Oskari Leino mukaan PuHu Junioreiden valmennukseen

23.5.2019 17:25 PuHu Juniorit on palkannut seuraan päätoimiseksi valmentajaksi 25-vuotiaan Oskari Leinon. Hän aloittaa työtehtävässään 1.8.2019.

Oskari Leino on toiminut edellisinä kausina Lahti Basketballin miesten, U19-poikien ja U17-poikien valmennuksessa. Hän tulee myös PuHu:ssa olemaan mukana kyseisten ikäluokkien joukkueiden valmennusjohdossa. Oskari tulee valmentamaan myös 2007-syntyneitä poikia alkavalla kaudella.

Miesten ja U19-U17 poikien joukkueet toimii kaudella 2019-2020 yhteisen valmentajaryhmän johdossa tiiviissä yhteistyössä. Päävalmentaja julkaistaan myöhemmin. Kauden aloituksesta tiedotetaan lisää tarkemmin lähipäivinä.

Leino suoritti huippukoripallovalmentajatutkinnon (HKVT) kaudella 2017-2018. HKVT-koulutus on Suomen Koripalloliiton koulutusjärjestelmän korkein taso, joka antaa valmentajalle kelpoisuuden toimia päävalmentajatehtävissä kaikilla kansallisen koripallon sarjatasoilla sekä toimia nuorten maajoukkuevalmennuksen tehtävissä.

 
30.5.2025 14:01 Seura tiedottaa

Michael Besselink mukaan WB-Panttereiden valmennukseen

WB-Pantterit saa mieluisan paluumuuttajan vahvistamaan seuran valmennusta Michael Besselinkin palatessa Kouvolassa vietetyn korisliiga- kauden jälkeen takaisin Itä-Helsinkiin. Hänen vastuulleen tulee seuran fysiikkavalmennuksen toteutus ja kehittäminen. Fysiikkavalmennuksen lisäksi hän tulee antamaan vahvan panoksen koripallon lajivalmennukseen.

29.5.2025 10:10 Seura tiedottaa

Pantterit naisten I divisioona -joukkueella avoimia harjoituksia kesäkuussa

Pantterit naisten I divisioona- joukkueen toiminnasta kiinnostuneet pelaajat ovat tervetulleita avoimiin harjoituksiin. Viime kaudella nousujohtoisesti pelannut joukkue kartoittaa uusia pelaajia mukaan toimintaan kesäkuun alussa Herttoniemenrannassa ja Laajasalossa järjestettävissä harjoituksissa.

28.5.2025 13:45 Seura tiedottaa

LePy tekee isoja satsauksia valmennukseen

LePy on palkannut kolmen hengen valmennustiimin vastaamaan seuran fysiikkavalmennuksesta. Fysiikkavalmennukseen satsauksen tavoitteena on tehdä parempia urheilijoita, rakentaa pohjaa lajiharjoittelulle ja ennaltaehkäistä vammojen syntymistä.

19.5.2025 13:24 Seura tiedottaa

LePyn naisten I divisioona -joukkueella avoimet harjoitukset

Päättyneellä kaudella upeasti välieriin saakka selvinnyt LePyn naisten I divisioona -joukkue valmistautuu uuteen sarjakauteen. Joukkue toivottaa kaikki tavoitteellisesta harjoittelusta kiinnostuneet pelaajat mukaan avoimiin harjoituksiin.

7.5.2025 09:46 Seura tiedottaa

Jokelan katukoris järjestetään 14.6.

Perinteinen Jokelan katukoristurnaus on järjestetty jo vuodesta 1999.

29.4.2025 13:27 Seura tiedottaa

ToPoLa rekrytoi - haemme vastuuvalmentajaa 2019-syntyneille ja ohjaajia kerhoihin

Lauttasaarelainen koripalloseura ToPoLa hakee vastuuvalmentajaa 2019-syntyneiden joukkueisiin sekä kerho-ohjaajia 2022-2020 -syntyneiden kerhoihin. Sinulla on nyt ainutlaatuinen tilaisuus päästä tekemään tärkeää työtä lasten ja nuorten kanssa seurassa, jossa tähdätään laadukkaaseen, turvalliseen ja kaikille avoimen toimintaan.

7.10.2024 13:20 Seura tiedottaa

Hyvinkään Pontevan puheenjohtaja palkittiin OKM:n ansiomitalilla

Hyvinkään Pontevan puheenjohtaja Anne Schroderus palkittiin OKM:n ansiomitalilla kullatuin ristein.

18.9.2024 16:39 Seura tiedottaa

Haluatko hyvän mielen harrastuksen - tule partneripelaaksi LePy Unifiediin

Unified-koripallossa kehitysvammaiset sekä muut erityistä tukea tarvitsevat urheilijat ja vammattomat partneripelaajat pelaavat samoissa joukkueissa. LePyn Unified toiminnan kasvaessa haemme lisää partneripelaajia joukkoomme. Tässä on ryhmä josta saat koristreenien lisäksi taatusti hyvän mielen.

18.9.2024 16:34 Seura tiedottaa

Vantaan Energia -turnauksen ilmoittautuminen aukeaa 10.10 klo 10:10

PuHu Junioreiden turnaus järjestetään tammikuussa jo 25. kerran. Turnauksessa pelataan 2010–2017 -syntyneiden sarjat.

12.8.2024 09:36 Seura tiedottaa

Koripalloa 2009–2011 syntyneille pojille Pakilan Visassa

Mikäli etsit uutta harrastusta tai haluat jatkaa aiemmin kesken jäänyttä harrastusta, olet tervetullut mukaan Pakilan Visan poikien mukavaan ryhmään osaavan valmentajan oppiin. Myös kokeneet pelaajat ovat tervetulleita.

Näytä lisää vastaavia