Osku Heinonen siirtyy Islannin liigan Haukariin: "Tuntuu uskomattoman hienolta"

29.6.2023 08:00 31-vuotias Tampereen Pyrinnön kasvatti Osku Heinonen siirtyy ensimmäistä kertaa uransa aikana ulkomaan kentille pelaamaan, kun hän edustaa tulevalla kaudella islantilaista Haukaria.

Korisliiga-konkari Osku Heinosella on ensi kaudella vastassa uudet pelaajat ja joukkueet. Kuva: Ville Vuorinen

Haukar sijoittui viime kaudella Islannin liigan runkosarjassa kolmanneksi, mutta tippui mitalipeleistä pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella.

Heinonen on pelannut Korisliigassa 14 kauden ajan, joista yhtä lukuun ottamatta kaikki kasvattajaseuransa Tampereen Pyrinnön paidassa. Heinonen pelasi kahtena kautena Pyrinnön kanssa Baltian liigaa. Heinonen on pelannut Korisliigassa 419 ottelua 7,3 pisteen ottelukohtaisella keskiarvolla.

- On hienoa, että myös vanhana ja viisaana pääsee vielä maailmalle pelaamaan. Islanti maana on todella mielenkiintoinen – kokemuksesta tulee varmasti olemaan koko perheelle hieno. Maan pääsarja on kovassa nosteessa, joten hienoa päästä sinne, Heinonen kommentoi tuoretta sopimusta.

Viime kausi oli tilastojen valossa yksi Heinosen uran parhaimmista: hän tilastoi Pyrinnölle 13,2 pistettä. Heinonen oli voittamassa Suomen mestaruutta Pyrinnölle keväällä 2014. Hän on pelannut 94 nuorten maaottelua. 

- Olen unelmoinut ulkomailla pelaamisesta pienestä saakka ja tavoitellutkin sitä tosissani. Välillä näytti siltä, että se ei tule toteutumaan. Viimeiset vuodet on ollut palo omassa tekemisessä kohti ulkomaiden kenttiä, että joskus saisi siellä ammattilaisena pelata. Nyt se toteutuu ja tuntuu uskomattoman hienolta, Heinonen iloitsee.

Henkilöt

 
29.4.2025 09:14 Suomalaiset ulkomailla

Lotta-Maj Lahtisella ehjä kausi isossa roolissa – ”Kehityin kauden aikana”

Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.

27.4.2025 21:42 Susijengi

Aatu Kivimäelle jatkosopimus Patrioti Leviceen

Patrioti Levicen Slovakian liigan välieriin johdattanut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 27 vuotta, on allekirjoittanut tulevaa 2025-26-pelikautta koskevan jatkosopimuksen slovakialaisseuran kanssa. Kivimäki on mitalipeleihin huipentuvan kauden aikana edustanut Leviceä Slovakian liigassa ja FIBA Europe Cupissa.

27.4.2025 11:57 Susijengi

Mikael Jantunen juhlii Ranskan cupin mestaruutta

Ikimuistoista kautta Paris Basketballin kanssa pelaava Mikael Jantunen sai lisätä ansioluetteloonsa yhden saavutuksen lisää, kun Paris Basketball peittosi lauantaina Ranskan cupin finaalissa Le Mansin kotikentällään 15 776 katsojan edessä selvin lukemin 91–80 (48–44).

26.4.2025 09:29 Susijengi

Edon Maxhuni Italiasta Turkin pudotuspelijahtiin

Helmikuussa loppukauden pituisella sopimuksella Italian Serie A:n Scafatiin siirtynyt Edon Maxhuni, 27, vaihtaa joukkuetta vielä kerran. Kun Scafatin tipahtaminen sarjaporrasta alemmas on lähes varmistunut, seurajohto päätti tyhjentää joukkueensa ulkomaalaispelaajista. Maxhunille tarjoutui niin mahdollisuus huipentaa kautensa Turkin liigan pudotuspelijahtiin Pinar Karsiyakan paidassa.

25.4.2025 09:43 Susijengi

Fenerbahce kahteen voittoon Jantusen Paris Basketballista Euroliigan pudotuspeleissä

Mikael Jantusen edustaman Paris Basketballin historian ensimmäinen kevät Euroliigan pudotuspeleissä on käynnistynyt kahdella tappiolla suurta ennakkosuosikkia Fenerbahcea vastaan. Turkin jättiläisseura peittosi pariisilaiset ensimmäisessä puolivälieräottelussa täpärästi 83–78 (49–42) ja toisessa selkeämmin 89–72 (61–38). Sarja jatkuu ensi tiistaina Pariisissa.

24.4.2025 10:29 Susijengi

Grandisonille 13 pistettä FIBA Europe Cupin finaalissa, PAOK Saloniki taipui kakkossijaan

Jacob Grandison oli pelituulella myöhään tiistai-iltana upottamalla 13 peliminuutissa 13 pistettä FIBA Europe Cupin kaksiosaisen finaaliottelun jälkimmäisessä osaottelussa. Grandisonin erinomaisesta heittovireestä huolimatta PAOK Saloniki menetti johtonsa viimeisellä minuutilla ja Bilbao Basket pääsi juhlimaan mestaruutta viiden pisteen voittomarginaalilla.

22.4.2025 22:34 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua laittaa hyvän kiertämään – ”Mahdollisuus antaa vähän takaisin”

Pelaamisen lisäksi Olivier Nkamhoua on myös järjestämässä koripalloleiriä isänsä kotikylässä Kamerunissa. Toukokuussa järjestettävä leiri pidetään nyt toisen kerran.

21.4.2025 14:01 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtoranta aloittanut finaalit Saksassa – kausia päätökseen Espanjassa ja Unkarissa

Useissa Euroopan korissarjoissa on ratkaisujen ajat käsillä. Roosa Lehtoranta pelaa Saksan finaaleissa, Awak Kuier Italian välierissä, Helmi Tulonen taistelee sarjapaikasta ja Anniina Äijänen noususta.

17.4.2025 11:09 NCAA

Elina Aarnisalo vaihtaa yliopistoaan ja liittyy North Carolinan vahvuuteen

Final Four -vaiheeseen asti UCLA:n riveissä päättyneellä NCAA-kaudella yltänyt Elina Aarnisalo, 19, vaihtaa yliopistoaan ensi kaudeksi. Tapiolan Hongan kasvatti on sitoutunut ensi kaudeksi North Carolinan yliopistoon.

16.4.2025 08:19 Pääjuttu

Jantunen johdatti Paris Basketballin Euroliigan pudotuspeleihin

Mikael Jantunen säästi myöhään tiistai-iltana tärkeimmät onnistumisensa viime minuuteille, kun Paris Basketball peittosi Euroliigan ensimmäisessä Play-In-ottelussa vieraskentällä Real Madridin 73–81 (36–46). Pariisilaiset kohtaavat Euroliigan puolivälierissä turkkilaisen Fenerbahcen ja Jantusesta tulee ensimmäinen suomalainen Euroliigan pudotuspeleissä 20 vuoteen.

Näytä lisää vastaavia