tehtiin suomalaista korishistoriaa, kun ottelun koko erotuomarikolmikko sekä komissaari olivat naisia.

Näytä lisää vastaavia