Odabasi ja Järvi täydentävät Hongan kokoonpanon

12.9.2013 Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkue on tehnyt pelaajasopimukset kahden lahjakkaan oman kasvatin kanssa. Viime kaudella maineikkaassa turkkilaisessa Fenerbahcessa pelannut Anton Odabasi sekä seuran A-poikien kantaviin voimiin kuulunut Okko Järvi edustavat ensi kaudella Hongan miesten edustusjoukkuetta.

Suurlupaus Anton Odabasi palaa Turkista Espooseen. Kuva: Francois Perthuis.

206-senttinen Odabasi harjoitteli viime kaudella Fenerbahcen Euroliiga-joukkueen kanssa ja oli seuran A-juniorijoukkueen parhaita pelaajia. Pienenä laitahyökkääjänä pelaava Odabasi oli Turkin nuorten mestaruusturnauksessa toiseksi sijoittuneen Fenerbahcen paras pistemies.

 

– Olin kolme viikkoa sitten Turkissa try out -leirillä, jossa valmennuksesta vastasi Fenerbahcen uusi päävalmentaja Zeljko Obradovic. Hän nosti leiriltä esiin kolme pelaajaa, joiden joukkoon kuuluin. Obradovicin kanssa käymieni keskustelujen pohjalta totesimme, että Fenerbahcen joukkueessa peliaikaa ei vielä ensi kaudella tulisi riittävästi kehitykseni kannalta, Odabasi kertoo.

 

– Sain tarjouksen myös kahdelta muulta turkkilaiselta seuralta, mutta lopulta paluu kasvattajaseuraani oli paras vaihtoehto. Pääsen tuttuun ympäristöön, jossa minulla on mahdollisuudet saada riittävästi peliaikaa sekä Korisliigassa että Honka Akatemiassa. Suomessa pystyn myös suorittamaan lukion helpommin loppuun, jatkaa Odabasi.

 

Edellisen kerran Odabasi pelasi Hongassa kaudella 2011/12, jolloin hän urakoi A-poikien SM-sarjassa 18 pistettä ja 10 levypalloa ottelua kohden. Miesten divarissa Odabasi väläytteli 5,4 pisteen keskiarvolla. Lisäksi Odabasi on pelannut 32 nuorten maaottelua 13,0 pisteen keskiarvolla.

 

Hongan toinen uusi sopimuspelaaja on 192-senttinen, 17-vuotias Okko Järvi. Pelipaikoilla 2-3 viihtyvä Järvi lunasti paikan miesten joukkueessa hyvin sujuneen kesäharjoittelun jälkeen. A-poikien Suomen mestaruutta viime keväänä juhlinut Järvi on pelannut kahdeksan nuorten maaottelua.

 

Tapiolan Hongan miesten joukkueella on 13 pelaajasopimusta kaudeksi 2013/14. Okko Järven ja Anton Odabasin lisäksi joukkueessa pelaavat Anthony Tucker, Ilkka Sirola, Ronnie Clark, Tuomas Iisalo, Jaran Burrows, Joni Herrala, Henri Niemistö, Ville Wuorenjuuri, Villematti Kopio, Tero Laitinen ja Henri Ventoniemi.

 

Lisätietoja: Hongan tiedote
 
27.3.2024 20:49 Korisliiga

Bisonsin viime sekunnin kori pelasti joukkueen sarjapaikan – Kobrat lunasti lipun playoffeihin

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa ratkaistiin tänään molemmat auki jääneet sijoitukset: sekä viimeinen pudotuspeleihin menijä että sarjasta putoaja.

26.3.2024 20:49 Korisliiga

Seagulls varmisti ykkössijansa Okko Järven pistetykityksellä – Korihait kaatoi Nokian

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa voittivat tänään Helsinki Seagulls ja Korihait.

23.3.2024 19:06 Korisliiga

Kobrat taivutti KTP:n kriittisessä väännössä – Lapuan playoff-paikan todennäköisyys kasvoi

Kobrat ja KTP-Basket kamppailevat miesten Korisliigan viimeisestä pudotuspelipaikasta.

22.3.2024 20:38 Korisliiga

Ylemmän jatkosarjan nelikko taas tasoissa Vilppaan voiton ansiosta – Pyrintö yhä mukana playoff-kisassa

Miesten Korisliigan jatkosarjoissa yritetään ratkoa niin kotietua kuin viimeistä playoff-paikkaa ja sarjasta putoajaakin. Ratkominen jatkuu kahdella viimeisellä kierroksella.

20.3.2024 20:53 Korisliiga

Kobrat tarrasi tiukasti kiinni viimeiseen playoff-paikkaan – Lahti pahassa pinteessä

Joona Tuomala paukutti pisteitä, kun Kobrat kaatoi Lahti Basketballin. Kumpikin joukkueista kamppailee jatkosarjan loppusuoralla tärkeistä pisteistä.

19.3.2024 20:30 Korisliiga

Kataja tasasi voittotilin Kauhajokea vastaan, mutta Kauhajoki säilytti edun korierossa

Kauhajoki ja Kataja ratkoivat paremmuusjärjestystään miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa.

16.3.2024 21:52 Korisliiga

Kauhajoki ja Korihait kavensivat eroa BC Nokiaan – Seagulls porskuttaa kärjessä

Korisliiga jatkui kolmella ylemmän jatkosarjan ottelulla. Illan voittajia olivat Kauhajoki, Korihait ja sarjaa johtava Seagulls.

15.3.2024 20:54 Korisliiga

Kamppailu viimeisestä playoff-paikasta tiukentuu – KTP otti tärkeän voiton

KTP-Basket nousi playoff-viivan yläpuolelle, ja Bisons Loimaa sai pientä hajurakoa putoamispaikkaan.

13.3.2024 20:25 Korisliiga

Tuomas Hirvonen johti Katajan voittoon – ylemmässä jatkosarjassa nyt peräti neljä joukkuetta tasapisteissä

Kataja Basket onnistui tasaamaan pistetilin Korihaiden ja kahden muunkin joukkueen kanssa.

10.3.2024 19:28 Korisliiga

Kouvojen pistetili jo kolmanneksi paras Korisliigassa – Lahti jumissa putoajan paikalla

Pudotuspelipaikan ja alemman jatkosarjan voiton varmistanut Kouvot kaatoi tänään Lahti Basketballin kovilla lukemilla.

Näytä lisää vastaavia