Niko Nyholm ja Reetta Piipari jatkavat Hongan naisten Korisliiga-joukkueen valmentajakaksikkona

22.5.2025 10:59 Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkueen valmennus on hyvissä ja tutuissa käsissä myös kaudella 2025-26. Niko Nyholm aloittaa viidennen kauden naisten edustusjoukkueen päävalmentajana, Reetta Piiparille tuleva kausi on neljäs joukkueen valmennustiimissä.

Honka jatkaa Niko Nyholmin komennossa. Kuva: Samira Lee

Mennyt kausi oli honkalaisittain menestyksekäs. Honka pelasi tiensä mitalipeleihin saakka etenemällä pronssiotteluun, jossa EBT oli tällä kertaa vahvempi. Neljäs sija oli nuoren joukkueen alkuperäisten tavoitteiden ylitys.

- Joukkueen ensisijaisena tavoitteena oli tietysti voittaa mahdollisimman paljon otteluita kauden aikana, pelaajakehitystä unohtamatta. Pelillisesti joukkueen tahto on ollut pelata energisesti molemmissa päissä kenttää ja juosta paljon helppoja koreja. Nämä sanottuna ja kauden tavoitteisiin peilattuna, meidän kausi oli kokonaisuutena hyvä, päävalmentaja Nyholm niputtaa päättynyttä kautta seuran tiedotteessa.

- Kauden edetessä nälkä kasvoi syödessä ja lopulta kaikkia varmasti harmitti meidän jääminen mitalisijojen ulkopuolelle. Kaiken kaikkiaan, oli hienoa huomata kuinka moni uusi pelaajaa pystyi kasvattamaan omaa rooliaan kauden edetessä ja lunastamaan paikkansa naisten liigatasolla.

- Tulevan kauden rakennus on jo erinomaisessa vauhdissa ja olen erittäin innoissani ensi kaudesta. On hienoa, että saimme pidettyä koko valmennus-staffin mukana tulevallekin kaudelle. Tulemme varmasti jatkamaan energistä ja vauhdikasta pelitapaamme myös ensikaudella. Joukkueessamme tulee olemaan paljon tuttuja kasvoja kaikille Honka-faneille, muutama uusi kotimainen pelaaja ja uudet vahvistukset.

- Reetan kanssa on ollut ilo työskennellä jo useamman kauden ajan. Olemme varmasti oppineet puolin ja toisin yhteistyöstämme kuluneina vuosina ja se on helpottanut merkittävästi vastuualueiden jakamista. Reetan rautainen pelaajatausta on avannut itselleni paljon uusia näkökulmia valmentamiseen, Nyholm kiittelee.

Reetta Piipari toimi menneellä kaudella päävalmentajana naisten I divisioonassa pelaavassa kehitysjoukkueessa sekä U19- ja U17-tyttöjen SM-sarjajoukkueissa. Menestys nuorissa oli loistava; Yksi SM-kulta (U17) ja kaksi SM-hopeaa (N1D ja U19). Näistä junioreista on kasvamassa menestymään oppineita loistavia pelaajia myös naisten liigajoukkueeseen.

Piipari tiivistää tunnelmansa jatkosta liigajoukkueen kanssa:

- Kiva saada jatkoa tälle projektille ja olla osana nuorten pelaajien kehitystä myös ensi kaudella! Meillä on jälleen kerran ryhmä motivoituneita ja ahkeria nuoria pelaajia kasassa ja uusia kasvamassa.

 
17.1.2026 20:34 Naisten Korisliiga

EBT ja PeKa kotivoittoihin

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voitot niissä kirjattiin kärkipään joukkueilla, kun EBT ja Peli-Karhut keräsivät sarjapisteitä.

16.1.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Kouvottaret piti BC Nokian kurissa

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu, jossa Kouvottaret sai vieraakseen BC Nokian. Kotijoukkue vei jännittävän ottelun nimiinsä 82-77.

14.1.2026 20:30 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut voittoon Vehka-Ahon johdolla

Naisten Korisliigassa PeKa palasi parketille tauon jälkeen. Illan ottelussa kotkalaiset kaatoivat HBA:n 82-67.

13.1.2026 20:55 Naisten Korisliiga

Hongalle kotivoitto vahvan avauspuoliajan ansiosta

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Siinä Tapiolan Honka kaatoi kotikentällään ToPo:n 81-61.

10.1.2026 20:18 Naisten Korisliiga

Pyrintö ja BC Nokia kotivoittoihin

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Pyrintö paransi asemiaan kärkitaistelussa, kun taas BC Nokian asema parani pudotuspelitaistossa.

9.1.2026 19:52 Naisten Korisliiga

Sara Puckett ja Jeanae Terry säkenöivät Vedon voitossa

Naisten Korisliigan päivän ainoassa ottelussa Vimpelin Veto haki vierasvoiton Helsingistä. HBA-Märsky jäi Vedon jalkoihin lukemin 93–89.

8.1.2026 16:57 Naisten Korisliiga

Cierra Walker liittynyt BC Nokian naisten riveihin

BC Nokian naiset on solminut loppukautta koskevan sopimuksen Cierra Walkerin kanssa

7.1.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Vedon voittoputki jatkuu - Honka nappasi ensimmäisen voittonsa sitten lokakuun

Naisten Korisliiga palasi joulutauolta kolmella ottelulla. Voittajiksi ylsivät ViVe, Honka sekä Pyrintö.

7.1.2026 10:29 Naisten Korisliiga

Jeanae Terry on naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Jeanae Terry.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

Näytä lisää vastaavia