16.10.2006 Korisliigan kärkipaikalla porskuttava Joensuun Kataja on kiinnittänyt joukkueeseensa pelintekijä Michael Nursen, kertoo sanomalehti Karjalainen. Kokenut Nurse, 29, saapuu Joensuuhun aluksi kuukauden mittaisella sopimuksella tuuraamaan loukkaantunutta Jyri Lehtosta.
Jyri Lehtonenkävi viime keväänä selkäleikkauksessa ja ehti kuntoutua pelikuntoon. Hän ehti kuitenkin esiintyä vain kahdessa Suomen cupin ottelussa, kun selkä alkoi vihoitella uudelleen. Lehtonen kuntouttaa parhaillaan selkäänsä Jyväskylässä.
29-vuotias Michael Nurse on ehtinyt jo nähdä Eurooppaa valmistuttuaan vuonna 2000 Iowa Staten yliopistosta. Hän on pelannut mm. Englannin, Portugalin, Puolan ja Saksan pääsarjoissa. Kaudella 2004-05 Nurse esiintyi Euroopan toiseksi kovatasoisimmaksi seurakilpailuksi arvostetussa ULEB Cupissa 8,6 pisteen, 4,1 syötön ja 1,2 riiston keskiarvoilla pelattuaan portugalilaisen Benfican väreissä keskimäärin 26,7 minuuttia ottelua kohden.
Viime kaudella 182-senttinen Nurse edusti Hollannin pääsarjassa pelaavaa Matrixx Magixxin joukkuetta. Nurse kirjautti kauden tilastokeskiarvoikseen 14,8 pistettä ja 6,8 koriin johtavaa syöttöä.
Nurse on urallaan pelannut myös kotimaansa Barbadoksen maajoukkueessa.
Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Kouvojen ulkomaalaisvahvistukset tulevaan Korisliigakauteen ovat varmistuneet, kun viimeisenä nelikosta sopimuspaperiin luonnosteli nimensä 196-senttinen heittävä takamies Roger McFarlane.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Kouvojen paletti tulevalle Korisliiga-kaudelle täydentyy hyvää vauhtia. Seura on solminut ensi kauden mittaisen pelaajasopimuksen 198-senttisen ison laiturin Collin Hollowayn kanssa. Holloway on pelannut kolmessa yliopistossa ja valmistui kuluvan vuoden keväänä Samfordin yliopistosta.
Uudenkaupungin Korihaiden neljäs ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle on 28-vuotias laituri Bobby Planutis. 203-senttinen Planutis on tuttu Korisliigasta kaudelta 2023–24, jolloin yhdysvaltalaispelaaja pelasi Lahti Basketballin riveissä.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Hallitseva Korisliiga-mestari Helsinki Seagulls on solminut sopimukset joukkuetta myös viime kaudella edustaneiden Ricky Waxlaxin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Vahvan alkukauden jälkeen Saksaan loppukaudeksi siirtynyt 29-vuotias Chukwuma ja jo seitsemättä kauttaan Seagullsia urallaan edustava 25-vuotias Waxlax tuovat uudistuvaan joukkueeseen arvokasta jatkuvuutta.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.