25.4.2009 Namika Lahti eteni neljäntenä joukkueena Korisliigan välieriin, kun se haki lauantaina puolivälieräsarjan ratkaisseen kolmannen voiton Uudestakaupungista. Korihait kaatui kotisalissaan pistein 64-74 (36-30).
Ottelusarjan 3-1 -voiton vienyt Namika Lahti kohtaa keskiviikkona alkavissa välierissä Espoon Hongan. Toisen otteluparin muodostavat Joensuun Kataja ja Tampereen Pyrintö.
Lahtelaiset johtivat pitkään kahta ensimmäistä neljännestä, mutta Korihait pääsi taukojohtoon vietyään toisen neljänneksen lopun puhtaasti 11-0.
Namika palasi johtoon kolmannen jakson alussa eikä enää luovuttanut etuaan. Korihaiden kiri ei kantanut päätösjaksolla viittä pistettä lähemmäs.
- Tämä oli hurja taistelu ja hieno ottelusarja. Korihait oli kääntää pelin edukseen paikkapuolustuksellaan, mutta siinä vaiheessa Jason Conley nousi meiltä esiin kovilla ratkaisuillaan. Meillä taisi olla hieman leveämpi pelaajamateriaali, arvioi ratkaisua Namika Lahden valmentaja Sami Toiviainen.
Ray Nixon heitti voittajille 24 pistettä ja Conley 17. Vesa Mäkäläinen uurasti 16 pistettä ja 11 levypalloa.
Korihaista Jussi Kumpulainen keräsi 19 pistettä ja 15 levypalloa. Alain Laroche teki 17 ja Mark Zoller 13 pistettä.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.
Emir Sulejmanovic lähti nuorena poikana Kaarinan Urasta maailmalle ja on pelannut Espanjan ACB-liigassa jo yli vuosikymmenen.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Olympiakomitea ja opetus- ja kulttuuriministeriö järjestävät yhdessä webinaarin, jossa julkaistaan digisuositukset lasten urheilu- ja liikuntaharrastuksiin. Suositukset koskevat vapaa-ajan käyttöä ja niiden tavoitteena on tukea lasten tasapainoista elämää. Ilmoittaudu ja tule kuulolle!
Suomen miesten ja naisten koripallomaajoukkueiden tulevat karsintaottelut järjestetään WWF:n One Planet -kestävyyskriteeristön mukaisesti. Vastuullisuustyö on osa Koripalloliiton strategiaa ja kriteeristö tukee sen käytännön toteutusta urheilutapahtumien tuotannossa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja North Carolina pääsivät 16 parhaan joukkoon. Elsa Lemmilä ja Ohio State kamppailevat samasta saavutuksesta tänään. Albina Syla ja Rhode Island taas putosivat leikistä ensimmäisellä kierroksella.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.