10.2.2017 Petteri Koponen oli jälleen Barcelonan johtohahmo, kun katalonialaisjoukkue kohtasi Euroliigan ottelussa Galatasarayn. Koposen 15 pistettä eivät tällä kertaa riittäneet voittoon asti, kun Galatasaray oli lopussa terävämpi. Ranskassa Matti Nuutinen ja Antti Kanervo olivat ilmiliekeissä Roannen ottaessa ison voiton ja Samuel Haanpää esiintyi vahvasti Argentiinassa.

Matti Nuutinen heitti komeasti 21 pistettä. (Kuva: Ville Vuorinen)

Petteri Koposen korit eivät tällä kertaa riittäneet. (Kuva: Ville Vuorinen)
Barcelonan ja Galatasarayn ottelun ratkaisu meni loppuhetkille saakka, mutta turkkilaisjoukkueen oli kriittisillä hetkillä vahvempi ja vei ottelusta 69-62 (26-28)-voiton. Koponen heitti 15 pistettä ollen joukkueensa toiseksi paras pistemies heti 18 pistettä heittäneen Aleksandar Vezenkovin jälkeen. Hän otti lisäksi viisi levypalloa ja antoi kaksi syöttöä. Tappio oli Barcelonalle Euroliigassa jo neljäs peräkkäinen ja se on sarjassa 12. Pudotuspelipaikkaan on matkaa kolme voittoa, kun sillä on seitsemän peliä jäljellä.
Roanne otti Ranskan ProB-liigassa kolmannen peräkkäisen voittonsa, kun se murskasi kotikentällään Evreuxin 95-65 (70-46). Nuutinen heitti peräti 21 pistettä ja pisti kolmosensa sisään 5/6. Lisäksi tilastoihin tuli kaksi levypalloa, yksi syöttöä sekä kolme riistoa. Kanervo ei jäänyt juuri huonommaksi heittämällä kolmosensa 3/5 ja kasaamalla 16 pistettä, kaksi levypalloa, neljä syöttöä ja yhden riiston. Voitolla Roanne paranteli asemiaan sarjassa ja nousi sarjassa kahdeksanneksi.
Samuel Haanpää oli niin ikään oivassa vireessä, kun hän heitti 10 pistettä Obras Basketin voittaessa Ferron Argentiinan liigassa 83-61 (43-32). Haanpään tilastoriviin kirjattiin myös levypallo ja syöttö. Obras on Argentiinan eteläisessä lohkossa neljäntenä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo upotti yliopistouransa kärkilukeman 22 pistettä Dukea vastaan. Elsa Lemmilä taas valittiin Big Ten -konferenssin All-Defensive Teamiin.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssien lopputurnaukset ovat käynnistymässä jo tällä viikolla. Menneen viikon aikana Viljami Vartiainen, Eemeli Yalaho ja Olavi Suutela herkuttelivat kaksinumeroisilla pistelukemilla.
Susiladiesin pelaajat olivat vahvassa vireessä Euroopan kentillä viime viikolla. Awak Kuier ja Anniina Äijänen merkkauttivat tupla-tuplat ja myös Helmi Tulonen sekä Lilli Onnela kävivät lähellä.
Saksan cupin Final Four -lopputurnaus pelataan viikonlopun aikana. Mestaruutta puolustaa Roosa Lehtorannan ja Elina Koskimiehen Saarlouis Royals.
Lassi Nikkarisen ensimmäinen kausi Euroopassa ei ole ollut kaikista helpoin. Nyt Nikkarinen on löytänyt paikan, jossa häneen luotetaan.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Viljami Vartiainen, joka heitti 25 pistettä ja 7 kolmosta, sekä Olavi Suutela, joka kahmi 11 pisteen ja 11 levypallon tupla-tuplan.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaistähti oli Henna Sandvik, joka pussitti yliopistouransa uudeksi piste-ennätykseksi 25. Albina Syla ja Rhode Island ovat voittaneet taas jo 17 ottelua putkeen.
Helmi Tulonen on pelannut ammattilaisena Euroopan kentillä jo vuodesta 2018 lähtien, mutta joutui vasta tällä kaudella ensimmäisen kerran vaihtamaan joukkuettaan kesken kauden. Slovakialaisseura Slavia Banska Bystricaan helmikuun alussa siirtynyt Tulonen myöntää alkukauteen mahtuneen käänteitä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa menneen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Elsa Lemmilä, joka säkitti uudeksi piste-ennätyksekseen 23, ja Albina Syla, joka kahmi tupla-tuplan, kun Rhode Island venytti voittoputkensa jo 15 ottelun mittaiseksi.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat 21 pistettä heittänyt Eemeli Yalaho, 16 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen ja monipuoliset 17 pistettä tehoillut Okku Federiko.