14.10.2002 Saksan Bundesliigassa loistavasti kauden avanneella Braunschweigin Mikko Noopilalla on edessään vähintään kuukauden mittainen sairasloma. Hänen kämmenestään on löydetty murtuma. Vamma vaatii leikkaushoitoa. Operaatio suoritetaan maanantaina Saksassa.
Parimetrinen Noopila teki kauden kahdessa ensimmäisessä Bundesliiga-ottelussa keskiarvoikseen 13,5 pistettä ja 4,5 levypalloa. Viime kaudella hän edusti niinikään Braunschweigia, jolloin tilastolukemat olivat huomattavasti vaatimattomammat 3,4 pistettä ja 2,2 levyriä.
Noopilan loukkaantumisesta huolimatta Braunschweig jatkoi sunnuntaina voittoputkensa venyttämistä. Se kaatoi Frankfurt Skylinersin vieraissa 82-60 ja on voittanut kaikki kauden neljä peliään. Noopilan joukkuetoveri Markku Larkio oli näkyvässä roolissa. Normaalisti kolmospaikalla viihtyvä Larkio tuurasi Noopila nelospaikalla ja pelasi 33 minuuttia. Pisteitä Larkio heitti 13, jonka lisäksi hän noukki kahdeksan levypalloa. Skylinersin suomalaislaituri Jukka Matinen ei pelannut. Hän potee poskiontelon tulehdusta.
Sunnuntaina myös Ludwigsburgin Jyri Lehtonen oli vauhdissa Bundesliigassa. Lehtonen ahersi toisen kerran peräkkäin täyden peliajan, teki yhdeksän pistettä ja jakeli huikeat kymmenen koriinjohtanutta syöttöä.
Italian liigassa Teemu Rannikon uurastus sai niinikään jatkoa. Rannikko pelasi 35 minuuttia, kun hänen joukkueensa Euro Roseto vieraili Virtus Bolognan kotiareenalla. Bologna oli vahvempi lukemin 84-75, vaikka Roseto johti 30 minuutin pelin jälkeen 61-60. Rannikon saldo ottelussa oli seitsemän pistettä ja kaksi levypalloa. Pelitilanneheittojen tarkkuuteen (1/7) jäi toivomisen varaa, mutta vapaaheittoviivalta Rannikko onnistui täydellisesti (4/4).
Sasu Salinin sihti oli kohdillaan, kun hän upotti viikonloppuna peräti 18 kolmen pisteen heittoa sukkaan. Olivier Nkamhoua ja Ilari Seppälä rikkoivat myös viime viikolla 20 pisteen rajan.
Helmi Tulosen Slavia Banska Bystrica eteni Slovakian cupin finaaliin, mutta joutui tyytymään hopeaan. Veera Pirttisen Manchester puolestaan eteni Iso-Britannian cupin finaaliin. Muutenkin Susiladiesin pelaajat onnistuivat laajalla rintamalla.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaistähti oli Henna Sandvik, joka pussitti yliopistouransa uudeksi piste-ennätykseksi 25. Albina Syla ja Rhode Island ovat voittaneet taas jo 17 ottelua putkeen.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssiottelut ovat lähellä loppusuoraa ja March Madness lähestymässä. Viimeisen viikon aikana Viljami Vartiainen säkitti Weber Statelle 13 ja 15 pistettä.
NBA:ssa Utah Jazz voitti kotikentällään Sacramento Kingsin 121-93. Lauri Markkanen tilastoi 19 pistettä ja 7 levypalloa.
Helmi Tulonen on pelannut ammattilaisena Euroopan kentillä jo vuodesta 2018 lähtien, mutta joutui vasta tällä kaudella ensimmäisen kerran vaihtamaan joukkuettaan kesken kauden. Slovakialaisseura Slavia Banska Bystricaan helmikuun alussa siirtynyt Tulonen myöntää alkukauteen mahtuneen käänteitä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa menneen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Elsa Lemmilä, joka säkitti uudeksi piste-ennätyksekseen 23, ja Albina Syla, joka kahmi tupla-tuplan, kun Rhode Island venytti voittoputkensa jo 15 ottelun mittaiseksi.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat 21 pistettä heittänyt Eemeli Yalaho, 16 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen ja monipuoliset 17 pistettä tehoillut Okku Federiko.
NBA:ssa Utah Jazz voitti niukasti vieraskentällä Miami Heatin 111-115. Lauri Markkanen tilastoi 17 pistettä ja 8 levypalloa.
Edon Maxhuni on ollut siivittämässä Gravelines-Dunkerqueta jo kolmeen peräkkäiseen voittoon Ranskassa. Mustapha Amzil hurjasteli tupla-tuplan Kosovossa, Olivier Nkamhoua esiintyi jälleen vahvasti ja Daniel Dolencin ura jatkuu Islannissa.