Naisten välierät venyvät

31.3.2010 Runkosarjavoittaja Catz aloitti kirin kahden tappion jälkeen kukistamalla Huiman naisten SM-koriksen kolmannessa välierässä numeroin 58-39 (26-18). Äänekoskelaiset johtavat ottelusarjaa yhä 2-1, joten Catzin olisi loppuotteluihin päästäkseen voitettava sekä Äänekoskella että kotiparketillaan Lappeenrannassa.

Elisa Buen Catz oli keskiviikon kolmannessa välierässä koko ajan askeleen edellä Kenya Robinsonin (takana) Huimaa.

Porchia Green ja Peli-Karhut veivät toistamiseen kotiedun Espoo Teamilta toisessa välieräparissa. Kuvat: Kimmo Metsälä & Matti Koskinen.

- Eihän tämä vielä tilannettamme mihinkään käännä, mutta toivottavasti osaamme nyt käsitellä asian oikein. Huiman kotisali on äärimmäisen hankala paikka hakea vierasvoitto, mutta tällä tavalla puolustamalla se voi onnistua, kommentoi Catzin valmentaja Miikka Sopanen.

Tilastojen mukaan Catz ei saanut vieläkään kuriin Huiman Kenya Robinsonia (19 pistettä/9 levypalloa), mutta vieraista ei muita ratkaisijoita löytynyt.

- Kenya on niin kovan luokan pelaaja, että hän takoo aina kovat tilastolukemat. Saimme kuitenkin sopivasti passiiviseen paikkapuolustukseen vaihtamalla sotkettua hänenkin pelaamistaan, Sopanen korosti.

Levypallot lukemin 44-32 voittaneen Catzin tehosta vastasivat Robinsonia puolustanut Elisa Bue (16/9) ja Jelena Solovjeva (11/11). Catzin puolustuksen prässissä Huima onnistui vain kahdesti kolmen pisteen heitossa, harvimmin koko kauden aikana.

PeKa jatkoi vierasjuhlaa

Tasapisteisiin runkosarjassa päätyneiden Espoo Teamin ja Peli-Karhujen välieräsarjassa jatkettiin erikoista vierasjuhlaa. Kotietu jäi jo kolmannen kerran peräkkäin hyödyntämättä, kun espoolaiset nöyrtyivät Tapiolassa kotkalaisille lukemin 77-80 (41-37).

PeKa johti puoli minuuttia ennen loppua vielä yhdeksällä pisteellä, joten kotijoukkuetta eivät pelastaneet edes pistein 10-4 menneet loppuhetket.

- Homma oli hanskassa, mutta erikoinen virhe puoli minuuttia ennen loppua laittoi homman tiukaksi, henkäisi PeKan valmentaja Seppo Kurki.

- Pallollinen prässimme (menetykset 24-10) toimi voiton arvoisesti. Taitaa olla niin, että nuorille pelaajille kotietua ei aina ole, kun tuttujen edessä pelaaminen jännittää, hämmästeli Kurki ottelusarjan kolmatta vierasvoittoa.

PeKan täyden peliajan urakoineet tehonaiset Lisa Lee (24/3) ja Green (15/7) takoivat tauon jälkeen yhteensä 30 pisteen saaliin. Runsaan 13 minuuttia pelanneen Lotta Richterin (6/3) kaksi kolmosta osuivat koko joukkuetta henkisesti helpottaneeseen paikkaan.

Espoolaisten parhaat tilastolukemat kuittasivat Susanna Rinta (17/2) ja Niina Laaksonen (16/15).

Neljännet välierät pelataan lauantaina. Jos voitot ovat sen jälkeen 2-2, jatkuu urakka toisena pääsiäispäivänä maanantaina.

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
18.8.2022 09:46 Naisten Korisliiga

Carmen Tyson-Thomas siirtyy EBT:hen, Mäntylä ja Lähde jatkosopimuksiin

Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Espoo Basket Team ja Carmen Tyson-Thomas ovat solmineet sopimuksen tulevalle kaudella. Lisäksi seura solmi jatkosopimukset omien kasvattien Kiia Mäntylän ja Ruska Lähteen kanssa.

15.8.2022 09:52 Naisten Korisliiga

Cayro Lyza-Toomingas Forssan Alkuun

Forssan Alku on tehnyt kauden 2022-2023 kattavan sopimuksen 18-vuotiaan Cayro-Lyza Toomingasin kanssa.

11.8.2022 10:59 Naisten Korisliiga

Makeda Nicholas Kouvottarien toinen ulkomaalaisvahvitus - seura kiinnitti 3 suomalaispelaajaa

Kouvottaret on solminut yksivuotisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Makeda Nicholaksen kanssa. Uusina kasvoina riveihin liittyy Claudia Kärnä sekä Essia Hurme. Viime kauden joukkueesta Pinja Leppänen jatkaa Kouvottarissa.

5.8.2022 10:04 Naisten Korisliiga

Meri Kanerva ja ToPo jatkosopimukseen, Aarrejoki uutena mukaan

Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva ToPo on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen Meri Kanervan kanssa. Annika Aarrejoki siirtyy joukkueeseen JBA:n riveistä.

5.8.2022 09:37 Naisten Korisliiga

Tuulia Anttonen palaa Vimpelin Vetoon

Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Vimpelin Veto on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen seuran oman kasvatin Tuulia Anttosen, 25, kanssa.

4.8.2022 13:36 Naisten Korisliiga

Tera Reed vahvistamaan Pyrinnön naisten liigajoukkuetta

Yksivuotisella sopimuksella Tampereelle saapuva Akiene Tera Reed, 23, on Uuden-Seelannin ja Yhdysvaltojen kaksoiskansalainen, joka on pelannut yliopistourallaan NCAA-sarjaa Virginiassa (VCU) ja Etelä-Kaliforniassa (USC).

4.8.2022 13:35 Naisten Korisliiga

Jemina Airaksinen siirtyy Forssan Alkuun

Lähestyvään naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Forssan Alku on vahvistanut kokoonpanoaan 185-senttisellä ja 4/5-paikoilla viihtyvällä Jemina Airaksisella.

30.7.2022 12:21 Naisten Korisliiga

Susiladies-debyyttinsä tänä kesänä tehnyt Ninni Salmi siirtyy Vimpelin Vetoon

Kesäkuussa debyyttinsä naisten maajoukkueessa tehnyt Ninni Salmi, 25, on tehnyt pelaajasopimuksen naisten Korisliigassa pelaavan Vimpelin Vedon kanssa.

30.7.2022 12:08 Naisten Korisliiga

Heta Äijänen Kouvottarien vahvuuteen – Tierra Hodges aloittaa ammattilaisuransa Kouvolassa

Kouvottaret on solminut tulevaa kautta koskevan pelaajasopimuksen 186-senttisen Tampereen Pyrinnön kasvatin Heta Äijäsen, 25, kanssa. Äijäsen lisäksi 175-senttinen yhdysvaltalaispelaaja Tierra Hodges , 24, on allekirjoittanut ensimmäisen ammattilaissopimuksensa Kouvottarien kanssa.

27.7.2022 15:02 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan vahvistettu sarjaohjelma kaudelle 2022-2023 on julkaistu

Kamppailu Suomen mestaruudesta naisien osalta käynnistyy syys-lokakuun vaihteessa ja mestari on selvillä viimeistään 27.4. Korisliiga jatkaa formaatilla, jossa 18 kierroksen jälkeen joukkueet jaetaan ylempään ja alempaan jatkosarjaan.

27.7.2022 13:56 Naisten Korisliiga

Riikka Kujala jatkaa Vimpelin Vedossa

Naisten Korisliiga-kauteen 2022-23 valmistautuva Vimpelin Veto ja seuran oma kasvatti Riikka Kujala, 27, ovat solmineet jatkosopimuksen.

27.7.2022 08:32 Naisten Korisliiga

Hongan naiset jatkosopimukseen Peppi Tyynilän kanssa – Ella Väätänen ja Maddi Utti uusina kasvoina

Naisten Korisliiga-kauteen 2022-23 valmistautuva Tapiolan Honka on tehnyt jatkosopimuksen Peppi Tyynilän, 19, kanssa. Uusina kasvoina joukkueessa nähdään NCAA-kentiltä takaisin Suomeen palannut Ella Väätänen, 25, ja yhdysvaltalainen Maddi Utti, 23.

25.7.2022 08:16 Naisten Korisliiga

Anni Kujala jatkaa Vimpelin Vedossa

Naisten Korisliigassa pelaava Vimpelin Veto on tehnyt jatkosopimuksen seuran oman kasvatin Anni Kujalan, 29, kanssa. Kujalalle tuleva kausi tulee olemaan jo hänen kymmenes naisten Korisliigassa.

22.7.2022 10:08 Naisten Korisliiga

Iina Keski-Saari jatkaa Tampereen Pyrinnössä

Tampereen Pyrinnön naisten Korisliiga-joukkue on tehnyt jatkosopimuksen jo kahdeksanteen liigakauteensa valmistautuvan Iina Keski-Saaren, 24, kanssa.

22.7.2022 09:47 Naisten Korisliiga

Kouvottarille tukku jatkosopimuksia ja uutena pelaajan Timperi – Frimodig jatkaa valmennuksessa

Naisten Korisliiga-kauteen 2022-23 valmistautuva Kouvottaret on tehnyt tukun jatkosopimuksia, kun Saara Sandell, Roosa Frimodig, Yasmine Blomfelt sekä päävalmentaja Joonas Frimodig ovat tehneet jatkosopimukset. Uutena pelaajana Kouvottarissa nähdään Johanna Timperi.

21.7.2022 08:45 Suomalaiset ulkomailla

Lotta Vesiluoma siirtyy Ruotsin pääsarjan Alvik Basketiin

Espoo Basket Teamin kantaviin voimiin jo yli puoli vuosikymmentä kuulunut Lotta Vesiluoma, 25, siirtyy ensimmäistä kertaa urallaan ulkomaille, kun Vesiluoma on tehnyt sopimuksen Ruotsin pääsarjassa pelaavan Alvik Basketin kanssa.

21.7.2022 08:33 Naisten Korisliiga

Breon Gunnels täydentää Forssan Alun ulkomaalaiskolmikon

Naisten Korisliigassa pelaava Forssan Alku on tehnyt pelaajasopimuksen kolmannen ulkomaalaisvahvistuksensa kanssa, kun Breon ”Bre” Gunnels, 23, käynnistää ammattilaisuransa Forssassa.

20.7.2022 12:07 Naisten Korisliiga

Cierra Walker Gonzagan yliopistosta vahvistamaan Hongan naisten joukkuetta

Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkue on tehnyt pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen Cierra Walkersin, 24, kanssa. Walker päätti seniorikautensa keväällä Gonzagan yliopistossa.

18.7.2022 10:03 Naisten Korisliiga

Magdalene Agyei ja Meri Damoiseaux jatkavat ToPossa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on tehnyt kaksi jatkosopimusta, kun Magdalene Agyei, 23, ja Meri Damoiseaux, 21, jatkavat joukkueessa myös ensi kauden.

15.7.2022 16:51 Naisten Korisliiga

Kaulo, Pirttinen ja Monk sopimuksiin Forssan Alun kanssa

Naisten Korisliigaan valmistautuva Forssan Alku on tehnyt kauden 2022-23 kattavat pelaajasopimukset Mimmi Kaulon, Kaisa Pirttisen ja LaShonda Monkin kanssa.

Näytä lisää vastaavia