NBA-varaus Koponen pelaa Espoon Hongassa

30.8.2007 NBA:n ykköskierroksen varaus Petteri Koponen, 19, pelaa ensi kaudella koripallon hallitsevan Suomen mestarin Espoon Hongan riveissä. Maajoukkuetakamies Koposen NBA-oikeudet omaava Portland Trail Blazers halusi hänen pelaavan vielä vuoden Euroopassa. Koposella on voimassaoleva sopimus Hongan kanssa, joten seuran valinta oli siltäkin osin luonteva.

- Portland halusi minun pelaavan seurassa, jossa saan paljon peliaikaa ja vastuuta. Hongassa näitä molempia on minulle riittävästi tarjolla, sanoo neljättä kauttaan espoolaisseurassa aloittava Koponen. 

Koposen katseet olivat luonnollisesti myös Euroopan kentillä, mutta vaakakuppi kallistui Hongan puoleen. 

- Euroopassa on aina olemassa se vaara, että en saa peliaikaa riittävästi. 

Portlandin GM tyytyväinen  

Portland Trail Blazersin manageri Kevin Pritchard pitää Koposen jatkoa Hongassa hyvänä asiana. 

- Olemme tyytyväisiä siihen, että hän palaa Honkaan jatkaakseen kehittymistään. Petteri on erittäin lahjakas nuori pelaaja. Odotamme Petterille valoisaa tulevaisuutta NBA:ssa, toteaa Pritchard. 

Portland nimenomaan halusi Koposen itselleen kesäkuussa New Yorkissa järjestetyssä varaustilaisuudessa ostamalla välittömästi hänen oikeutensa numerolla 30 suomalaistakamiehen nimen huutaneelta Philadelphialta. 

Pritchard kertoi heinäkuussa Las Vegasissa pelatun NBA:n kesäliigan aikoihin olleensa yllättänyt siitä, kuinka valmiiksi pelaajaksi potentiaalinen Koponen oli hänen silmissään jo silloin osoittautunut. 

Koponen pystyy keskittymään Hongassa täysipainoisesti kehitykseensä koripalloilijana tutussa ympäristössä hänen uransa tähän mennessä tärkeimmän valmentajan Mihailo Pavicevicin alaisuudessa. 

- Minun on kehitettävä ensisijaisesti fysiikkaani. Se on se suurin haaste jatkossa, viittaa Koponen NBA:n suuntaan. 

- Saan samalla keskittyä täysillä vain korikseen, nyt kun koulukin on ohi, jatkaa Koponen. 

Tilanteen rauhoittanut Portland seuraa tarkoin Koposen otteita Suomen Korisliigassa, mutta aika ei ole vielä aivan kypsä siirtyä NBA-seuran organisaatioon. 

- Paikkaa Portlandin NBA-kautta edeltävälle harjoitusleirille ei ole järkeä tavoitella, jos siellä on jo mukana 15 sopimuspelaajaa, korostaa Koponen.

Mestaruutta puolustamaan 

Hongan omistaja Mika Sohlberg ei spekuloi Koposen tulevaisuudella. Kaikki on mahdollista, mutta nyt lähtökohta on se, että taitava pelintekijä jatkaa uraansa Hongassa, jossa hän on kasvanut ja kehittynyt NBA:n kaikkien aikojen ensimmäiseksi ykköskierroksen suomalaisvaraukseksi. 

- Hongan ja koko suomalaisen koripallon osalta on tietysti iso asia, että Koponen nähdään vielä yhden kauden ajan kotimaisilla kentillä, sanoo Sohlberg.

Pitkäjänteisesti tulevaisuuttaan rakentavalla Hongalla on koossa vankka runko, jonka Koposen ohella muodostavat useamman vuoden jatkosopimukset jo keväällä solmineet maajoukkuemiehet Jukka Matinen ja Kimmo Muurinen sekä tutut amerikkalaisvahvistukset Monte Cummings ja Tim Kisner.

Nuoremmasta kaartista Pavicevicin opissa ovat yhä näkyvämpään rooliin nousemassa kesällä kutsun miesten maajoukkuerinkiin saanut Anselmi Vanjoki, Tampereelta tullut ja suomalaisen koripallon suurlupauksiin lukeutuva Petri Heinonen sekä Juho Nenonen, Teemu Rintala ja Eldar Skamo. 

- Koposen tasoinen pelaaja on tietysti kova vahvistus Hongalle. Uskon, että meillä on hyvät mahdollisuudet puolustaa mestaruutta, vaikka lähdemmekin liigaan kahdella amerikkalaispelaajalla, päättää Sohlberg.Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
10.10.2018 21:07 Korisliiga

Pyrintö tulitti Ura Basketin nurin – KTP vei Kymenlaakson derbyn

Helsinki Seagulls aloitti kautensa vahvasti Korihaiden kustannuksella.

6.10.2018 11:13 Korisliiga

Korisliiga 2018-19 ennakko 1/3: Viime kauden finalistit ottavat varaslähdön kauteen – Ottelu sunnuntaina suorana Yle TV2:lla

Muutoksia kokenut Karhu Basket ja hyvin kasassa pysynyt Salon Vilpas hakevat jälleen paikkaa loppuotteluissa.

4.10.2018 14:59 Ajankohtainen

Kotimainen koriskausi vahvasti esillä Elisa Viihde Sportilla

Uutuutena katsottavissa on myös suomalaisia vilisevä Saksan Bundesliiga.

Rene Rougeau vei Karhu Basketin Korisliigan finaaleihin

Kauhajoen Karhu Basket selvitti ensimmäistä kertaa seurahistoriansa aikana tiensä Korisliigan finaaleihin, joukkueen kaadettua BC Nokian välierissä otteluvoitoin 4-1. Ratkaisevassa ottelussa Kauhajoen liikuntahallilla BC Nokia johti ottelua vielä päätösjakson puolivälin jälkeen, mutta Karhu Basket käänsi ottelun nimiinsä Rene Rougeaun viime hetken korilla numeroin 84-82 (34-42).

Karhu Basket venyi jatkoajan kautta 3-1 -johtoon

Kauhajoen Karhu Basket nousi voiton päähän Korisliigan finaaleista, joukkueen kairattua jatkoajan kautta tiensä voittoon perjantai-illan neljännessä välieräottelussa BC Nokiaa vastaan. Takamatkalta neljännelle jaksolle lähtenyt Karhu Basket voitti varsinaisen peliajan viimeisen neljänneksen yhdeksällä pisteellä ja venyi jatkoajan jälkeen 105-102 (42-46, 93-93) -vierasvoittoon.

Greg Gibsonin ja Kataja Basketin tiet eroavat

Joensuulaisjoukkuetta kaksi edelliskautta valmentanut amerikkalainen Greg Gibson suuntaa seuraavaksi ulkomaille.

Vilpas suorin 4-0 voitoin finaaleihin

Salon Vilpas suoritti tyylipuhtaan lakaisun, viikinkipurren selvittäessä tiensä Korisliigan finaaleihin 4-0 -voitoin ohi Helsinki Seagullsin. Torstai-illan ottelussa lokkipaidat hallitsivat tapahtumien kulkua avausjakson, mutta viimeiset kolme neljännestä menivät salolaismerkeissä, Vilppaan juostua lopulta 86-69 (33-29) -vierasvoittoon.

Tomi Kaminen KTP-Basketin päävalmentajaksi

Tomi Kaminen, 48, on KTP-Basketin uusi päävalmentaja. Seura kertoi 1+1 -vuotisesta sopimuksesta torstaina.

25.4.2018 22:22 Huippu- ja kilpaurheilu

Karhu Basket jatkoi kotivoittojen sarjaa

Karhu Basketin ja BC Nokian välinen välieräsarja jatkoi keskiviikkona tutulla kaavalla, joukkueiden ottaessa kolmannen kerran mittaa toisistaan. Kauhajoen liikuntahallin 1147-päinen kotiyleisö sai todistaa Karhu Basketin karatessa vierailijoilta päätösjaksolla, mesikämmenten venyessä lopulta kotivoittoon lukemin 78-72 (38-34). Karhu Basket johtaa ottelusarjaa voitoin 2-1.

Salon Vilpas voiton päähän finaalipaikasta

Salon Vilpas kaatoi tiistaina Helsinki Seagullsin jo kolmatta kertaa peräkkäin välieräsarjassa. Vilpas kaatoi helsinkiläisvieraat numeroin 79–71.

BC Nokia tasoitti välieräsarjan

Sunnuntai-illan välieräkamppailu pelattiin Nokian palloiluhallissa, jossa näätäpaitainen BC Nokia onnistui tasoittamaan välieräsarjan Kauhajoen Karhu Basketia vastaan. Tasaisen avauspuolikkaan jälkeen BC Nokia nousi kuskin paikalle kolmannella jaksolla, pysytellen loppuun asti kuskin paikalla matkalla 89-84 (38-37) -voittoon.

Vilpas venyi jatkoajan kautta 2-0 -johtoon

Salon Vilpas otti tuiki tärkeän vierasvoiton lauantai-iltana, joukkueen matkattua välieräsarjan toisessa ottelussa Helsinki Seagullsin vieraaksi Töölön Kisahalliin. Kisiksen parketilla tahtipuikkoa heilutti pitkään Seagulls, mutta jatkoajalle venynyt Vilpas otti kuskin paikan ylimääräisellä viisiminuuttisella ja karkasi 77-86 (35-35, 72-72) -vierasvoittoon.

Lapuan Kobrat liigakarsinnan voittoon – jatkaa Korisliigassa kaudella 2018/19

Lapuan Kobrat päihitti HBA-Märskyn suoraan kahdessa ottelussa kuluvan vuoden liigakarsinnoissa. Paikka ensi kauden Korisliigassa varmistui Kobrien perjantaisella 84–72-voitolla.

BC Nokia ja Karhu Basket vääntämään finaalipaikasta

Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyy perjantai-iltana, kun runkosarjan kolmanteen sijaan päättänyt BC Nokia matkustaa sarjataulukon toisen sijan valloittaneen Karhu Basketin vieraaksi. Molemmat joukkueet selvittivät tiensä puolivälierien läpi suoraan kolmessa ottelussa ja ottelusarjasta onkin ennakoitavissa äärimmäisen tasainen.

Karhu Basket säilytti kotiedun

Kauhajoen Karhu Basket otti komealla tavalla välieräsarjan avausvoiton BC Nokiaa vastaan perjantai-iltana Kauhajoen liikuntahallilla. Jokaisen jakson nimiinsä vieneet mesikämmenet karkasivat lopulta 92-78 (39-31) -voittoon, kauhajokisten pitäessä täten tiukasti kiinni sarjasijoituksen tuomasta kotiedusta.

Timo Heinonen kaikkien aikojen ykkönen pudotuspeliotteluissa

Helsinki Seagullsin ja Kouvolan Kouvojen välisen puolivälieräsarjan ratkaisuottelussa tehtiin viime sunnuntaina liigahistoriaa. Lokkipaitojen laituri ja puolustuspelaamisen kulmakivi Timo Heinonen siirtyi nimittäin kaikkien aikojen listalla ykköseksi pelatuissa pudotuspeliotteluissa.

Vilppaalle ensimmäinen kiinnitys finaalipaikkaan

Salon Vilpas otti ensimmäisenä välieräjoukkueena askeleen kohti finaalipaikkaa, joukkueen aloittaessa välieräsarjan Helsinki Seagullsia vastaan torstai-iltana Salohallissa. Päätösjakson alkupuolella vielä tasoissa ollut ottelu kääntyi lopulta Vilppaan aavistuksen leveämmän materiaalin ansiosta isännille lukemin 78 -71 (37-38).

Seagulls haastaa Vilppaan taistelussa finaalipaikasta

Korisliigan välierät polkaistaan käyntiin torstaina, kun Salon Vilppaan ja Helsinki Seagullsin välinen ottelusarja saa alkunsa Salohallin täpötäysien lehtereiden edessä. Runkosarjan ykkösjoukkue Vilpas eteni 3-1 -otteluvoitoin finaaliin, kuten myös lokkipaitainen runkosarjan nelonen.

Näytä lisää vastaavia