Pääkaupunkiseudun korisherruus ToPolla

29.12.2009 Miesten Korisliiga palasi maanantaina lyhyeltä joulutauoltaan heti täydellä rytinällä. Kierroksen huippuottelu pelattiin Espoossa, missä kotijoukkue Honka ja helsinkiläinen ToPo mittelivät pääkaupunkiseudun herruudesta.

Tomi Kamisen kelpaa hymyillä: ToPo kaatoi paikallisvastustaja Hongan syyskauden molemmissa otteluissa.

Kyle Shiloh johdatti Kouvot selvään voittoon Korihaista.

Damon Williamsin Pyrintö jatkoi vahvoja otteitaan Joensuun Areenalla.

Tässä vielä Joensuun Katajan paidassa pussittava Jeremiah Wood on saanut Kauhajoen Karhun hurjaan nousuun. Kuvat: Tuomas Venhola, Kai Kilappa, Matti Koskinen ja Francois Perthuis.

ToPo kaatoi Hongan marraskuun alussa kotonaan ja oli parempi myös toisessa kohtaamisessa. Loppunumerot Tapiolassa olivat 79-90 (31-39).

ToPo ratkaisi tiukan ottelun edukseen vasta päätösneljänneksellä, jolle lähettiin tasalukemista 59-59. Helsinkiläiset rykäisivät parissa minuutissa seitsemän pisteen kaulan, eikä Hongasta ollut enää nousemaan takaa.

ToPo oli korinalustoilla selkeästi vahvempi voittaen levypallot 42-27. Joukkueen parhaaksi nousi Obie Trotter (25/6). Kentän korkeimman pistemäärän heitti kuitenkin Hongan Corey Belser (29/4).

ToPon valmentaja Tomi Kaminen oli luonnollisesti tyytyväinen voittoon, muttei välttämättä tapaan, jolla se heltisi.

- Joukkuepelimme ei sujunut joulutauon jälkeen toivotulla tavalla. Meillä oli vaikeuksia puolen kentän hyökkäyksissä, josta tämän ottelun muutamat mustat minuuttimme johtuivat, Kaminen näki.

Tauko teki hyvää KTP:lle

Reilun viikon tauko pelihommista teki hyvää KTP:lle. Joukkue hävisi ennen joulutaukoa neljästi putkeen, mutta kaatoi maanantaina Lappeenrannan NMKY:n vieraissa pistein 88-92 (48-44).

KTP pääsi ottelussa johtoon kolmannen neljänneksen jälkipuoliskolla ja piti hankkimansa edun täpärästi loppuun saakka.

Yhteensä peräti 50 levypalloa kahmineen vierasjoukkueen korkeimman pistemäärän heitti Pasi Heinonen (23/4). LrNMKY:n ykkönen oli Sami Pekkola (25/7).

Kouvot jatkoi Korihaiden kierrettä

Uudenkaupungin Korihait ei saanut kurssiaan kääntymään tauolla. Sarjakakkonen Kouvolan Kouvot jyräsi kotonaan vakuuttavaan 81-56 (39-25)-voittoon.

Kohti pudotuspeliviivaa valuva Korihait voitti taukoa edeltäneistä kuudesta pelistään vain yhden. Toiveet kurssin kääntämisestä hiipuivat Kouvolassa nopeasti, kun kotijoukkue karkasi vain vartissa jo 15 pisteen johtoon.

Kouvoista kovimmassa iskussa olivat Kyle Shiloh (24/8) ja Ross Neltner (17/17). Josh Gonner oli Korihaiden ykkönen (15/4).

Pyrintö karkasi Katajalta

Korisliigan syyskaudesta huikeasti vain yhdellä tappiolla selvinnyt Tampereen Pyrintö oli iskussa myös heti joulutauon jälkeen. Syyskaudella alisuorittanut Joensuun Kataja sai taipua kotiareenallaan pistein 71-89 (37-48).

Ensimmäiset 15 minuuttia Joensuussa väännettiin tasaisesti, mutta sen jälkeen Pyrintö alkoi kuroa etumatkaa vastustajaansa.

Varsin kuumaksi käyneessä ottelussa vierailtiin vapaaheittoviivalla tiiviiseen tahtiin. Pyrintö sai peräti 31 vapaaheittoa, joista 24 suhahti sisään. Katajan 18 heitosta onnistui vain yhdeksän.

Tamperelaisten ykkönen sekä pisteissä että levypalloissa oli Damon Williams (21/14). Kotijoukkueen parhaista suorituksista vastasi puolestaan Kristian Clarkson (20/11).

FoKoPo vei häntäpään taiston

Sarjan häntäpäässä majailevien Forssan Koripoikien ja Salon Vilppaan välisestä kamppailusta tuli odotetun tiukka. Kotijoukkue FoKoPo otti lopulta liigapisteet täpärästi 81-77 (45-34).

Forssalaiset johtivat peliä pitkään yli kymmenellä pisteellä, mutta loppuhetket menivät tiukoiksi. Vilpas rutisti parhaimmillaan enää kahden pisteen päähän.

Kahdeksan ottelun tappioputkensa katkaisseen FoKoPon uusi amerikkalaispelaaja Alex Barnett (26/9) onnistui heti mainiosti ollen joukkueen selkeä pisteykkönen. Vilppaan paras oli uuden piste-ennätyksensä heittänyt 19-vuotias Roope Ahonen (29/4).

Karhu yllätti Lahden

Korisliigan jumbojoukkue Kauhajoen Karhu haki maanantaina yllätysvoiton kaatamalla Namika Lahden vieraskentällä pistein 93-97 (43-49).

Karhu tuli kamppailuun räväkästi ja karkasi jo avausneljänneksellä runsaan kymmenen pisteen johtoon. Tiiviillä loppuhetkilläkään Namika Lahti ei pääsyt enää pistettä (89-90) lähemmäksi.

Kentän kiistaton kuningas oli vierasjoukkueen Jeremiah Wood. Hän heitti peräti 33 pistettä ja rohmusi päälle muhkeat 16 levypalloa. Namikan korkeimmat pisteet saalisti Ricky Hickman (29/9).

 
23.3.2026 20:39 Korisliiga

Korisliiga-playoffit käyntiin: Vilpas avasi rajulla rynnistyksellä, Aalto johti Korihait voittoon

Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.

22.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Eemi Luukkonen, Henri Kantonen, Joona Tuomala ja Rene Rougeau analysoivat puolivälieräparien vahvuudet, heikkoudet ja mahdollisuudet

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.

21.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Mikko Koivisto, Mikael Aalto, Topias Palmi ja Alvar Peltoniemi jakavat mietteensä kovan puolivälieräkoitoksen alla

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.

20.3.2026 11:49 Korisliiga

18 erotuomaria valittu Korisliigan pudotuspeleihin

Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.

18.3.2026 20:18 Korisliiga

Korisliigan playoff-sijojen mysteeri ratkesi: kotiedun varmistivat KTP ja Korihait, alemman jatkosarjan voitti Kataja

Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.

18.3.2026 12:19 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: kolme joukkuetta taistelee kahdesta puolivälierien kotietupaikasta

Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.

14.3.2026 20:47 Korisliiga

Sisukas Kataja varmisti playoff-paikkansa – Kobrat romutti Lahden haaveet yhden pisteen voitolla

Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.

13.3.2026 20:48 Korisliiga

Kauhajoki ja KTP ottivat kumpikin voiton – sijojen 2–5 joukkueiden paremmuusjärjestys edelleen ratkaisematta

Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.

11.3.2026 20:27 Korisliiga

Sijanousua hakeva Honka taivutti Vilppaan – jatkosarjavoiton varmistaneet salolaiset pelaavat ilman panosta

Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.

10.3.2026 20:27 Korisliiga

Pyrintö varmisti playoff-paikkansa, Kataja joutuu voitostaan huolimatta vielä jännittämään – Vilppaan sarjavoitto sinetöity

Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.

Näytä lisää vastaavia